Grupa europejskich polityków wystosowała list do Komitetu Noblowskiego, by zaapelować o nominację dla Wołodymyra Zełenskiego do Pokojowej Nagrody Nobla. "Wierzymy, że nadszedł czas, aby pokazać mieszkańcom Ukrainy, że świat jest po ich stronie" – czytamy. Dokument podpisało 36 posłów i europosłów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
36 posłów i europosłów ze Szwecji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Estonii, Bułgarii, Słowacji, Niemiec i Holandii wystosowało apel o przyznanie Wołodymyrowi Zełenskiemu Pokojowej Nagrody Nobla
Politycy mogą podpisywać się pod listem otwartym do 30 marca. Później trafi on prosto do Komitetu Noblowskiego
"Naszym demokratycznym obowiązkiem jest przeciwstawianie się autorytaryzmowi i wspieranie ludzi walczących o demokrację i ich prawo do suwerenności" – czytamy
Pokojowa Nagroda Nobla dla Wołodymyra Zełenskiego?
Politycy zaapelowali o przedłużenie procedury nominacji do Nagrody Nobla, by uwzględnić w niej kandydaturę Wołodymyra Zełenskiego. Obecnie pięcioosobowy skład rozpatruje między innymi uznanie działań Marii Ressy i Dmitrija Muratowa na rzecz walki o wolność słowa.
"Świat jest wstrząśnięty obrazami wojny napływającymi z Ukrainy. Miliony rodzin żyją teraz w strachu, a ich domy i środki do życia są zagrożone bombardowaniami i inwazją armii" – napisali sygnatariusze listu otwartego.
"Jesteśmy świadkami odwagi narodu ukraińskiego, który przeciwstawił się wojnie, którą toczyła mu Federacja Rosyjska" – dodali.
Autorzy apelu podkreślili, że prezydent Ukrainy walczy o utrzymanie wolności, demokracji oraz prawa do samostanowienia dla obywateli swojego kraju. "Okleina cywilizacji jest cienka jak papier, jesteśmy jej strażnikami i nigdy nie możemy odpoczywać" – zaznaczyli.
Postawa Wołodymyra Zełenskiego zaskoczyła świat
Nikt nie spodziewał się, że aktor, satyryk, który przed wyborami grał prezydenta w serialu, zostanie w Kijowie, by zarządzać obroną swojego państwa. Komik w ciągu kilku dni zmienił się w męża stanu, wywołując uznanie na arenie międzynarodowej.
"Światowe media piszą, że w przeciwieństwie do Władimira Putina, jest dostojny, stanowczy i elokwentny, a także ujawnia stronę, której wielu krytyków – w tym duża część inteligencji – nie przewidziało" – napisała dla naTemat Alicja Cembrowska.
To także Wołodymyr Zełenski doprowadził do złożenia wniosku o uznanie Ukrainy za państwo kandydujące do Unii Europejskiej.
Ewentualna nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla nie byłaby jedyną formą uznania dla jego działalności. Za zasługi na rzecz swojego kraju otrzymał odznaczenia od Czech, Litwy, Łotwy i Polski.