nt_logo

Szef Komitetu Wojskowego UE przypomina, kto jako jedyna organizacja może zamknąć niebo nad Ukrainą

Natalia Kamińska

14 marca 2022, 13:27 · 3 minuty czytania
Od początku wojny w Ukrainie władze tego kraju domagają się tzw. no-fly zone. Ale to nie NATO ma możliwość podjęcia takiej decyzji, lecz ONZ. – Jest to decyzja, którą może podjąć ONZ, tak jak to miało miejsce w Libii – poinformował szef Komitetu Wojskowego UE. Przy obecnym układzie sił wydaje się to jednak bardzo mało prawdopodobne.


Szef Komitetu Wojskowego UE przypomina, kto jako jedyna organizacja może zamknąć niebo nad Ukrainą

Natalia Kamińska
14 marca 2022, 13:27 • 1 minuta czytania
Od początku wojny w Ukrainie władze tego kraju domagają się tzw. no-fly zone. Ale to nie NATO ma możliwość podjęcia takiej decyzji, lecz ONZ. – Jest to decyzja, którą może podjąć ONZ, tak jak to miało miejsce w Libii – poinformował szef Komitetu Wojskowego UE. Przy obecnym układzie sił wydaje się to jednak bardzo mało prawdopodobne.
Unijny wojskowy: ONZ mogłoby ustanowić no-fly zone nad Ukrainą. Fot. General Claudio Graziano/Twitter

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Odkąd zaczęła się wojna w Ukrainie, ukraińskie władze apelują do NATO o no-fly zone.
  • Jednak to nie NATO, ale ONZ mogłoby podjąć taką decyzję wyjaśnia szef Komitetu Wojskowego UE.

Gen. Claudio Graziano, szef Komitetu Wojskowego UE w rozmowie z "Corriere della Sera" był pytany m.in. o to, jak może kształtować dalszy przebieg wojny w Ukrainie.

Zdaniem Włocha "bitwa jest trudna" - Rosjanie eskalują poziom przemocy, doprowadzając do przelewu krwi w wielu miastach. Jednak "militarne i moralne" zdolności Ukraińców mogą coś zmienić, gdyż Putin, większość budżetu wojskowego przeznaczając na broń jądrową, nie ma możliwości technologicznych Zachodu - tłumaczył wojskowy.

ONZ mogłoby zamknąć niebo nad Ukrainą?

Nie obyło się bez pytania o no-fly zone, którego domagają się władze Ukrainy. – Jest to decyzja, którą może podjąć ONZ, tak jak to miało miejsce w Libii. W tym przypadku, bez "osłony" ze strony ONZ, byłby to akt wojny przeciwko Rosji – powiedział generał.

Warto jednak zaznaczyć, że podjęcie takich decyzji przez Organizację Narodów Zjednoczonych jest właściwie niewykonalne. W 2011 r. w sprawie Libii Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła decyzję jednogłośnie. A przypomnijmy, że wśród stałych członków Rady są Rosja i Chiny.

Broń dla Ukrainy

Wojskowy odniósł się także do pytania o broń dla Ukrainy. Przypomnijmy, że Unia Europejska podjęła kolejną historyczną decyzję o wysłaniu po raz pierwszy pomocy wojskowej w wysokości 500 mln euro do Ukrainy.

– Jest to strategiczny wybór, który zmienia Unię Europejską. Jest to odpowiedź na wyjątkowe wydarzenie, które zmienia i z pewnością zmieni bieg historii – podkreślił Graziano.

Warto przeczytać: Kolejny prztyczek w nos dla Putina. Pomoc dla Ukrainy z tego kraju to spora niespodzianka

Dopytany, czy Ukraińcy rzeczywiście otrzymują broń, odparł, że "niektóre informacje są tajne, ale z pewnością otrzymują to, co jest im potrzebne".

Przypomnijmy, że odkąd zaczęła się wojna w Ukrainie, ukraiński lider apeluje o no-fly zone do polityków Zachodu.

Od początku wojny Ukraińcy apelują o no-fly zone

– My tu mamy wojnę i nie mamy czasu na te wszystkie sygnały. Nie przerzucajcie się piłeczką w sprawie. To nie jest ping-pong, tylko ludzkie życia, dlatego prosimy: zdecydujcie się coraz szybciej i wyślijcie nam samoloty. To nie jest ping-pong, tylko ludzkie życia, dlatego prosimy: zdecydujcie się coraz szybciej i wyślijcie nam samoloty — powiedział w jednym z takich apeli Wołodymyr Zełenski.

Czytaj też: Kułeba w niemieckiej telewizji oskarżył władze w Berlinie. "Pomogliście zbudować potęgę Rosji"

Z kolei w najnowszym przemówieniu przypomniał, że Ukraina ostrzegała NATO, że Rosja zaatakuje. - W zeszłym roku wyraźnie ostrzegłem przywódców NATO, że jeśli nie będzie surowych sankcji prewencyjnych wobec Federacji Rosyjskiej, to wybuchnie wojna. Mieliśmy rację. A teraz powtarzam jeszcze raz: jeśli nie zamkniecie naszego nieba, to tylko kwestia czasu, zanim rosyjskie rakiety spadną na wasze terytorium, na terytorium NATO, na domy obywateli NATO - przekazał prezydent Ukrainy.

Zauważył jednocześnie, że "Ukraińcy przechodzą najstraszniejszą próbę w ich historii i w ich życiu". - Bronimy tego, co jest dla nas najcenniejsze. Będziemy się trzymać razem, będziemy walczyć i pokonamy wroga - podsumował ukraiński lider.

Czytaj także: https://natemat.pl/401527,anders-fogh-rasmussen-o-bledach-nato-putin-nie-zatrzyma-sie-na-ukrainie