W Berlinie wielokrotnie już tłumaczono, że przekazywanie broni z niemieckich zasobów jest łatwe jedynie w teorii. A teraz ujawniony został konkretny przykład, który pokazuje, jak skomplikowaną materię stanowią dostawy amunicji produkowanej przez słynne zakłady Rheinmetall. Okazało się, że jeden z niemieckich planów na pomoc dla Ukrainy przekreślili Szwajcarzy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Niemieckie media opisują historię, która pokazuje skomplikowany charakter dostaw broni do Ukrainy
Okazuje się, iż część dostaw amunicji na wojnę w Ukrainie zablokowała Szwajcaria
Chodzi o pociski artyleryjskie kalibru 35 mm, które niemiecki Rheinmetall produkuje na szwajcarskiej ziemi
Jak Niemcy pomagają Ukraińcom?
Sprawa niemieckich dostaw broni do Ukrainy wciąż budzi kontrowersje. Największe emocje zdaje się ona wywoływać w samej RFN, gdzie z Olafem Scholzem i Christine Lambrecht o skalę pomocy spierają się nie tylko opozycyjni chadecy, ale i koalicjanci z liberalnej FDP oraz Zieloni.
Ukraińscy żołnierze dostaną od Niemców aż 50 pancernych maszyn zbudowanych na bazie czołgu Leopard.
Szwajcaria zablokowała dostawy amunicji na wojnę w Ukrainie
Niestety, "Bild" szybko doniósł o kolejnych kontrowersjach wokół dostaw z Niemiec. Dziennik opisuje historię, która potwierdza, że państwo mające tak dużą armię i przemysł zbrojeniowy tylko w teorii może łatwo przekazywać broń sojusznikom, szczególnie tym spoza NATO.
Otóż okazuje się, iż rząd w Bernie zablokowała możliwość szybkiego przekazania do Ukrainyamunicji artyleryjskiej kalibru 35 mm, która w szwajcarskich fabrykach produkowana jest przez niemiecki koncern Rheinmetall. Wszystko ze względu na surowe prawo dotyczące neutralności wojennej Szwajcarii.
Jak poinformował szwajcarski resort gospodarki, niemożliwe jest przekazywanie broni wyprodukowanej na helweckiej ziemi do państw, które zaangażowane są w jakikolwiek konflikt zbrojny. Ukraina nie ma więc szans na spełnienie tego warunku. I trzeba dla niej szukać amunicji z zasobów, których Szwajcarzy nie są w stanie zablokować.