W Wersalu odbyła się wspólna konferencja prasowa Emmanuela Macrona, Charlesa Michela oraz Ursuli von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że Ukraina jest częścią rodziny europejskiej. Ogłosiła także czwarty pakiet sankcji, który ma odciąć Rosję od globalnego systemu gospodarczego, a także zwiększyć koszty inwazji na Ukrainę.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Ukraina, przy wsparciu Polski, złożyła wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej. Do jego przyjęcia wezwał m.in. Parlament Europejski
Podczas piątkowej konferencji prasowej w Wersalu Ursula von der Leyen zapewniła, że Ukraina jest częścią rodziny europejskiej
– Podanie Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej jest wyrazem narodowej suwerenności oraz prawa do wyboru przeznaczenia – powiedziała
Ursula von der Leyen o Ukrainie: Są częścią rodziny europejskiej
– Musimy zastanowić się, co dalej. Podanie Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej jest wyrazem narodowej suwerenności oraz prawa do wyboru przeznaczenia. Dziś otworzyliśmy drogę dla Ukrainy. Są oni częścią rodziny europejskiej – powiedziała Ursula von der Leyen.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała także o przygotowaniu czwartego pakietu sankcji, który uderzy w Kreml. – Będziemy izolować Rosję od globalnego systemu gospodarczego, zwiększając koszty inwazji na Ukrainę – ogłosiła.
Von der Leyen zaznaczyła, że działania Władimira Putina to atak na demokrację, suwerenność państw i wolność ludzi, którzy mają prawo tworzyć własną przyszłość.
–To, jak my reagujemy na ten straszny atak Rosji, będzie określać przyszłość Unii Europejskiej i Ukrainy, a nawet całego kontynentu – oceniła.
Polityczka zaapelowała do państw wspólnoty o przestrzeganie zasad leżących u fundamentów UE. – To odpowiedzialność, jedność, solidarność i determinacja – wymieniła.
– Musimy pozbyć się zależności od rosyjskiego gazu poprzez dywersyfikacje dostaw i ogromne inwestycje w odnawialne źródła energii – dodała. Co więcej Komisja Europejska przygotowała plan "Repower EU".
Celem nowej inicjatywy jest uniezależnienie się od rosyjskiego gazu i węgla do 2027 roku. – KE zaprezentuje optymalizację infrastruktury rynku, żeby wspierał zieloną rewolucję – zaznaczyła Ursula von der Leyen.
Między państwami członkowskimi trwa także debata dotycząca regulacji cen energii oraz żywności. – Stworzymy plan na następną zimę. Musimy zdefiniować długoterminową politykę przechowywania gazu – zaznaczyła.
Przypomnijmy, że w piątek odbyło się także spotkanie Władimira Putina z Alaksandrem Łukaszenką w Moskwie. Prezydent Białorusi przedstawił przed kamerami swój plan na ominięcie sankcji Zachodu.
– Za miesiąc zapomnimy o sankcjach. Powinniśmy zebrać się przy stole w Moskwie i dojść do porozumienia. My sprzedamy wam to, wy sprzedacie nam tamto. Zbudujmy wspólną politykę gospodarczą – zaproponował Putinowi.