Reklama.
Reklama.
Reklama.
To już 12. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W wielu miastach sytuacja staje się coraz trudniejsza – są brutalnie szturmowane przez Rosjan i zaostrza się w nich kryzys humanitarny. Trwają nocne bombardowania Charkowa i innych miast na wschodzie i północy kraju.
Jakub Noch
Szanowni Państwo, dziękujemy, że śledziliście Państwo z nami informacje z 12 dnia walk w Ukrainie. Na kolejną relację zapraszamy już jutro po 6:00 rano.
– Nasz prezydent niczego się nie boi, w tym bezpośredniego spotkania z Putinem. Jeśli Putin także się nie boi, niech przyjdzie na spotkanie, niech usiądą i porozmawiają – dodał Kułeba.
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oświadczył w najnowszym wystąpieniu telewizyjnym, że Ukraina chce bezpośrednich rozmów prezydentów Wołodymira Zełenskiego i Władimira Putina. Rząd w Kijowie wie, że to prezydent Rosji jest osobą decydującą, a nie jego wysłannicy.
– Uważamy, że Rosjanie są coraz bardziej sfrustrowani. Spowolnili i nie osiągnęli żadnego postępu w ciągu ostatnich kilku dni. Wyjątkiem jest sytuacja na południu Ukrainy, gdzie faktycznie zauważalny jest pewien ruch. Ale na północy i północnym wschodzie postępu brak – powiedział na poniedziałkowej konferencji John Kirby.
Ambasador USA przy NATO Julianne Smith powiedziała w wywiadzie dla Christiane Amanpour z CNN, że amerykańscy urzędnicy rozmawiają z polskim rządem o możliwości wysłania przez Polskę myśliwców MiG-29 z czasów sowieckich dla wsparcia Ukraińców.
Zaznaczyła jednak, że "to suwerenna decyzja do podjęcia przez Polskę. Stany Zjednoczone zauważyły, że są gotowe usiąść i porozmawiać o niektórych wyzwaniach. Istnieje wiele otwartych pytań o liczbę dostępnych ukraińskich pilotów, o to, w jaki sposób te odrzutowce faktycznie przeniosłyby się z Polski na Ukrainę. To wszystko jest omawiane".
Rzecznik Pentagonu John Kirby potwierdził, że USA wyślą do Polski i Rumunii kolejnych 300 żołnierzy.
"Kobiety razem mogą zdziałać wiele i wierzę, że naprawdę mogą zatrzymać wojnę w Ukrainie! Niech każda z nas opublikuje w mediach społecznościowych 8 marca swoje zdjęcie z kartką, na której widnieć będzie napis #RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę" – powiedziała na nagraniu udostępnionym przez Kancelarię Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.
"W Moskwie policja przyszła do domu szóstoklasisty, który zadawał pytania na temat wojny na lekcji historii, a na przerwie krzyknął 'Slava Ukraini'. Z relacji Nowej Gaziety wynika, że chłopiec miał pytać nauczyciela: 'po co ta wojna, kiedy się skończy i kto ją zaczął'. Kiedy policja zapukała do drzwi, chłopiec był sam w domu i nie otworzył policjantom. Ci zaś odłączyli w mieszkaniu prąd (typowa metoda rosyjskiej policji) i w drzwiach zostawili wezwanie na przesłuchanie" – pisze na Facebooku dziennikarka "GW" Wiktoria Bieliaszyn.
"Godzinę temu pod Obuchowem nasz pilot - as, strącił pocisk manewrujący Kalibr pociskiem powietrze-powietrze" – napisał na Telegramie szef ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.
FIFA poinformowała w poniedziałek wieczorem, że umowy zagranicznych piłkarzy i trenerów w Rosji oraz w Ukrainie zostają zawieszone do 30 czerwca.
Nad Kijowem rozegrała się bitwa powietrzna – informuje dziennikarz Illia Ponomarenko. Obrońcom udało się zestrzelić dwa rosyjskie samoloty. Informację tę potwierdziły już ukraińskie siły zbrojne.
Portal Nexta informuje o aresztowaniu ukraińskiego posła partii "Sługa narodu" Jewhena Szewczenki. Polityk został zatrzymany podczas próby wyjazdu z Ukrainy.
Zgodnie z dekretem o mobilizacji Szewczenko nie miał prawa opuszczać kraju, ponieważ jest w wieku poborowym.
Portal przypomina, że Szewczenko był posłem, który "stale chodził na spotkania z Łukaszenką".
Ukraińskie MSW podaje, że od początku wojny ukraińskiej armii poddało się już 2000 żołnierzy Rosji.
Jak donosi CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek o godzinie 12.00 czasu wschodniego ma wygłosić historyczne przemówienie w brytyjskiej Izbie Gmin.
Zełenski zwróci się do członków parlamentu za pośrednictwem łącza wideo.
Rosyjski nalot zniszczył skład paliwa w Żytomierzu.
Rosyjska delegacja poinformowała, że wkrótce ma się odbyć czwarta tura rozmów ukraińsko-rosyjskich.
– Następna runda odbędzie się w Białorusi w bardzo, bardzo bliskiej przyszłości. Nie podam jeszcze dokładnej daty. Zostanie ona ustalona, być może we wtorek – powiedział Leonid Słucki, szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej.
W Kijowie słychać eksplozje!
Donieck – tak wygląda rosyjski ostrzał rakietowy pozycji ukraińskich.
Pierwszy oddział zagranicznych ochotników broni już Kijowa – pisze Illia Ponomarenko, dziennikarz "The Kyiv Independent".
W poniedziałek wysoki rangą urzednik przekazał mediom, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin zdecydował o wysłaniu kolejnych 500 żołnierzy z USA do Europy, w tym do Polski i Rumunii.
Szef zespołu negocjacyjnego Rosji Miediński stwierdził, że oczekiwania Moskwy z negocjacji z Ukrainą nie zostały zrealizowane – podaje portal Nexta.
"Ukraińska Prawda" podała właśnie, że w Kijowie włączyły się syreny alarmu przeciwlotniczego. W mieście słychać wybuchy.
"Są niewielkie pozytywne zmiany w kwestii usprawnienia logistyki korytarzy humanitarnych" – dodał Podolak.
Trzecia runda negocjacji między Rosją a Ukrainą dobiegła końca.
– Na dzień dzisiejszy nie ma ustaleń, które jak dotąd znacząco poprawiłyby sytuację – powiedział po zakończeniu rozmów Mychajło Podoliak, członek zespołu negocjacyjnego Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje:
"Okupanci planują zaktywizować lotnictwo w celu przeprowadzenia ataków rakietowych i bombowych na duże miasta Ukrainy i infrastrukturę przemysłową. W tym celu na terytorium Republiki Białoruś przenoszone są jednostki lotnicze Centralnego i Wschodniego Okręgu Wojskowego"– czytamy w komunikacie.
"Perfidia zaborców przejawia się w taktyce terroru wobec ludności cywilnej, ostrzeliwaniu konwojów humanitarnych organizowanych przez władze ukraińskie, organizowaniu konwojów propagandowych oraz próbach legalizacji władz okupacyjnych na niektórych zajętych terenach" – dodał sztab generalny.
Oblężony od ośmiu dni Mariupol jest bez wody, prądu, ogrzewania i łączności – informuje agencja Ukrinform za służbą prasową Gwardii Narodowej Ukrainy.
A co robi Rosja? Strzela do dzieci, kobiet i starców, którzy starają się opuścić miasto.
"The New York Times" cytuje lokalne władze Mikołajewa, które donoszą, że po raz kolejny obrońcy miasta odparli atak wroga.
Zaskakujące zdjęcie doradcy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podoliaka. Na negocjacje z Rosją zabrał go... polski śmigłowiec Czytaj więcej
Jak podaje CNN powołując się na rozmowę z wysokim rangą amerykańskim przedstawicielem obrony, Rosja zaangażowała "prawie 100 proc." sił, które zostały rozlokowane pod koniec lutego na granicy Ukrainy i Białorusi.
"Rosja odmawia wywiezenia ciał żołnierzy, którzy zginęli na terytorium Ukrainy. (...) Rosjanie odmawiają negocjacji nawet w tej sprawie. Najwyraźniej Kreml uważa, że ciała żołnierzy Federacji Rosyjskiej nie są godne przybycia do ojczyzny i humanitarnego pochowania" – poinformowała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy.
Rosjanie zniszczyli budynek firmy zbrojeniowej w Charkowie. Do ataku doszło przed 10:00 rano czasu polskiego – podały służby obwodu charkowskiego.
Na szczęście w ostrzale nikt nie zginął.
Z kolei Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że "rosyjskie wojsko planuje zintensyfikować naloty. Jednostki lotnicze centralnych i wschodnich okręgów wojskowych mają być przenoszone na Białoruś w celu zmasowanych ataków rakietowych i bombowych na główne miasta Ukrainy i infrastrukturę przemysłową".
Ukraińskie media podają, że oddziały bojowników Ramzana Kadyrowa ostrzeliwują ludność cywilną we wsi Myla w obwodzie kijowskim.
CNN powołując się na rozmowę z urzędnikiem USA "zaznajomionym z obecnym sposobem myślenia administracji Bidena" podało, że "Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie krytycznych systemów obrony powietrznej sojusznikom NATO w Europie Wschodniej".
Zdaniem rozmówcy amerykańskiego medium "rośnie niepokój, że Rosjanie mogą rozważyć wystrzelenie pocisków lub wysłać samoloty na wschodnią flankę sojuszu".
"Wszystkie zbrodnie wojenne są dokładnie dokumentowane. (...) Biorąc pod uwagę bezprecedensowy charakter niesprowokowanej agresji oraz brak odpowiednich międzynarodowych mechanizmów prawnych, by postawić Federację Rosyjską i jej przywódców przed wymiarem sprawiedliwości, (...) poparłem międzynarodową inicjatywę ustanowienia specjalnego trybunału" – poinformował w poniedziałek szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba.
"Nie zadzieraj z ukraińskimi rolnikami".
Tymczasem w Wiedniu dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi zaapelował do społeczności międzynarodowej o zapewnienie bezpieczeństwa obiektów jądrowych w Ukrainie.
Wezwał strony do uzgodnienia "wykonalnych ram dla przywrócenia zobowiązania do bezpieczeństwa jądrowego" oraz sam zobowiązał się i zadeklarował, że jest gotów pojechać wszędzie, żeby wziąć udział w negocjacjach.
AFP podało nieoficjalnie, że jest zgoda na rozpoczęcie procesu rozpatrywania wniosków o członkostwo Ukrainy, Gruzji i Mołdawii w Unii Europejskiej.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział dodatkowe 230 mln dolarów (175 mln funtów) pomocy dla Ukrainy.
Jak podaje portal Nexta siły ukraińskie zniszczyły duży konwój ciężarówek z paliwem rosyjskiej armii w pobliżu miejscowości Pryłuków w północnej Ukrainie.
"Żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy wraz z Siłami Zbrojnymi Ukrainy nadal bronią Mariupola. Po udanym kontrataku Gwardia zniszczyła wiele rosyjskich pojazdów opancerzonych i personel wroga, który zbombardował miasto i ludność cywilną" – podaje w komunikacie formacja.
Nowe przecieki z negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą!
Dziennikarz Bellingcat Christo Grozev poinformował, że Rosja chce, żeby Wołodymyr Zełenski pozostał prezydentem, ale premierem ma zostać prorosyjski Jurij Bojko.
Ponadto Ukraina ma uznać niepodległość Ługańska i Doniecka i przynależność Krymu do Rosji oraz nie wstąpi do NATO.
"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kategorycznie odmówił" – podała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
W sieci pojawiły się filmy, na których zarejestrowano rosyjski pociąg pancerny w okolicy Melitopolu na południu Ukrainy.
Ambasada USA we Francji poinformowała, że we wtorek Paryż odwiedzi Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken.
Tymczasem prezydent USA Joe Biden rozważa złagodzenie sankcji nałożonych na Wenezuelę, żeby odciąć od tego rynku Rosję, zwiększyć produkcję ropy i załagodzić wahania jej cen.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że w ostrzale budynku nieczynnej piekarni w Makarowie w obwodzie kijowskim zginęło co najmniej 13 cywilów. W momencie bombardowania znajdowało się tam 30 osób. Do tej pory spod gruzów wydobyto pięcioro żywych.
Premier Mateusz Morawiecki nie raz pokazał, że jest mistrzem dygresji i kluczenia podczas udzielania odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Kolejny popis tych umiejętności szef rządu dał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, kiedy zapytano go, czy Polska przekaże myśliwce Ukrainie.
Nie ma miejsca na indywidualne akcje Polski. Niech nikt nie próbuje wyłączyć Polski ze wspólnoty Zachodniej, NATO. Tylko wspólne działanie, nie wystawiające Polski na indywidualne ryzyko ma sens. Bądźmy odważni i rozważni. Trzymajmy się wspólnoty.
O pieniądzach dla Polski: Wszystkie ręce na pokład. Wszystkie dostępne środki dla Polski jak najszybciej. Jak najszybsze odblokowanie przez PiS relacji z Unią Europejską w odniesieniu do środków europejskich - to kluczowe. Trzeba podjąć maksymalne starania o wszystkie te środki. Chodzi o zakończenie tej idiotycznej wojny z UE.
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będę na spotkaniach zabiegał o to, żeby ze strony UE nie było żadnych wątpliwości ws. tego, że Polsce potrzeba teraz pieniędzy z Unii.
Mój gorący apel: administracja rządowa nie może już zmarnować więcej czasu. Spontaniczne akcje pomocy nie zastąpią zorganizowanej akcji rządu, który musi zakończyć zimną wojnę z samorządem.
W środę będę rozmawiał w Brukseli m. in. z szefową KE, w czwartek w Paryżu z innymi liderami. Dzisiaj nie ma czasu na kalkulacje. Istotne klucze są w ręku rządu, ja zrobię wszystko, by każdy gest z jego strony był dobrze odczytany w UE.
O sytuacji pomocy dla Ukraińców i Ukrainek: Apeluję o to, żeby w każdej ustawie i działaniu kierować się wyłącznie dobrem Polski i Ukrainy, a nie politycznymi interesami.
Tak wygląda natarcie wojsk rosyjskich na 6 marca o godzinie 21:00.
Andrzej Duda złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie na piątek Zgromadzenia Narodowego. Prezydent podkreślił, że na posiedzenie zaproszeni będą wszyscy, którzy mieli swój wkład w członkostwo Polski w NATO. Tematem będzie obecna sytuacja w Ukrainie.
"Barbarzyńcy XXI wieku. Rosja uszkodziła/zniszczyła 202 szkoły, 34 szpitale, ponad 1500 budynków mieszkalnych. Ponad 900 naszych osiedli jest całkowicie pozbawionych światła, wody, ciepła. Armia rosyjska nie umie walczyć z innymi armiami. Ale jest dobra w zabijaniu cywilów".
Robert Lewandowski zerwał współpracę z Huawei, nie będzie już reklamował produktów tej firmy - informują sportowefakty.wp.pl. Management piłkarza nie podał powodu, ale zbiega się to w czasie ze zdementowanymi przez Huawei doniesieniami, jakoby koncern miał pomagać Kremlowi w walce z hakerami. Reklama.
Celnicy z Pomorza wysyłają do Ukrainy towary, których przemyt udało im się udaremnić.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał agencji Reuters, że Rosja jest gotowa do wstrzymania operacji zbrojnej "w jednej chwili", jeśli Kijów spełni jego warunki.
- Powinni wprowadzić poprawki do konstytucji, zgodnie z którymi Ukraina odrzuci wszelkie dążenia do wejścia do jakiegokolwiek bloku -powiedział.
Drugim rosyjskim warunkiem jest uznanie Krymu za terytorium Rosji, a Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa.
Jak poinformował na popołudniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, rząd przyjął projekt specjalnej "ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".
Jej założenia to m.in. zasiłek wysokości 40 zł na dzień przez dwa miesiące dla osób przyjmujących uchodźców oraz zalegalizowanie pobytu Ukraińców na 18 miesięcy.
- Ukraińcy otrzymają numery PESEL, będą też mogli zakładać działalność gospodarczą - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
"Prezydent Andrzej Duda: Tuż za naszą granicą toczy się wojna, w której nie jesteśmy neutralni - jesteśmy częścią NATO i wspieramy Ukrainę" - taką wypowiedź głowy państwa zacytowano na oficjalnym profilu KPRP na Twitterze.
Według źródeł ukraińskich, miasto Mikołajów miało odeprzeć ataki rosyjskie i ponownie jest pod kontrolą wojsk Ukrainy.
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak poinformował, że trzecia runda negocjacji pokojowych rozpocznie się o godz. 16:00 czasu kijowskiego (15:00 czasu warszawskiego). Rozmowy będą miały miejsce w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, a jak widać na zdjęciu załączonym przez Podolaka, ukraińską delegację przetransportuje tam śmigłowiec Wojska Polskiego.
"Wysiłki Turcji przyniosły rezultaty, Ławrow i Kuleba spotkają się w Antalyi" - informuje turecki "Hürriyet". W największym mieście Riwiery Tureckiej ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy mają spotkać się w najbliższy czwartek.
Przypomnijmy, że Turcja to posiada trzecią największą armię w NATO i to ona uzbroiła ukraińską armię m.in. w słynne drony Bayraktar TB-2. Przez wiele ostatnich lat rząd w Ankarze potrafił jednak utrzymywać z Rosją dobre stosunki dyplomatyczne i gospodarcze.
Agencja Reuters donosi, że premier Indii Narendra Modi wezwał Putina do przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
W ostatnich dniach granicę Gruzji przekroczyło 20-25 tys. obywateli rosyjskich – przekazał gruziński wicepremier i minister gospodarki Levan Davitashvili.
Podczas wizyty w Wilnie sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że w najbliższym czasie na Litwie pojawi się dodatkowych 400 żołnierzy amerykańskich.
"Polskie władze postanowiły nie prowadzić ze swojego terytorium żadnych działań wojennych i nie stać się stroną konfliktu na Ukrainie" - podaje kontrolowana przez Kreml agencja prasowa TASS.
W depeszy mowa o oficjalnym podejściu do pomysłu, aby Ukrainie przekazać nasze myśliwce MiG-29. TASS cytuje wypowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka oraz wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza, z których wynikało, iż Polska nie zamierza w tak otwarty sposób dołączyć do wojny w Ukrainie.
- Rosja próbowała osłabić demokrację Litwy oraz polaryzować społeczeństwo poprzez cyberataki i dezinformację - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken w swoim poniedziałkowym wystąpieniu w Wilnie.
- Ile jeszcze śmierci i zniszczenia potrzeba, by zabezpieczyć niebo nad Ukrainą? Czym ludzie w Charkowie czy Mikołajowie różnią się od ludzi w Hamburgu czy Wiedniu? - pytał Wołodymyr Zełenski w najnowszym oświadczeniu.
Jak wielokrotnie informowano, państwa NATO odrzucają tego typu żądania ze względu na konieczność wejścia w bezpośredni konflikt z Rosją.
- Zamknięcie nieba przez NATO nad Ukrainą spowodowałoby wybuch III wojny światowej - stwierdził jednoznacznie były dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak.
- Jeśli chociaż tylko jeden nasz samolot zostanie zestrzelony, wybuchnie III wojna światowa, bo musielibyśmy odpowiedzieć - alarmuje szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Podobnie już wcześniej wypowiedziały się władze Litwy.
Najprostszym językiem o skutkach takiej ingerencji NATO powiedziała jednak szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. - NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to konflikt zbrojny, który zagrozi życiu milionów Europejczyków - powiedziała w najnowszym wywiadzie.
- Nie możemy brać odpowiedzialności za to, że ta wojna rozprzestrzeni się na Polskę i kraje bałtyckie - dodała.
Rosjanie zaproponowali stronie Ukraińskiej zawieszenie broni w Charkowie, Mariupolu i Sumach w celu utworzenia korytarzy humanitarnych. Jednak większość miała prowadzić na terytorium Rosji lub Białorusi. Rząd w Kijowie odrzucił taką opcję.
Strona rosyjska poinformowała, że jej delegacja jest już w drodze na Białoruś, gdzie odbyć ma się trzecia tura negocjacji ukraińsko-rosyjskich.
W poniedziałek w Hadze Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości rozpocznie rozprawę w sprawie Ukrainy przeciwko Rosji – podają ukraińskie media.
Ministerstwo Obrony Rosji: Otwiera się 6 korytarzy humanitarnych na terenie Ukrainy
9 osób, w tym 5 cywili, zginęło w nalocie na lotnisko w Winnicy.
Wojska rosyjskie zajęły sześć miejscowości w obwodzie zaporoskim Ukrainy: Połohy, Wasylówka, Tokmak, Berdiańsk i Melitopol – przekazała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na władze obwodu.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał bilans strat armii rosyjskiej: 11 000 personelu, 290 czołgów, 999 bojowych wozów opancerzonych, 46 samolotów i 68 śmigłowców.
Ukraińska piechota morska poinformowała, że zniszczyła 30 śmigłowców wroga na lotnisku w okupowanym Chersoniu – przekazał Ilia Ponomarenko, dziennikarz "The Kyiv Independent".
Jak podał szef Sztabu Operacyjnego Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Siergiej Braczuk, w okolicach Odessy zniszczony miał zostać rosyjski okręt wojenny.
- Nie ma żadnych decyzji i nie przewidujemy przekazania - tak w "Rozmowie Piaseckiego na antenie TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch odniósł się do spekulacji o tym, że Polska może oddać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29. - Takie decyzje są rozpatrywane sojuszniczo - podkreślił.
Przypomnijmy, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił kilka dni temu, że Sojusz nie zamierza wysyłać myśliwców na Ukrainę. - Było to wspomniane na posiedzeniu ministrów, ale sojusznicy zgodzili się, że nie powinniśmy pozwolić na operowanie samolotów NATO w przestrzeni Ukrainy ani rozmieszczać żołnierzy NATO na jej terytorium - mówił.
Jak informują źródła ukraińskie, nocne bombardowanie Charkowa doprowadziło do zniszczenia co najmniej 21 budynków w centrum miasta. Wciąż nie podsumowano liczby ofiar.
- Ktoś wprowadza chaos informacyjny. Tego typu sprzęt bojowy przekazuje się w sposób tajny. Nikogo się o tym nie informuje - tak propozycję, aby Polska wysłała Ukrainie samoloty MiG-29 w zamian za F-16 skomentował na antenie Radia ZET były dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Rosji przekazało w oficjalnym komunikacie, że "kraje, które wykorzystają swoje lotniska do zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce, mogą być uznane uznać za uczestników konfliktu".
Rosyjska państwowa agencja RIA Nowosti poinformowała o tym, że od godz. 10:00 czasu lokalnego otwarte zostaną korytarze humanitarne z Kijowa, Mariupola, Charkowa i Sum. Mają one posłużyć ewakuacji ludności cywilnej. Ma być to efekt rozmów prezydenta Francji Emmanuela Macrona z Putinem.
Istnieją jednak obawy, iż Rosjanie kolejny raz nie dotrzymają słowa. Pod Mariupolem takie korytarze miały być otwarte zarówno w sobotę, jak i niedzielę, ale wojska putinowskie nie respektowały zawieszenia broni i ostrzeliwały cywilów.