nt_logo

W cieniu władzy Putina dorobili się miliardów. Oto lista 10 najbogatszych oligarchów z Rosji

Łukasz Grzegorczyk

14 marca 2022, 14:45 · 4 minuty czytania
To o nich zrobiło się najgłośniej, kiedy zachodnie mocarstwa ogłaszały kolejne sankcje dla Rosji. Dla miliarderów z otoczenia Władimira Putina złote czasy skończyły się wraz z szalonym planem prezydenta ich kraju o inwazji na Ukrainę. Kim są Rosjanie, którzy przez lata dorobili się majątków? Oto lista najbogatszych oligarchów.


W cieniu władzy Putina dorobili się miliardów. Oto lista 10 najbogatszych oligarchów z Rosji

Łukasz Grzegorczyk
14 marca 2022, 14:45 • 1 minuta czytania
To o nich zrobiło się najgłośniej, kiedy zachodnie mocarstwa ogłaszały kolejne sankcje dla Rosji. Dla miliarderów z otoczenia Władimira Putina złote czasy skończyły się wraz z szalonym planem prezydenta ich kraju o inwazji na Ukrainę. Kim są Rosjanie, którzy przez lata dorobili się majątków? Oto lista najbogatszych oligarchów.
Oligarchowie to ludzie z otoczenia Putina. Na zdjęciu Władimir Potanin. Fot. AFP/EAST NEWS

Rosja mierzy się z sankcjami od lat, więc słabnący rubel czy groźby nowych ograniczeń do tej pory nie robiły na oligarchach wrażenia. Wojna w Ukrainie doprowadziła jednak do decyzji na niespotykaną wcześniej skalę. Sankcje uderzyły też w najbogatszych Rosjan skupionych wokół Władimira Putina. I chociaż część z nich potępiła agresję na sąsiednie państwo, to raczej nie mają już wpływu na decyzje Kremla w tej sprawie.


Jedni musieli pożegnać się ze swoimi wieloletnimi biznesami – tak jak Roman Abramowicz z Chelsea Londyn – inni stracili luksusowe jachty, które budziły podziw na całym świecie.

Czytaj także: Od sankcji nie ma ucieczki. Włosi skonfiskowali luksusowy jacht rosyjskiego miliardera

Najbogatsi Rosjanie – lista oligarchów Putina

10 najbogatszych Rosjan z listy "Forbesa" w 2021 roku miało majątek o wartości 223 mld dolarów. Zobaczcie, jak wygląda ranking najbogatszych i na czym udało im się zbić fortunę.

1. Aleksiej Mordaszow

W ubiegłym roku jego majątek "Forbes" szacował na 29,1 mld dol. Mordaszow to większościowy udziałowiec firmy Siewierstal z branży hutniczej i górniczej. Przez 19 lat był dyrektorem generalnym, aż do ustąpienia w 2015 r. Otwarcie apelował o powstrzymanie rozlewu krwi, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę.

Mordaszow po wybuchu wojny przepisał część majątku na żonę. Ustąpił z rady nadzorczej największego na świecie operatora turystycznego Tui, którego był czołowym udziałowcem. Na początku marca pojawiły się doniesienia o jego skonfiskowanym jachcie.

– Nie mam absolutnie nic wspólnego z pojawieniem się obecnego napięcia geopolitycznego – tłumaczył niedawno Mordaszow i dawał do zrozumienia, że nie wie, dlaczego sankcje dotykają również jego biznes.

2. Władimir Potanin

Władimir Potanin to prezes giganta metalowego Norylsk Nickel i jego największy udziałowiec. "Forbes" szacował jego majątek na 27 mld dol. Do dziś wypomina mu się, że na początku lat 90. ubiegłego wieku wziął udział grabieżczej prywatyzacji, jaka miała miejsce za prezydentury Borysa Jelcyna.

Po agresji Rosji na Ukrainę otwarcie sprzeciwił się decyzji Putina. W obliczu sankcji i coraz większych problemów rosyjskiej gospodarki, zwrócił się z osobistym apelem do prezydenta Rosji. Chodziło mu o decyzję związaną z zamrażaniem aktywów.

Czytaj więcej: Najbogatszy oligarcha Rosji do Putina: Nie cofaj nas do 1917 r.

- Po pierwsze, cofnęłoby nas to o sto lat, do 1917 roku, a konsekwencji takiego kroku – globalnego braku zaufania inwestorów do Rosji – doświadczylibyśmy przez wiele dziesięcioleci – stwierdził Potanin.

3. Władimir Lisin

Władimir Lisin jest głównym udziałowcem i szefem Novolipetsk Steel, jednej z czterech największych firm stalowych w Rosji. Szacowany majątek? 26,2 mld dol. Miliarder dołączył do tych, którzy sprzeciwili się wojnie w Ukrainie. – Pokojowe, dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu jest zawsze lepsze niż użycie siły – powiedział.

Prywatnie Lisin pasjonuje się strzelectwem, co też udało mu się przekuć w biznes. Zbudował jeden z największych w Europie kompleksów strzelnic pod Moskwą. Jedną z jego efektownych inwestycji był zakup w 2005 r. XVII-wiecznego zamku Aberuchill i otaczającej go posiadłości w Perthshire w Szkocji.

4. Wagit Alekperow

To rosyjski biznesmen pochodzenia azerskiego. Był najmłodszym w historii rosyjskiej administracji wiceministrem ds. energii. Wspinał się tak po szczeblach kariery, aż przejął trzy duże, kontrolowane przez państwo pola naftowe i założył Łukoil w 1991 r. Jest właścicielem około 30 proc. notowanego na giełdzie giganta naftowego. Jego majątek "Forbes" szacuje na 24,9 mld dol.

Łukoil to druga największa firma w Rosji. Tym bardziej znaczące było jej niedawne stanowisko, w którym wezwano do zawieszenia broni w Ukrainie.

5. Leonid Mikhelson

Karierę zawodową rozpoczął jako brygadzista w firmie budowlanej pracującej przy gazociągu. Dziś jego majątek to prawie 25 mld dol. Leonid Mikhelson jest dyrektorem generalnym, prezesem i głównym udziałowcem rosyjskiej firmy gazowej Novatek. Jest partnerem biznesowym rosyjskiego miliardera Giennadija Timczenki, bliskiego znajomego Putina.

6. Giennadij Timczenko

Wspomniany już wyżej Giennadi Timczenko posiada udziały w spółce gazowej Novatek i producencie petrochemicznym Sibur Holding, wraz ze swoim wspólnikiem Mikhelsonem. Jego majątek to 22 mld dol. Jest o nim szczególnie głośno w kontekście sankcji, które mogą go dotknąć przez zażyłą znajomość z prezydentem Rosji.

Co istotne, Timczenko sprytnie wymykał się sankcjom już w 2014 r., kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu. Wtedy zadziałał z wyprzedzeniem i sprzedał udziały w firmie handlującej ropą Gunvor Group.

7. Aliszer Usmanow

Aliszer Usmanow zarobił pierwszą fortunę produkując... plastikowe torby, towar deficytowy w byłym Związku Radzieckim. Był pierwszym inwestorem w Facebooku i chińskiej firmie elektronicznej Xiaomi. Jego największym aktywem są udziały w spółce Metalloinvest.

Po inwazji Rosji na Ukrainę głośno zrobiło się o jachcie Usmanowa. Jednostka oligarchy warta prawie 600 milionów dolarów miała zostać skonfiskowana w porcie w Hamburgu.

Czytaj także: Rosyjskim oligarchom pali się grunt pod nogami. Niemcy skonfiskowali jacht Usmanowa

Po inwazji Rosji, Unia Europejska umieściła Usmanowa na czarnej liście, nakładając zakaz podróżowania po całej UE i zamrażając wszystkie jego aktywa. 3 marca Stany Zjednoczone nałożyły podobne sankcje – choć z pewnymi wyjątkami. Jego majątek szacuje się na 18,4 mld dol.

8. Andriej Melniczenko

Jak podaje "Forbes", pierwszym przedsięwzięciem biznesowym Andrieja Melniczenki była sieć kantorów założona w latach 90. XX wieku. Obecnie posiada udziały w Eurochem – firmie produkującej nawozy, oraz w węglowej spółce energetycznej SUEK. Jego majątek to 17,9 mld dol.

Niedawno włoska straż finansowa skonfiskowała jacht "A" należący do rosyjskiego oligarchy. Wartość? 530 mln dol.

Melniczenko jest "blisko Putina", na co niedawno zwracał uwagę "The New York Times". Miliarder był jednym z biznesmenów, którzy uczestniczyli w spotkaniu z rosyjskim przywódcą w przededniu inwazji na Ukrainę.

9. Pawieł Durow

To założyciel portalu społecznościowego VK, nazywanego rosyjskim Facebookiem oraz komunikatora Telegram. "Forbes" podkreśla, że to... Mark Zuckerberg z Rosji. Jego majątek szacowany jest na 17,2 mld dol.

Co go wyróżnia? Na pewno fakt, że jest najmłodszy na tej liście, a fortuny dorobił się na mediach społecznościowych, a nie na spółkach związanych z wydobyciem. W 2014 r. odmówił przekazania danych ukraińskich demonstrantów rosyjskim agencjom bezpieczeństwa i zablokowania profilu Aleksieja Nawalnego na VK. Nie bez powodu nazywany jest więc wrogiem Kremla.

10. Sulejman Kierimow

Jest związany z autonomicznym regionem Dagestanu i reprezentuje tę republikę w Radzie Federacji. Posiada udziały w Polyus Gold, największym rosyjskim producencie złota. Głośno było o jego inwestycjach w klub piłkarski Anży Machaczkała, bowiem oligarcha przeznaczył fortunę m.in. na zatrudnienie Samuela Eto'o czy Roberto Carlosa.

Sulejman Kierimow jest posiadaczem superjachtu ICE o wartości 170 mln dol. Na pokładzie znajduje się m.in. lądowisko dla helikopterów, chociaż patrząc na jachty innych rosyjskich miliarderów, nie robi to już takiego wrażenia. Majątek Kierimowa to 15,8 mld dol.

Czytaj także: https://natemat.pl/401523,corka-rzecznika-putina-jelizawieta-pieskowa-oburzona-sankcjami-usa