W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją Agnieszka Woźniak-Starak w rozmowie z naTemat poruszyła temat tej ciężkiej choroby wśród młodych. Prowadząca "Dzień dobry TVN" zwróciła uwagę na to, jak ważna jest w takich sytuacjach rola rodziców. Poruszyła także kwestię telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.
To właśnie 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Podejmowanie tego tematu jest bardzo ważne, zwłaszcza teraz, kiedy rzeczywistość pandemiczna w wielu przypadkach tak mocno wpłynęła na nasze zdrowie psychiczne.
Przed kilkoma tygodniami gruchnęła informacja o tym, że rząd przestaje współfinansować Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. To szczególnie smutna wiadomość, zważywszy na to, że psychiatria dziecięca w naszym kraju bardzo kuleje.
Wówczas Aleksander Twardowski, przedsiębiorca i aktywista, postanowił założyć zbiórkę, która ma wspomóc fundację i pozwolić, by telefon 116 111 mógł dalej działać, a tym samym by pomoc dzieciom i młodzieży z problemami psychicznymi nie ustała. Dodajmy, że udało się zebrać (stan na 23.02) już dwa miliony złotych.
Agnieszka Woźniak-Starak dla naTemat o depresji
Tymczasem Agnieszka Woźniak-Starak, która na co dzień prowadzi "Dzień Dobry TVN", w rozmowie z naTemat przekazała kilka ważnych słów do młodych osób, które mierzą się z problemami psychicznymi.
– Żeby koniecznie poszukali pomocy, nie bali się rozmawiać i prosić o pomoc, a najlepiej rodziców – powiedziała nam prowadząca.
– Ostatnio mieliśmy w 'Dzień dobry TVN' bardzo ciekawą rozmowę z ludźmi, którzy pracują w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, który nie dostał dotacji od państwa. Zrzutka ponad 2 mln pomogła, żeby ten telefon dalej funkcjonował, działał i żeby młodzi ludzie mogli tam dzwonić – zaczęła myśl Woźniak-Starak.
– Rozmawialiśmy o tym, jak wiele jest tych telefonów. Jak wiele jest takich interwencji, w których udaje się uratować czyjeś życie. Ale też dowiedziałyśmy się wtedy, że te dzieciaki często boją się porozmawiać z rodzicami, bo nawet sami nie zdają sobie sprawy, że naprawdę ci rodzice są ogromnym wsparciem – zwróciła uwagę prezenterka.
– I naprawdę warto iść w pierwszej kolejności do nich po pomoc, a jeżeli nie ma takiej możliwości, bo oczywiście rodziny są bardzo różne i nie zawsze ten rodzic staje na wysokości zadania lub po prostu go nie ma, to jest taki telefon (zaufania – red.). To będzie też nasze Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, w budowie którego uczestniczy Fundacja TVN – wymieniała.
– Pandemia dotknęła wszystkich, młodzież może nawet bardziej, bo to jest tak ważny czas w naszym życiu, kiedy się rozwijamy i są nam potrzebne zdrowe relacje z innymi ludźmi, wtedy też tak bardzo potrzebujemy wsparcia. I mnóstwo tych dzieciaków zostało gdzieś pozostawionych sami ze sobą, z trudnymi tematami. Nie radzą sobie z tym, więc jest to absolutnie ważny temat – podkreśliła Woźniak-Starak.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2022. Gdzie szukać pomocy?
Depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Przewiduje się, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Aż 350 mln ludzi na świecie zmaga się z depresją, a w Polsce ten problem ma nawet 10 proc. społeczeństwa. Oznacza to, że ponad 4 miliony Polek i Polaków choruje na depresję.
Jeśli potrzebujesz pomocy dotyczącej zdrowia psychicznego, nie czekaj i skontaktuj się z odpowiednimi organizacjami, które udzielają wsparcia osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi i zaburzeniami.