Zdaniem Olafa Scholza widmo eskalacji rosyjskiej agresji w Ukrainie jest nadal bardzo wysokie. Szef niemieckiego rządu twierdzi też, że walki nie skończą się w najbliższej przyszłości. I po raz kolejny zapowiada, że Niemcy będą nadal dostarczać broń Ukraińcom.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Również w trakcie swojego niedawnego w Duesseldorfie Scholz zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Rosji. – Niech zamilknie broń! Niech pan wycofa swoje wojska! Uszanuje suwerenność i niepodległość Ukrainy! – grzmiał niemiecki polityk.
Scholz: "Musimy się obawiać, że dojdzie do eskalacji"
Teraz kanclerz Niemiec udzielił wywiadu w telewizji RTL. Przyznał wręcz, że obawia się pogorszenia obecnej sytuacji wojennej.
– Musimy się obawiać, że dojdzie do eskalacji wojny – powiedział Olaf Scholzw programie, wyemitowanym w poniedziałek wieczorem. – Jak dotąd, niestety, nie ma żadnych oznak, że wzrosła świadomość, że należy to jak najszybciej zakończyć – dodał.
Kanclerz Niemiec zaznaczył jednak, że "nie może to paraliżować podejmowania rozsądnych, bardzo świadomych, ale także bardzo odważnych decyzji". Scholz zapewnił również, że Niemcy będą nadal pomagać Ukrainie – finansowo, humanitarnie, ale także poprzez dostarczanie ciężkiej broni.
Szef niemieckiego rządu oczekuje także, że obiecane działa przeciwlotnicze Bundeswehry Gepard zostaną przekazane Ukraińcom "stosunkowo szybko". Zaznaczył jednak, że amunicja do nich jest nadal poszukiwana za granicą.
Ocieplenie relacji między Kijowem a Berlinem
W ostatnim czasie zacieśniają się relacje niemiecko-ukraińskie. Po wizytach na wysokim szczeblu w Kijowie i słowach Wołodymyra Zełenskiego pod adresem kanclerza Niemiec przyszedł czas na podróż Dmytro Kułeby do Berlina.
Szef ukraińskiego MSZ spotkał się tam z ważnymi członkami rządu i przedstawicielami największych partii. Ukraina wzięła ponadto udział w niedawnym szczycie G7 w Niemczech. Po spotkaniu szefów dyplomacji Kułeba przekazał w rozmowie z dziennikarzami, że jeśli Unia Europejska nie nałoży embarga na rosyjską ropę, Władimir Putin "będzie miał powód do świętowania".
– Lider polityczny powinien jechać przede wszystkim do Kijowa, jeśli są konkretne sprawy, które bezwzględnie trzeba omówić na miejscu. W każdym razie nasze poparcie dla Ukrainy pozostaje silne – podkreślił Scholz.