Reklama.
Ukraiński Sztab Generalny przyznaje, że na południu i na wschodzie kraju rosyjskie wojska prowadzą intensywne działania. Ofensywa wroga nie przynosi jednak znaczących postępów. "Wróg kontynuuje szturm na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, ale bezskutecznie" – czytamy w komunikacie. Tak zaczyna się 97. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
"Codziennie odnotowujemy nowe fałszerstwa rosyjskich służb specjalnych o Ukraińcach za granicą, mające na celu podżeganie sojuszników przeciwko nam. Nasza międzynarodowa marka to sprawa każdego Ukraińca. Nasze ambasady i diaspory muszą przeciwdziałać atakom na reputację" – napisał na Twitterze Podolak.
Ukrinform informuje, że prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa omówiła z prezesem agencji rządowej Eurojust koordynację śledztwa w sprawie zbrodni rosyjskich w Ukrainie.
Rosyjscy żołnierze wydeptali w trawie obraźliwy napis, który umożliwił precyzyjny ostrzał Ukraińcom
Agencja Ukrinform podaje, że według stanu z 26 maja Rosja wywiozła na swoje terytorium ponad 238 tys. ukraińskich dzieci. W poniedziałek Putin wydał dekret o uproszczeniu trybu otrzymania rosyjskiego obywatelstwa przez ukraińskie osierocone dzieci
Ukraina wzywa prezydenta Francji Emmanuela Macrona do wizyty w Kijowie przed zakończeniem francuskiej prezydencji w RE - podała agencja AFP. Termin ten upłynie 30 czerwca.
Ukrinform: W Ukrainie zostanie otwarta Prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai powiedział Sky News, że rosyjskie wojska kontrolują teraz około 70 proc. Siewierodoniecka, a w mieście trwają ciężkie walki. Gubernator dodał, że miasto nie jest otoczone.
Premier Włoch Mario Draghi stwierdził na konferencji po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli, że perspektywa szybkiego przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE spotyka się z "obiekcją" ze strony prawie wszystkich wielkich państw Wspólnoty z wyjątkiem Włoch.
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek ustawę o utworzeniu Narodowego Cmentarza Wojennego. Na cmentarzu mają być chowani bohaterowie, którzy polegli za Ukrainę - poinformowała agencja UNIAN.
BBC: Ukrainka, która przed wojną uciekła do Wielkiej Brytanii rozpoznała na zdjęciu swoją własność. Rosjanie przewozili skradziony bojler i pościel na czołgu.
Kanclerz Olaf Scholz po szczycie UE w Brukseli poinformował, że Niemcy chcą dostarczyć Grecji bojowe wozy piechoty, a ta w zamian dostarczyłaby Ukrainie sprzęt wojskowy konstrukcji radzieckiej.
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że siły rosyjskie starają się przejąć pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim i otoczyć walczące tam wojska ukraińskie. Rosjanie prowadzą intensywne działania ofensywne przy wsparciu ognia artyleryjskiego i moździerzowego. Według komunikatu Rosjanie szykują się też do natarcia w stronę Siewierska i Rajhorodka w obwodzie donieckim.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, poinformował, że 90 proc. rosyjskiego importu ropy będzie objętych embargiem UE.
W związku z atakiem Rosjan na zakład chemiczny, w którym znajdował się zbiornik z kwasem azotowym, szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zaapelował do mieszkańców obwodu, by pozostawali w schronach i obserwowali kierunek wiatru. Zaznaczył, że kwas azotowy jest niebezpieczny dla człowieka przy wdychaniu, połykaniu oraz w razie kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi
– Na wschodzie kraju jest nam trudno ze względu na niewystarczającą ilość broni - oświadczył we wtorek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Korespondent BBC pokazał nagranie z drona lecącego nad zniszczonym przez Rosjan miastem Rubiżne w obwodzie ługańskim.
"Rosja prowadzi ze światem igrzyska głodowe, jedną ręką blokując ukraiński eksport żywności, a drugą próbując zrzucić winę na Ukrainę. Ukraina pracuje nad międzynarodową operacją dowodzoną przez ONZ z marynarkami wojennymi partnerów zapewniającymi bezpieczny szlak handlowy bez zagrożeń dla bezpieczeństwa" – napisał na Twitterze minister sprawa zagranicznych Ukrainy.
Jak podaje ukraiński Kanał24, najwyższe kierownictwo wojskowe Rosji postawiło sobie za cel zdobycie do 1 czerwca całego terytorium obwodu ługańskiego. Obecnie mają mieć kontrolę nad 95 proc. tego terenu. Czytaj więcej
„Jednym z głównych celów rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę była eliminacja państwa ukraińskiego i jego zdolności instytucjonalnej” – powiedział Denis Szmygal podczas spotkania rządu.
Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę. Tym razem dotyczą one instytucji finansowych oraz rosyjskich bankowców i ich rodzin - poinformowała we wtorek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová spotkała się z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Odwiedziła też Borodziankę i Irpień. Wierzę, że kiedy ten koszmar się skończy, Ukraina znów zakwitnie. Jak kwiaty kwitły dziś wśród zniszczonych domów w Borodziance i Irpieniu – napisała Facebooku.
Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa: Zidentyfikowaliśmy ponad 600 Rosjan podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie i rozpoczęliśmy postępowanie karne wobec 80 z nich.
- Coraz lepiej RE rozumie, że nie może być pokoju bez wolnej Ukrainy. Rosja chce zgotować długotrwałą wojnę i jednocześnie wywołać głód w świecie. Musimy porzucić iluzję, że Europejczycy będą żyli spokojnie w cieniu rosyjskiego imperializmu - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
Od 1 czerwca użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, będą zobowiązani do wnoszenia opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg. Opłaty za przejazd drogami płatnymi w Polsce zostały zniesione dla obywateli Ukrainy po rozpoczęciu inwazji przez Rosję na Ukrainę, co nastąpiło 24 lutego tego roku.
- Od początku mówiłem, że przyjęcie kolejnych pakietów sankcji wobec Rosji jest bardzo ważne, dlatego że my nie mamy jako wspólnota międzynarodowa, w tym przypadku UE, innych narzędzi oddziaływania na Rosję niż właśnie takie środki - podkreślił w Kairze prezydent Andrzej Duda.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odniósł się do wywiadu Siergieja Ławrowa dla francuskiej telewizji. Jego zdaniem jest to przykład działania kremlowskiej propagandy. "To element składowy wojny prowadzonej przeciwko Ukrainie" – ocenił.
– Niestety wojna będzie trwać nadal, a do osiągnięcia zwycięstwa mamy wiele do zrobienia. (...) Dopóki ostatni rosyjski but nie opuści naszego terytorium, nie możemy być spokojni. Zadanie zniszczenia naszego państwa przez Federację Rosyjską nie zostało anulowane. I musimy z tym żyć, a wszystkie nasze decyzje muszą być podejmowane ze zrozumieniem tego aksjomatu– powiedział Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow
Szef MSZ Turcji poinformował, że Ankara może się podjąć zorganizowania spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem. Miał o to poprosić sam prezydent Ukrainy.
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły na wschodzie duży oddział najemników prywatnej firmy wojskowej "Wagner" – wynika z rozmowy telefonicznej przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.
Według SBU, po likwidacji tak elitarnej jednostki zwykli rosyjscy żołnierze są pełni obaw. W rozmowie rosyjski wojskowy skarży się swojej żonie, że nawet dobrze wyszkoleni najemnicy nie są w stanie wykonać swoich zadań.
18-letni Ben Atkin ze Szkocji pojechał na front, by walczyć za Ukrainę. Po powrocie do domu nastolatek opowiedział w brytyjskiej telewizji, co przeżył. – Rzeczywistość jest taka, że zostaniesz wykorzystany jako mięso armatnie – stwierdził.
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej
W punkcie kontrolnym w okupowanej miejscowości Wasyliwka na Zaporożu Rosjanie trzymają jako żywą tarczę tysiące Ukraińców – pisze w serwisie Telegram doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Jak podaje, w grupie tej jest wielu mieszkańców Mariupola, którzy zostali ewakuowani z miasta.
Według jego relacji do punktu przyjeżdża wiele osób, które chcą przekazać jedzenie przetrzymywanym Ukraińcom, ale Rosjanie każą tę pomoc wyrzucić. "Głód jest od dawna rosyjskim elementem ludobójstwa Ukraińców" – pisze Andriuszczenko.
Przywódcy UE porozumieli się w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Kompromis był możliwy m.in. dzięki ustępstwom wobec Cypru. Władze niewielkiej wyspy doprowadziły do wykluczenia kolejnego przepisu. Rosjanie, w tym oligarchowie, wciąż będą mogli kupować nieruchomości na unijnym rynku.
"Z najnowszej wersji tekstu usunięto przepis zakazujący Rosjanom kupowania nieruchomości w UE po naciskach ze strony Cypru" – poinformował Bloomberg.
Dlaczego Nikozja tak ostro walczyła z Komisją Europejską? Oczywiście chodzi o pieniądze. Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej
Córka Wołodymyra i Oleny Zełenskich po ukończeniu szkoły średniej pozostanie na studia w Ukrainie – poinformowała w wywiadzie pierwsza dama Ukrainy. Córka prezydenta Aleksandra Zełenska właśnie w trybie zdalnym kończy naukę i szykuje się do egzaminu. "Nie zmieniamy planów" – poinformowała Ołena Zełenska.
Trzy osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych w ciągu ostatnich 24 godzin w obwodzie charkowskim – poinformował szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Synehubow. W Iwanowce w rejonie Izium zginęło 12-letnie dziecko – poinformował.
Rosyjski Gazprom zapowiedział całkowite wstrzymanie dostaw gazu do holenderskiej firmy GasTerra. To "z powodu braku płatności w rublach" – wyjaśnił Gazprom w serwisie Telegram.
Władze okupacyjne Mariupola wywożą z miasta dzieci, które straciły rodziców w wyniku rosyjskiego ataku – podaje doradca mera Petro Andriuszczenko. "Około 15 dzieci, które były ukrywane przez mieszkańców Mariupola, zostało zabranych przez rosyjskie wojsko i wywiezionych w bliżej nieokreślonym kierunku" – napisał samorządowiec.
Sąd w Połtawie skazał dwóch rosyjskich żołnierzy, Aleksandra Bobykina i Aleksandra Iwanowa, na 11,5 roku więzienia. To wyrok za ostrzał cywilnych obszarów Charkowa – podaje Ukraińska Prawda.
W wyniku ostrzału obu żołnierzy uszkodzona została podstacja elektryczna, napowietrzne linie energetyczne, budynki mieszkalne i liceum w dwóch miejscowościach obwodu charkowskiego. Obaj żołnierze przyznali się do winy, tłumaczyli, że działali pod przymusem – podaje ukraiński portal.
Od początku wojny w Ukrainie tamtejsza rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa donosiła o szokujących i brutalnych działaniach wojsk Rosji. Teraz jednak może zostać odwołana ze stanowiska, ponieważ... była nazbyt dosłowna, a jej opisy zdarzeń i rosyjskich zbrodni – nawet, jeśli prawdziwe – były według niektórych dziennikarzy i lekarzy zbyt drastyczne. Teraz, jak podaje Ukraińska Prawda, ws. odwołania Denisowej ma się odbyć głosowanie w parlamencie.
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej
"Rosja nie powinna wygrać, ale ciężkiej broni nie damy, bo Rosja może się obrazić. Putin musi przegrać, ale nie wprowadzimy nowych sankcji. Miliony będą głodować, ale nie jesteśmy gotowi na wojskowe konwoje zboża. Rosnące ceny nie są najgorszą rzeczą, jaka czeka demokratyczny świat z tak dziwną polityką" – skomentował na Twitterze doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podoljak.
Od początku wojny armia rosyjska straciła 30,5 tys. żołnierzy oraz m.in. blisko 1400 czołgów czy ponad 200 samolotów – szacuje ukraiński sztab.
Rosjanie stopniowo przesuwają się ku centrum Siewierodoniecka, kontrolują już część miasta – przyznaje szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Jak podkreślił, Rosjanie nie zajęli całego miasta, wciąż trwają intensywne walki uliczne.
Siewierodonieck to ostatni duży bastion sił ukraińskich w obwodzie ługańskim. Jak ocenił Hajdaj, na razie nie ma ryzyka, że obrońcy miasta zostaną okrążeni. W tym momencie wojska ukraińskie mają możliwość wycofania się, jednak walki nadal trwają.
Hajdaj opublikował najnowsze zdjęcia z Siewierodoniecka. Zaapelował też do mieszkańców, by nie opuszczali miejsc schronienia.
Wiele wskazuje na to, że Ukraina otrzyma nowe dostawy precyzyjnie naprowadzanych pocisków o większym zasięgu niż te, którymi dysponuje obecnie. Taką informację przekazał na Twitterze Michael McFaul, amerykański ekspert ds. stosunków międzynarodowych i były ambasador USA w Rosji. Jak dodał, nie będą to jednak rakiety, które mogą uderzyć w głąb Rosji.
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej
Co najmniej trzy osoby zginęły a sześć zostało rannych w wyniku nocnego rosyjskiego ataku rakietowego na Słowiańsk – – informuje szef Donieckiej Administracji Wojskowej Pawło Kyryłenko. Akcja ratunkowa wciąż trwa, więc bilans nie jest pełny. Uszkodzony został budynek szkoły oraz co najmniej siedem wieżowców.
Rosyjskie wojsko nasiliło ostrzał na południu Ukrainy – przyznaje w porannym komunikacie dowództwo operacyjne "Południe". Dowództwo podkreśla, że siły ukraińskie uniemożliwiają Rosjanom posuwanie się naprzód, a ich "kontrofensywa sieje panikę w rosyjskich szeregach". Według strony ukraińskiej Rosjanie utrzymują zajęte pozycje, ale nie udaje im się zdobyć nowych terenów.
"Wróg kontynuuje szturm na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, ale bezskutecznie" – czytamy w porannym komunikacie Sztabu Generalnego Ukrainy. Jak podkreślono, "przeciwnik koncentruje główne wysiłki na uzyskaniu kontroli nad miastem Siewierodonieck".
"Wróg prowadzi szturm w rejonach miejscowości Siewierodonieck i Toszkiwka. Trwają działania bojowe. Na kierunku Bachmutu wróg prowadził działania bojowe i szturmowe w rejonach miejscowości: Zołote, Komyszuwacha, Nyrkowe, Berestowe, Pokrowske, Dołomitne" – głosi komunikat.
Miasto Siewierodonieck w obwodzie ługańskim jest w ostatnich dniach głównym celem rosyjskiej ofensywy. Wojska Putina już wczoraj wkroczyły do części miasta i zbliżają się do centrum. Włoski dziennik "Corriere della Sera" podaje, kto dowodzi tą krwawą ofensywą.
Atakiem na Siewierodonieck dowodzi wiceminister obrony, generał Giennadij Żidko, z pochodzenia Uzbek. Gen. Żidko był szefem sztabu generalnego kontyngentu w stolicy Syrii, Damaszku w 2016 roku. 56-letni wojskowy jest "absolutnie wierny" Władimirowi Putinowi – odnotowuje włoski dziennik.
"Corriere della Sera" pisze też, że w ofensywie na Siewierodonieck bierze też udział generał Aleksandr Dwornikow, który również w karierze ma doświadczenia z Syrii.
Przełom w Brukseli: wszystkim przywódcom państw członkowskich UE podczas trwającego dwudniowego szczytu udało się dojść do konsensusu i ustalić szczegóły szóstego pakietu sankcji na Rosję, który obejmuje właśnie m.in. zakaz sprowadzania do wspólnoty rosyjskiej ropy. Jednak nie jest to zakaz całkowity.
"Jedność. Osiągnęliśmy porozumienie ws. zakazu eksportu ropy z Rosji do UE. To natychmiast pokrywa ponad 2/3 naszego importu tego rosyjskiego surowca, odcinając ogromne źródło finansowania putinowskiej machiny wojennej. Nakładamy maksymalną presję na Rosję, by zakończyła wojnę" – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej