nt_logo

Nieocenzurowane zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej w raporcie Macierewicza. Interweniuje Brejza

redakcja naTemat

12 kwietnia 2022, 18:53 · 3 minuty czytania
W raporcie podkomisji smoleńskiej, na której czele stoi Antoni Macierewicz, znajdują się nieocenzurowane zdjęcia ofiar katastrofy. Wśród nich są drastyczne fotografie byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Raport udostępnił MON na swoim serwerze, interweniuje Krzysztof Brejza.


Nieocenzurowane zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej w raporcie Macierewicza. Interweniuje Brejza

redakcja naTemat
12 kwietnia 2022, 18:53 • 1 minuta czytania
W raporcie podkomisji smoleńskiej, na której czele stoi Antoni Macierewicz, znajdują się nieocenzurowane zdjęcia ofiar katastrofy. Wśród nich są drastyczne fotografie byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Raport udostępnił MON na swoim serwerze, interweniuje Krzysztof Brejza.
Antoni Macierewicz. Fot. Piotr Molecki/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • W poniedziałek Antonii Macierewicz, szef Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, zaprezentował najnowszy raport ws. katastrofy smoleńskiej.
  • MON udostępniło na swoim serwerze raport podkomisji smoleńskiej.
  • Znajdują się w nim nieocenzurowane, drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy

Nieocenzurowane zdjęcia w raporcie Macierewicza

11 kwietnia, dzień po 12. rocznicy katastrofy rządowego samolotu TU-154M pod Smoleńskiem Antoni Macierewicz przedstawił kolejny raport podkomisji MON z wynikami badań w sprawie tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Według ustaleń miało dojść do dwóch wybuchów, w ten sposób Macierewicz potwierdzał tezę o zamachu.

- Głównym i bezspornym dowodem tej ingerencji był wybuch w lewym skrzydle na sto metrów przed minięciem przez samolot brzozy - utrzymywał Macierewicz.

Raport podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego został udostępniony na serwerach Ministerstwa Obrony Narodowej. W załączonych do raportu na zdjęciach widać ciała kilku ofiar katastrofy smoleńskiej tuż po katastrofie, w tym byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Fotografie nie są w żaden sposób wyblurowane.

Jak pisze Onet, dzienniakrze tej redakcji zwrócili się z pytaniami o sprawę nieocenzurowanych zdjęć do Antoniego Macierewicza oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Odpowiedzi do tej pory nie dostali, jednak strona, na której znajdował się raport została zablokowana. Widnieje na niej komunikat "Przperaszamy. Aktualnie trwają prace konserwacyjne." Raport zawierający nieocenzurowane zdjęcia znajdował się na serwerach MON ponad dobę.

Interwencja Krzysztofa Brejzy

Kiedy senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza dowiedział się o nieocenzurowanych drastycznych zdjęciach, postanowił interweniować. Zwrócił się do szefa MON Mariusza Błazczaka o natychmiastowe usunięcie zdjeć. Senator liczy na wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które doprowadziły do publikacji.

"Skierowałem dziś pilną interwencję do ministra M. Błaszczaka - oczekuję usunięcia z raportu zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej oraz przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, które doprowadziły do publikacji tych zdjęć" – napisał Brejza na Twitterze.

Co zawiera raport Macierewicza?

Podkomisja smoleńska przedstawiła wczoraj "raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu 154-M nr 101". Antoni Macierewicz podczas prezentacji wyników raportu przekonywał, że podkomisja przebadała "ścieżkę kontrolnego podejścia i odejścia na drugie zejście pilotów TU-154M, czego dotychczas nie robiono".

- Ostatnie 20 sekund lotu przesądziło o tragedii smoleńskiej - przekazał. Według Macierewicza, jego raport potwierdza unieważnienie raportu komisji Jerzego Millera z 29 lipca 2011 roku.

Według Macierewicza ustalenia podkomisji mają potwierdzić tezę o zamachu.

- Przyczyna zdarzenia to wynik aktu bezprawnej ingerencji - powiedział podczas posiedzenia jej przewodniczący Antoni Macierewicz. Jej dowodem ma być "wybuch w lewym skrzydle na 100 metrów przed minięciem brzozy" oraz "eksplozja w centropłacie"

Raport ma 388 stron, ale dołączono do niego również kilkaset załączników.

Czytaj także: https://natemat.pl/406510,absurdy-w-raporcie-macierewicza-ws-katastrofy-smolenskiej