Holandia decyduje się na twarde kroki. Przez Covid-19 premier wprowadza blokadę kraju
redakcja naTemat
27 listopada 2021, 09:19·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 listopada 2021, 09:19
Na całym świecie powtórnie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Wobec kolejnej fali Covid-19 wiele europejskich państw zdecydowało się na przywrócenie wcześniejszych restrykcji. Właśnie o blokadzie kraju zadecydował premier Niderlandów.
Reklama.
– Nie mamy wyjścia – powiedział w piątek wieczorem premier Holandii Mark Rutte. Jego rząd zdecydował, że najlepszym wyjściem w obliczu obecnego wzrostu zachorowań na Covid-19 będzie blokada państwa, czyli przywrócenie wcześniej obowiązujących obostrzeń. Jak sam podkreślił, rok temu nikt nie był jeszcze zaszczepiony.
Holendrzy będą zobowiązani przestrzegać m.in. obowiązku okazywania przepustki sanitarnej przed wejściem do kina lub restauracji. Do godz. 17. wszystkie mniejsze i średnie sklepy oraz lokale usługowe będą pozamykane, za to supermarkety mogą działać do 2 w nocy. Dodatkowo w życie ma wejść pakiet pomocy dla mniejszych przedsiębiorstw.
Rutte zachęca również obywateli do przeniesienia swojej pracy na tryb zdalny, a także do zrezygnowania w najbliższym czasie z planów wakacyjnych. W miejscach publicznych obowiązkowe będzie noszenie maseczek i utrzymywanie 1,5 m dystansu.
Przypomnijmy, że w ciągu ostatniej doby w Holandii wykryto 21 278 przypadków koronawirusa, zaś w środę padł krajowy rekord liczby zakażeń - 23 789 nowych nosicieli SARS-CoV-2.
Jak informowaliśmy wcześniej w naTemat, zgodnie z zapowiedziami Adama Niedzielskiego właśnie obserwujemy szczyt czwartej fali zachorowań. W nadchodzącym tygodniu możemy przebić próg 30 tysięcy przypadków dziennie. W następnych dniach sytuacja powinna ustabilizować się, a następnie delikatnie poprawiać.
Wciąż nie padły jasne deklaracje dotyczące ewentualnego zaostrzenia obostrzeń. Według nieoficjalnych doniesień Interii, 1 grudnia powinno wejść w życie rozporządzenie, zmieniające limity osób, które mogą równocześnie przebywać w lokalach gastronomicznych, instytucjach kultury i sklepach. Restrykcje mają zacząć obowiązywać, gdy w szpitalach stwierdzi się niewydolność służby zdrowia.
W piątek Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport, w którym odnotowano 26 735 przypadków koronawirusa. Najwięcej z nich wykryto w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Z powodu COVID-19 zmarło 129 osób, natomiast z powodu współistniejących chorób zmarły 292 osoby.