nt_logo

Był ostatnim mistrzem szkoły aktorskiej. Nie żyje Ignacy Gogolewski

Alan Wysocki

15 maja 2022, 12:29 · 2 minuty czytania
W niedzielę rano zmarł Ignacy Gogolewski. O śmierci wybitnego aktora teatralnego poinformowała Krystyna Janda. 90-latek na scenie zadebiutował w latach 50. XX wieku. Był nazywany ostatnim mistrzem szkoły aktorskiej.


Był ostatnim mistrzem szkoły aktorskiej. Nie żyje Ignacy Gogolewski

Alan Wysocki
15 maja 2022, 12:29 • 1 minuta czytania
W niedzielę rano zmarł Ignacy Gogolewski. O śmierci wybitnego aktora teatralnego poinformowała Krystyna Janda. 90-latek na scenie zadebiutował w latach 50. XX wieku. Był nazywany ostatnim mistrzem szkoły aktorskiej.
Nie żyje Ignacy Gogolewski. Wybitny artysta zmarł w niedzielę rano Fot. Michał Woźniak / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

Nie żyje Ignacy Gogolewski. Był ostatnim mistrzem sztuki aktorskiej

"Ignacy Gogolewski odszedł dziś rano. Żegnaj, dziękujemy za wszystko" – poinformowała w niedzielę o 10:00 Krystyna Janda.


Na ten moment nie są znane przyczyny śmierci Ignacego Gogolewskiego.

Czytaj także: Nie żyje pierwszy prezydent Ukrainy. Informacje potwierdziła rodzina Krawczuka

Uznany artysta do 2020 roku był związany z Teatrem Polonia. Instytucja jest prowadzona właśnie przez Krystynę Jandę. Z aktywności zawodowej zrezygnował z powodu epidemii koronawirusa.

Niestety, przez wzgląd na restrykcje nie mógł osobiście pożegnać się z widzami.

Aktor w całej karierze zawodowej odegrał ponad 100 ról teatralnych, filmowych, serialowych i dubbingowych. Do 2017 roku na ekranach telewizorów mogliśmy zobaczyć go w produkcjach takich jak: "Bolesław Śmiały", "A żyć trzeba dalej", "Wyklęty", "Jowita", czy też "Szyfry". Występował także w "Na dobre i na złe", "Polonia Restitutia" oraz "Pogoda na piątek".

Czytaj także: Grób Królikowskiego na Powązkach został zaśmiecony. Co znaleziono na mogile?

Poza Teatrem Polonia grał na deskach Teatru Dramatycznego i Teatru Współczesnego w Warszawie. Był także dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru im. Juliusza Ostrewy w Lublinie oraz Teatru Rozmaitości w Warszawie.

Od 2005 do 2006 roku pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. W swojej karierze podkładał także głos dla filmów "Dzieci Ireny Sendlerowej", "Zakochany kundel", czy też "Avengers".

Czytaj także: Nie żyje Fred Ward. Kojarzycie go z "Ucieczki z Alcatraz" i filmu z Kevinem Baconem

Za zasługi na rzecz rozwoju polskiej kultury otrzymał szereg odznaczeń. Jednym z nich jest Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniono go także Złotym Medalem "Zasłużony w Kulturze Gloria Artis".

Politycy i fani żegnają Ignacego Gogolewskiego

Chwile po informacji o śmierci Gogolewskiego w mediach zaczęto publikować pierwsze wpisy pożegnalne. "Wielki aktor teatralny i filmowy. Niezapomniany Gustaw-Konrad z pierwszych powojennych Dziadów w reż. Bardiniego. Żegnaj mistrzu" – napisała wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska.

Czytaj także: Nie żyje prof. Waldemar Paruch. Miał 57 lat

"Wspaniały aktor o cudownym głosie. Uwielbiałem szczególnie jego kreację Barona Fryderyka Kyana w Hrabinie Cosel" – wspomniał senator PiS Marek Pęk.

Oficjalny komunikat wydało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Jeden z ostatnich mistrzów tzw. starej szkoły aktorskiej. Niech spoczywa w pokoju!" – czytamy.

Czytaj także: https://natemat.pl/412036,nie-zyje-czlowiek-kremla-dawyd-zwanija