Specjalna uchwała Sejmu w sprawie Ukrainy. Została przyjęta przez aklamację
redakcja naTemat
23 lutego 2022, 16:05·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 lutego 2022, 16:05
Podczas 49. posiedzenia Sejmu obecnej kadencji przyjęto specjalną uchwałę, w której "z całą mocą" potępiono "wszelkie działania Federacji Rosyjskiej, których celem jest zamach na suwerenność Ukrainy".
Reklama.
Reklama.
Sejm przyjął specjalną uchwałę w sprawie Ukrainy.
Uchwała została przyjęta przez aklamację.
Aklamacja, czyli jednomyślne zaakceptowanie przez całe zgromadzenie bez organizowania głosowania.
Polski Sejm potępia agresję Rosji na Ukrainę
Władimir Putin w poniedziałek wieczorem wygłosił oświadczenie, podczas którego podpisał dekret uznający niepodległość republik ługańskiej i donieckiej. Przemówienie prezydenta Rosji było jak wykład z historii, w którym przywódca dawał do zrozumienia, że Ukraina z jego perspektywy nawet nie jest państwem.
Dziś uchwałę "w sprawie agresji Rosji na Ukrainę" podjęła izba niższa polskiego parlamentu. Dokument przygotowało prezydium Sejmu. Został on przyjęty przez posłów przez aklamację. Podczas głosowania część posłów miała na sobie koszulki z hasłem "wolna Ukraina" oraz niebiesko-żółtą flagę tego kraju.
W uchwale podkreślono, że "zasada suwerenności oraz prawo do samostanowienia narodów należą do podstawowych wartości cywilizacji zachodniej".
"Decyzja Federacji Rosyjskiej o uznaniu niezależności dwóch terytoriów będących integralnymi częściami Ukrainy narusza w sposób jawny reguły przyjęte przez społeczność międzynarodową i oznacza odrzucenie przez stronę rosyjską wszelkich dróg do zgodnego z prawem międzynarodowym porozumienia" — napisano.
Postanowienie Władimira Putina — jak czytamy — "narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, dlatego nie ma i nie może mieć mocy wiążącej dla żadnego innego państwa".
"Ukraina jest niepodległym, suwerennym i demokratycznym państwem. Przyjęcie przez Rosję konstytucji samozwańczych tzw. republik ługańskiej i donieckiej oznacza w istocie zamiar opanowania terytorium Ukrainy, a więc jest to działanie o czysto wojennym charakterze" — stwierdzono w uchwale.
Polska chce ostrych sankcji wobec Putina
Jednocześnie posłowie wezwali społeczność międzynarodową do wprowadzenia dotkliwych sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych przeciwko Rosji. Sejm ponadto wezwał rządy państw UE i NATO oraz całą społeczność międzynarodową, by solidarnie stanęły "po stronie wolności i prawa narodu ukraińskiego do życia w niepodległym państwie".
Wyrazy wsparcia posłowie zamieszczali również w swoich social mediach. Jak poseł Michał Szczerba, który napisał: "Pełna solidarność z Ukrainą w polskim Sejmie". "Sejm przez aklamację przyjął uchwałę potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę. Z mojej inicjatywy znalazło się w niej żądanie ostrych sankcji ekonomicznych. Rosyjskie elity władzy i pieniądza muszą zapłacić za tę napaść" – napisał Maciej Konieczny.