Rafał Trzaskowski przeznaczył osiedle przy ulicy Sobieskiego 100 na rzecz uchodźców z Ukrainy. Decyzja przeszłaby bez echa, gdyby nie fakt, że Federacja Rosyjska rościła sobie prawa do bloku. "Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik" – przekazał w oficjalnym komunikacie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Tylko w ostatnią niedzielę do Polski przyjechało około 100 tysięcy obywateli Ukrainy, uciekających przez wojną. Liczba ta stale rośnie
Wielu z nich ruszyło szukać schronienia w Warszawie. Rafał Trzaskowski szykuje infrastrukturę dla potrzebujących
Prezydent Warszawy na potrzeby ukraińskich rodzin postanowił przeznaczyć blok przy Sobieskiego 100. Do osiedla na Mokotowie prawa rościła sobie Rosja
Rafał Trzaskowski wykorzysta "Szpiegowo" na rzecz uchodźców z Ukrainy
"Od miesięcy pracujemy nad przejęciem osiedla przy ul. Sobieskiego 100. Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik" – napisał na TwitterzeRafał Trzaskowski. Teraz z osiedla posłużą uchodźcom z Ukrainy.
"Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowałem, że długofalowo urządzimy tam mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi" – dodał. Wyjaśnijmy, że przy Sobieskiego 100 mieszkali ambasadorowie ZSSR. Po upadku Związku Radzieckiego blok opustoszał, choć wciąż jest zajmowany przez stronę rosyjską.
Jak wyjaśnili urzędnicy miejscy, dzięki stanowczej reakcji władz Warszawy udało się zabezpieczyć aż 100 lokali mieszkalnych, które posłużą za bezpieczne schronienie dla ukraińskich rodzin.
Pierwszy wyrok w sprawie "Szpiegowa" zapadł jeszcze w 2016 roku. Rosja została zobowiązana także do zapłaty 7 milionów złotych należności wraz z odsetkami. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w najbliższych dniach strona rosyjska otrzyma odpowiednie dokumenty oraz klauzule dyplomatyczne.
Rafał Trzaskowski o inwazji Rosji na Ukrainę: Jesteście bohaterami
Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej już pierwszego dnia inwazji wydał list otwarty w języku ukraińskim. "Jesteście bohaterami, którzy walczą dziś nie tylko w obronie swojego kraju, ale także o bezpieczną i stabilną Europę. Wierzę, że w tym momencie próby cały wolny świat wykaże się dojrzałością, jednością i solidarnością" – czytamy.
Stołeczni urzędnicy uruchomili specjalną linię dla uchodźców z Ukrainy (+48 505 700 701). Przy dworcach oraz w Pałacu Kultury i Nauki działają także specjalne punkty informacyjne. Samorząd udziela porad prawnych między innymi w kwestii legalizacji pobytu w Polsce, pośrednictwa pracy.
Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10 uruchomiono Psychologiczne Centrum Wsparcia dla ofiar rosyjskiej inwazji.
Nie zgadzamy się z tym bestialskim aktem agresji. Czas skończyć z pobłażliwym traktowaniem Federacji Rosyjskiej, także w zakresie bezprawnie zajmowanych budynków.