Obejrzałeś już wszystkie dostępne na Netflixie koreańskie seriale i nie wiesz, co dalej począć ze swoim życiem? Łap za książki – oto 7 rewelacyjnych koreańskich powieści, od których warto zacząć swoją przygodę z tą wyjątkową literaturą.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kultura koreańska staje się coraz popularniejsza. W ubiegłym roku jednym z najpopularniejszych seriali Netflixa był "Squid game". Później serwis wypuścił kolejne produkcje takie jak "Hellbound" oraz "All of Us Are Dead", które też okazały się hitami.
Na naszym rynku książki od jakiegoś czasu pojawia się też coraz więcej koreańskiej literatury. W ostatnich dniach "Almond" Sohn Won-Pyunga wygrał plebiscyt portalu lubimyczytać.pl na Najlepszą Książkę Roku 2021 w kategorii Literatura Młodzieżowa.
Przedstawiamy 7 koreańskich powieści, od których warto zacząć swoją przygodę z tą wyjątkową literaturą.
Koreańska kultura podbija świat. K-pop już od paru dobrych lat nie jest niszowym gatunkiem muzycznym i słucha go coraz więcej osób na całym świecie, w tym także w Polsce, gdzie niezwykle popularnym zespołem jest chociażby boys band BTS.
Kinematografia Made in Korea już dawno zwróciła uwagę publiczności i krytyków, jednak prawdziwy renesans przeżywa od czasu obsypania nagrodami "Parasite" Joon-ho Bonga. W ostatnich miesiącach z kolei na Netflixie prym wiodły trzy koreańskie seriale: "Squid game", "Hellbound" oraz "All of Us Are Dead".
7. Poeta, strażnik i więzień, Lee Jung-myung (wyd. Świat książki)
"Poeta, strażnik i więzień" skupia się na historii strażnika więziennego Yuichiego Watanabe, który prowadzi śledztwo w sprawie zamordowania swojego kolegi z pracy. Chociaż brzmi to jak typowy kryminał, powieść Lee Jung-myunga jest czymś więcej i dotyka znacznie szerszej tematyki, takiej jak kondycja człowieka w obliczu wojny (akcja książki dzieje się w czasie II wojny światowej) oraz wpływie sztuki i piękna na życie ludzi.
"Dworska tancerka" to powieść historyczna, która rozgrywa się pod koniec XIX wieku – okresie kluczowym dla rozwoju Korei, która w tamtym momencie zaczęła otwierać się na świat. Główną bohaterką książki jest Ri Jin, tytułowa tancerka, wraz z którą czytelnicy będą przeżywać jej dramaty i romanse, a także odkrywać świat sztuki tamtego czasu oraz kontemplować piękno przyrody. To proza minimalistyczna w stylu, ale niezwykle angażująca i kipiąca emocjami.
5. Kim Jiyoung. Urodzona w 1982, Nam-Joo Cho (wyd. MANDO)
Powieść Nam-Joo Choto historia tytułowej bohaterki, która ze względu na swoją płeć jest traktowana przez społeczeństwo jak "gorszy sort" człowieka. "Kim Jiyoung. Urodzona w 1982" w mocny i dosadny sposób traktuje o koreańskim seksizmie i uprzedmiotowieniu kobiet oraz traktowaniu ich jedynie w kontekście ról społecznych, jakie pełnią. Książka w Korei Południowej była bestsellerem, co niestety oznacza, że wiele kobiet musiało się identyfikować z główną bohaterką.
4. Wegetarianka, Han Chang (wyd. W.A.B)
"Wegetarianka" Han Chang nie jest thrillerem w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Główna bohaterka powieści pozornie rezygnuje jedynie z jedzenia mięsa, co dla jej otoczenia i tak wydaje się być szokującym wyborem. Yong-hye z czasem zaczyna zachowywać się coraz bardziej osobliwie – co kryje się za tym szaleństwem?
3. Trawa, Keum Suk Gendry-Kim (wyd. Centrala)
"Trawa" to powieść graficzna, po którą z pewnością powinny sięgnąć osoby, do których trafił "Maus" Arta Spiegelmana. Komiks Keum Suk Gendry-Kimteż opowiada o II wojnie światowej, ale w zupełnie innym kontekście kulturowym i społecznym. Historia skupia się na Lee Ok-sun – dziewczynce zmuszonej do świadczenia usług seksualnych w japońskiej armii cesarskiej. To lektura niezwykle trudna i bolesna, ale potrzebna do zrozumienia okrucieństwa konfliktów zbrojnych w całej ich przerażającej krasie.
2. Almond, Sohn Won-Pyung (wyd. Mova)
Wspomniany już wcześniej "Almond" wygrał w corocznym plebiscycie portalu lubimyczytać.pl w kategorii Literatura Młodzieżowa, jednak zdecydowanie nie jest to książka tylko dla nastolatków. Głównym bohaterem powieści jest Yunjae, który cierpi na aleksytymię, czyli niezdolność nazywania własnych emocji. Życie chłopaka zmienia traumatyczne wydarzenie oraz poznanie szkolnego łobuza, który jest jego całkowitym przeciwieństwem.
1. Gdybym miała twoją twarz, Franches Cha (wyd. Mova)
"Gdybym miała twoją twarz" to kolejna na tej liście powieść, w której centrum są kobiety oraz to, w jakim miejscu stawia je patriarchalne koreańskie społeczeństwo. Franches Cha pochyla się nad losami piątki swoich bohaterek z psychologiczną wnikliwością i pokazuje, jak wygląda życie kobiet we współczesnym Seulu (spoiler: nie jest im lekko). To subtelna w sposobie wyrazu, ale niezwykle mocna w treści książka.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.