Późnym wieczorem Sejm przegłosował ustawę rządu o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Opozycji udało się odrzucić poprawkę mówiącą o bezkarności urzędnika państwowego. Ostatecznie wprowadzono kolejny przepis, który przywraca bezkarność, jednak nie dla przestępstw już popełnionych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 1,3 mln uchodźców. Rząd szacuje, że trwająca wojna może sprawić, że nawet 5 mln osób będzie migrować w głąb Unii Europejskiej
Rząd przygotował specustawę, która legalizuje pobyt obywateli Ukrainy na okres 18 miesięcy. Projekt przyznaje także wsparcie finansowe dla rodzin, które przyjęły uchodźców pod swój dach
Ustawa przeszła przez Sejm z poparciem 439 posłów. Przeciw byli posłowie Konfederacji oraz poseł z Lewicy, Polski 2050 i ruchu Kukiz'15
Sejm przyjął ustawę rządu o pomocy dla uchodźców z Ukrainy
Za ustawą rządu zagłosowało 439 posłów. Jednogłośni byli parlamentarzyści PiS, KO, PSL, Porozumienia, PPS i Polskich Spraw. Przeciw był jeden poseł Lewicy – Maciej Gdula, poseł Polski 2050 – Paweł Zalewski, poseł Kukiz'15 – Stanisław Tyszka oraz dziewięciu parlamentarzystów Konfederacji.
Opozycji udało odrzucić się poprawkę nazywaną potocznie "bezkarność plus". Ta propozycja zakładała zwolnienie z odpowiedzialności urzędników państwowych, jeśli ci przekroczą uprawnienia lub naruszą dyscyplinę finansów publicznych.
Ostatecznie przeszła jednak poprawka przywracająca tę zasadę. Nie uwzględniono w jej jednak przestępstw, które już zostały popełnione. Funkcjonariusze publiczni będą bezkarni, jeśli źle zagospodarują pieniędzmi przez wzgląd na ochronę życia lub zdrowia wielu osób w czasie wojny
Dzięki propozycji rządu Polacy, którzy za pośrednictwem samorządów udzielili schronienia uchodźcom z Ukrainy, będą mogli liczyć na 1200 zł miesięcznie. Dodatek będzie obowiązywał jedynie przez 60 dni.
Obywatele Ukrainy zaś będą mogli legalnie przebywać w kraju przez 18 miesięcy. Uchodźcy będą mogli także wnioskować o przedłużenie pobytu na okres kolejnych 18 miesięcy. Potrzebujący będą mogli korzystać nieodpłatnie z systemu ochrony zdrowie. Udostępnione im zostaną również szkoły.
Samorządowcy będą mogli liczyć na "rezerwę celową", która ma pomóc w realizowaniu kolejnych zadań pomocowych dla uchodźców. Co więcej, obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o program 500 plus na dziecko. Umożliwiono im także dostęp do rynku pracy.