Po długich i trudnych negocjacjach w nocy z poniedziałku na wtorek wypracowano szósty pakiet sankcji dla Rosji. Nie tylko Węgry ostro walczyły o złagodzenie restrykcji. O swoje interesy upomniał się także Cypr. W rezultacie Rosjanie wciąż będą mogli kupować nieruchomości na terenie Unii Europejskiej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił przyjęcie szóstego pakietu sankcji unijnych, które zostaną nałożone na Władimira Putina. Liderom Zachodu nie udało się porozumieć ws. wszystkich propozycji
Media skupiły swoją uwagę na Węgrach, którym udało się wywalczyć lukę dla embarga na rosyjską ropę. Nie będzie ona przewożona tankowcami, jednak surowiec wciąż można importować np. pociągami
Ostrym graczem przy stole negocjacyjnym był również Cypr. Za sprawą władz wyspy usunięto przepis, który zakazałby Rosjanom, w tym oligarchom, kupowania nieruchomości na terenie UE
Nie tylko Węgry. Cypr usunął surowy przepis z szóstego pakietu sankcji
Jak pisaliśmy w naTemat, w nocy z 30 na 31 maja Charles Michel ogłosił porozumienie w sprawie szóstego pakietu sankcji. Udało się uniemożliwić importowanie 2/3 dostaw ropy z Rosji. Kraje członkowskie nie mogą już zwozić surowca tankowcami.
Wciąż dopuszcza się jednak import ropy pociągami. To 1/3 importu surowca w skali UE. Co więcej, restrykcja będzie wdrażana przejściowo dla Węgier, Czech, Słowacji, Bułgarii i Chorwacji.
Tę samą okazję wykorzystał Cypr. Władze niewielkiej wyspy, o której zazwyczaj nie słychać w polskich mediach, doprowadziły do wykluczenia kolejnego przepisu. Rosjanie, w tym oligarchowie, wciąż będą mogli kupować nieruchomości na unijnym rynku.
"Z najnowszej wersji tekstu usunięto przepis zakazujący Rosjanom kupowania nieruchomości w UE po naciskach ze strony Cypru" – poinformował Bloomberg. Dlaczego Nikozja tak ostro walczyła z Komisją Europejską?
Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze. Tak było i tym razem. Jak przekazała agencja, sankcja mogłaby doprowadzić do załamania na rynku branży mieszkaniowej na Cyprze. Ta gałąź gospodarki stanowi aż 6 proc. PKB wyspy.
Bogaci Rosjanie, oligarchowie darzą Cypr szczególną sympatią i chętnie kupują tamtejsze nieruchomości. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że obywatele Rosji zainwestowali w tym kraju aż 172 miliardy dolarów.
To jednak nie koniec sankcji na Kreml. Michel przekazał, że przyjęto wyłączenie z systemu SWIFT Sbierbanku, który jest największym rosyjskim bankiem. Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International otrzymały zaś zakaz nadawania na terenie wspólnoty. Warto podkreślić, że to właśnie Sbierbank pośredniczył w płatnościach za rosyjskie surowce.