nt_logo

Gdzie można rozpalić ognisko i zrobić grilla w plenerze? Sprawdź, aby nie zapłacić mandatu 

Diana Wawrzusiszyn

20 maja 2022, 12:33 · 3 minuty czytania
Symbolicznym początkiem sezonu grillowego jest majówka. Jednak przez kolejne letnie miesiące wykorzystujemy długie i ciepłe dni na spędzenie czasu ze znajomymi przy grillu lub ognisku. Zapach grillowanej kiełbaski kojarzy się z beztroską, ale nie możemy zapominać w tym czasie o przestrzeganiu zasad życia społecznego. Tu nasuwa się pierwsze, podstawowe pytanie - gdzie możemy zrobić grilla czy rozpalić ognisko?


Gdzie można rozpalić ognisko i zrobić grilla w plenerze? Sprawdź, aby nie zapłacić mandatu 

Diana Wawrzusiszyn
20 maja 2022, 12:33 • 1 minuta czytania
Symbolicznym początkiem sezonu grillowego jest majówka. Jednak przez kolejne letnie miesiące wykorzystujemy długie i ciepłe dni na spędzenie czasu ze znajomymi przy grillu lub ognisku. Zapach grillowanej kiełbaski kojarzy się z beztroską, ale nie możemy zapominać w tym czasie o przestrzeganiu zasad życia społecznego. Tu nasuwa się pierwsze, podstawowe pytanie - gdzie możemy zrobić grilla czy rozpalić ognisko?
Grill na plaży. Gdzie można rozpalić ognisko, a gdzie zrobić grilla w plenerze? Fot. Mariusz Gaczynski/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Polacy w sezonie wiosennym i letnim pokochali plenerowe spotkania przy ognisku lub grillu
  • Nie w każdym miejscu jest to dozwolone, dlatego warto zapoznać się z zasadami
  • Sprawdź, gdzie możemy zrobić grilla lub rozpalić ognisko

 

 

Ognisko na własnej działce lub w ogrodzie 

Teoretycznie na własnej działce możemy robić to, co nam się podoba. Jednak w przypadku zabawy z ogniem, należy przestrzegać kilku wytycznych. Po pierwsze, w przypadku ogniska należy zachować odległości 4 m od działki sąsiada. Ogniska nie może palić się bliżej niż 100 m od granicy lasu oraz 10 m od składowania łatwopalnych płodów rolnych. Należy też sprawdzić, czy w pobliżu nie są składowane łatwopalne materiały. Po drugie musimy też zadbać o odpowiednie warunki.

Czytaj także: Udowadniamy, że grill to nie tylko kiełbasa i karkówka. Te przepisy są proste i idealne na majówkę

Ognisko nie powinno być uciążliwe dla sąsiadów. Nawet jeśli zachowamy wszystkie wyżej wymienione zasady, ale sąsiad uzna, że jest za głośno i dym leci na jego działkę, może wezwać policję, a wtedy zapłacimy mandat. Dlatego zawsze warto uprzedzić sąsiada o planowanej imprezie.

Grill na własnej posesji

W przypadku grilla na własnej posesji czy ogrodzie również należy stosować się do zasady utrzymania bezpiecznej odległości od łatwopalnych materiałów. Grilla nie powinno się ustawiać w pobliżu ogrodzenia czy granicy z działką sąsiada. Najlepiej ustawić go w zaciszonym miejscu, tak aby dym nie przeszkadzał sąsiadom. Podobnie jak w przypadku ogniska, należy trzymać się zasady "minimum 100 m od lasu".

Grill na balkonie

Alternatywą dla grillowania na własnej działce może być grill na balkonie. Według prawa nie jest to zakazane, ale to nie oznacza, że nie możemy dostać mandatu z tego tytułu. Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów, zatem balkon nie jest najlepszym miejscem. Szczegółnie jeśli jest to mieszkanie w bloku.

Jeśli zapuka do nas policja, grozi nam nawet 500 złotych kary. Teoretycznie możliwe jest używanie grilla elektrycznego. Jednak i w tym przypadku nie jest to w pełni bezpieczne, a najlepiej to uzgodnić ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową. Warto też uprzedzić sąsiadów o naszych planach. 

 

Ognisko i grill na terenach zielonych

W parkach czy lasach jest możliwe rozpalanie ogniska lub robienie grilla tylko w wyznaczonych miejscach. W przypadku lasów nadleśnictwo lub właściciel lasu może wyznaczyć miejsca, w których palenie ognisk czy robienie grilla jest dozwolone. I tylko tam można to robić, aby nie stwarzać zagrożenia. Zazwyczaj są to miejsca do  biwakowania, stanice harcerskie i okolice obiektów turystycznych. Inną możliwością jest zwrócenie się do nadleśnictwa z prośbą o wydanie pozwolenia na palenie ogniska. Każde takie zgłoszenie jest indywidualnie rozpatrywane.

Czytaj także: Boisz się, że jedzenie z grilla jest rakotwórcze? Tych kilka sposobów zmniejszy ryzyko zachorowania na raka

W każdym z tych przypadków należy zadbać o bezpieczeństwo i dokładnie zabezpieczyć, a potem ugasić ognisko. Przypominamy, że w czasie suszy może obowiązywać całkowity zakaz palenia ognia w lesie. 

W przypadku parków obowiązują przepisy przeciwpożarowe, czyli zakaz rozpalania ognia w pobliżu zabudowań. Większość parków posiada własny regulamin, który określa, czy dozwolone jest grillowanie lub robienie ogniska. W przypadku tego drugiego, zawsze musi być to wyznaczone miejsce, np. specjalnie przygotowany ruszt. Coraz więcej parków posiada specjalne strefy i infrastrukturę do rozpalania grilla i ogniska.

 

Grill i ognisko na plaży

Jeśli planujemy zrobienie grilla lub ogniska na plaży czy nad rzeką należy zorientować się, czy w danym miejscu jest to dozwolone. W przypadku gruntów miejskich trzeba z kolei wystąpić o zgodę do administratora terenu. Jednak wiele miast wyznacza takie obszary na terenach rekreacyjnych. Na przykład w Warszawie można rozpalać ogień na wyznaczonych paleniskach na plażach miejskich. Są to duże żeliwne paleniska zawieszone na łańcuchu lub specjalne misy.

Poza tymi miejscami palenie ognisk jest zabronione, ponieważ wzdłuż plaży ciągnie się las, a prawo  mówi, że w lesie i 100 m od jego granicy nie można rozpalać ogniska. W miejscach publicznych, większość miast wyznacza obszary, w których grillowanie i robienie ognisk jest dozwolone, dlatego przed każdą imprezą plenerową, warto to sprawdzić i upewnić się, że nie łamiemy przepisów.

Czytaj także: https://natemat.pl/351505,majowka-2021-6-pomyslow-na-wegetarianska-uczte-na-grilla-pyszne-bez-miesa