Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się wprost do Rosjan.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się wprost do Rosjan. Fot. Ukrainian Presidential Press Office / AP / East News
Reklama.
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
  • Zełenski: w ciągu tygodnia pokrzyżowaliśmy plany, które Rosja układała przez lata
  • Prezydent Ukrainy zwrócił się do rosyjskich żołnierzy, by wracali do domu
  • Jak twierdzi ukraiński przywódca, najeźdźca traci motywację
  • Wołodymyr Zełenski zwrócił się w nocnym orędziu wprost do rosyjskich żołnierzy. – Wracajcie do domu, cała wasza armia. Powiedzcie swoim dowódcom, że chcecie żyć, że nie chcecie umierać. Żyjcie. Zatrzymajcie wojnę i przywróćcie pokój tak szybko, jak to jest możliwe – powiedział prezydent Ukrainy.
    Zełenski dodał, że Ukraina w ciągu tygodnia pokrzyżowała plany najeźdźcy, które były szykowane w Rosji przez lata. – Nasz naród pokrzyżował plany wroga w ciągu tygodnia. Plany, które były kreślone przez lata: podłe, pełne nienawiści do naszego kraju, naszego narodu – dodał Zełenski w nagraniu opublikowanym w nocy ze środy na czwartek.
    – Możecie w nas uderzać rakietami 10 albo 20 lat, ale my nie oddamy naszego kraju. Weszliście na naszą ziemię. My ochronimy naszą wolność i jej nie oddamy. Ukraina nie chce być pokryta zwłokami żołnierzy – zaznaczył.
    Zdaniem ukraińskiego przywódcy wróg traci motywację. Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim, którzy pomagają w walce przeciwko rosyjskiemu okupantowi.
    Prezydent był wyraźnie dumny z mieszkańców Ukrainy. – Szczerze podziwiam heroizm pokojowych mieszkańców Konotopu, Basztanki, Enerhodaru i Meltopolu, a także mieszkańców innych miast i wiosek na Ukrainie, którzy nie pozwalają przejść okupantom, blokując drogi – powiedział.
    – Dla Ukraińców to jest wojna ojczyźniana i wiemy, jak takie wojny kończą się dla najeźdźców – dodał Wołodymyr Zełenski. – Okupanci otrzymają od Ukraińców tylko jedno: opór. Twardy opór, taki opór, że zapamiętają na zawsze, iż się nie poddajemy – podsumował.

    Ósmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę

    Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już ponad tydzień. Kijów pozostaje niezdobyty. Ale noc w stolicy Ukrainy była bardzo trudna. W centrum miasta doszło do kilku potężnych eksplozji. Ukraińcy przyznają, że nocą Rosjanie zajęli Chersoń. To liczące ponad 300 tys. mieszkańców miasto na południu kraju.
    Od początku inwazji Rosji na Ukrainę z zaatakowanego kraju, w ciągu niespełna tygodnia, uciekło milion osób. To najszybszy exodus uchodźców w tym stuleciu – podało w nocy biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).
    Liczby te rosną lawinowo. W środę UNHCR informowało o prawie 836 tys. uchodźcach z Ukrainy, a we wtorek - o około 660 tys. osób, które uciekły z kraju. Agenda ONZ, która prognozowała wcześniej, że Ukrainę może opuścić do 4 mln uchodźców, teraz ostrzega, że liczba ta może wzrosnąć.

    Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut