Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej powołał specjalną grupę zadaniową "Honor". Jej celem będzie "obrona dobrego imienia żołnierzy OT". "Treści szkalujące będą poddane natychmiastowej kwalifikacji czynu i z odpowiednim wnioskiem oddane do sądu" – poinformował zespół prasowy WOT.
Od kilku miesięcy służby obserwują gwałtowny wzrost prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską, przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. To efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje, które nałożyła na jego kraj Unia Europejska.
Regularnie pojawiają się również kolejne doniesienia o dramatycznej sytuacji imigrantów. Chociażby, w czwartek media obiegła wiadomość o śmierci rocznego dziecka w lesie na granicy polsko-białoruskiej (obecne na miejscu służby nie potwierdzają jednak tej informacji). Mimo że na Twitterze dominuje hasztag "murem za polskim mundurem", to pod adresem sił broniących polskiej granicy pojawiają się również krytyczne komentarze, jak głośna wypowiedź aktorki Barbary Kurdej-Szatan.
Grupa zadaniowa "Honor" Wojsk Obrony Terytorialnej
W związku z tym Wojska Obrony Terytorialnej powołały specjalną jednostkę zadaniową "Honor". "W związku z narastającą ilością treści pojawiających się w domenie informacyjnej o charakterze znieważającym, zniesławiającym i godzącym w dobre imię żołnierzy OT oraz formacji samej w sobie, powołano grupę zadaniową, reagującą na nieodpowiedzialne wypowiedzi osób publicznych czy internautów" – poinformowała na stronie WOT Maria Kołtunowska z zespołu prasowego.
Na ogłoszenie w komunikatorze wewnętrznym dla żołnierzy OT odpowiedziało kilkadziesiąt osób, w tym były policjant, który "w swojej służbie w Policji zajmował się ściganiem osób szkalujących dobre imię Policji" oraz osoby mające wykształcenie prawnicze i studenci prawa.
"Wykorzystując potencjał żołnierzy OT, posiadających wykształcenie oraz doświadczenie prawnicze, oraz żołnierzy swobodnie poruszających się w Internecie, utworzono grupę szybkiego reagowania prawnego. W ten sposób, wykorzystując kompetencje podwójnego zastosowania (zawód prawnika i służba Ojczyźnie), Terytorialsi będą dbać o ochronę dobrego imienia swoich kolegów" – czytamy w komunikacie.
Do głównych zadań grupy należą: "reakcja na ewidentnie szkalujące honor żołnierza wypowiedzi osób publicznych" i "wyszukiwanie treści w social mediach oraz w komentarzach pod artykułami czy postami". "Zespół specjalistów będzie zajmował się także treściami zgłaszanymi przez żołnierzy OT czy przez osoby mocno dotknięte, czy obrażone treścią dotyczącą naszej formacji, na jaką natknęły się w Internecie czy w mediach" – dodaje Maria Kołtunowska z zespołu prasowego WOT.
Jak precyzuje, "za koordynację prac zespołu odpowiada Szef Oddziału Prawnego Dowództwa WOT, a wykonywanie obowiązków na rzecz grupy zadaniowej, będzie dodatkowo gratyfikowane punktowo w kwalifikacjach do Kursów SONDA i AGRYKOLA oraz uwzględnione w opiniowaniu żołnierzy".
"Dodatkowo, wobec prowadzonej wojny hybrydowej, której narzędziem jest wykorzystywanie Internetu do budowania nienawiści do służb mundurowych, w tym żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a tym samym osłabianie morale i narzucanie społeczeństwu negatywnych schematów myślowych, powstały społeczne inicjatywy, jak np. www.obroncy.org. Przedstawiciele wolnych zawodów prawniczych oferują bezpłatną pomoc prawną żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz członkom ich rodzin w wypadku skierowanych wobec nich gróźb karalnych" – czytamy również w komunikacie Wojsk Obrony Terytorialnej.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut