Dobre informacje płyną z Białorusi. Reżim Alaksandra Łukaszenki zwolnił z aresztu Andżelikę Borys. Przewodnicząca Związku Polaków w Białorusi była w nim przetrzymywana przez ostatni rok.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Przewodnicząca Związku Polaków w Białorusi była w nim przetrzymywana przez ostatni rok
Aktywistka nie podpisała prośby o ułaskawienie. Teraz przebywa w areszcie domowym pod Grodnem
Andżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków w Białorusizostała zwolniona z aresztu – podaje portal "Nasza Niwa". Polska działaczka nie mogła nacieszyć się wolnością. Została objęta aresztem domowym na wsi pod Grodnem i nie może się komunikować z polskimi dyplomatami.
Wiadomo jednak, że Borys nie podpisała prośby o ułaskawienie skierowanej do Alaksandra Łukaszenki przyznając się do zarzucanych jej czynów.
Informację o "ułaskawieniu" polskiej działaczki zakomunikował Jurij Waszkrasenko. Decyzję o zwolnieniu Borys z aresztu Białorusin nazwał "miłosierną" decyzją Łukaszenki, po której strona białoruska ma nadzieję na rozpoczęcie normalizacji stosunków między stroną polską i białoruską.
Przypomnijmy, że Andżelice Borys reżim Łukaszenki zarzucił "działania mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej" i "rehabilitację nazizmu". Wraz z nią aresztowano także innych działaczy i przedstawicieli mediów: Andrzej Boczobuta, Marię Tiszkowską, Irenę Biernacką oraz dyrektorkę polskiej szkoły społecznej w Brześciu Annę Paniszewą.
Sejm przyjął uchwałę ws. uwolnienia Borys i Poczobuta
"Sejm solidaryzuje się z prześladowanymi przez białoruski reżim rodakami, domaga się natychmiastowego ich uwolnienia i poszanowania praw polskiej mniejszości narodowej" - głosi przyjęta w Sejmie przez aklamację uchwał
Wskazano w niej, że 24 marca mija dokładnie rok o zatrzymania opozycjonistów, a Polska nie ustanie w działaniach na rzecz uwolnienia rodaków.
Sejm zaapelował też "do narodów, organizacji i rządów wolnego, demokratycznego świata o międzynarodową reakcję i stanowcze działania na rzecz uwolnienia bezprawnie aresztowanych i powstrzymania działań białoruskiego reżimu ograniczających swobodne wyrażanie poglądów i kultywowanie tożsamości narodowej".
Czytaj także:
Czytająca treść uchwały Elżbieta Witek zaznaczyła, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali aresztowani "za polskość i budowanie silnych, braterskich więzi między społeczeństwami Polski i wolnej Białorusi".