nt_logo

Kaczyński w Sochaczewie nie wyszedł do tych mieszkańców. Dziś rusza ich wielki protest

Dorota Kuźnik

10 czerwca 2022, 10:38 · 3 minuty czytania
Mieszkańcy gmin objętych planami budowy CPK liczyli na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Okazja do tego miała się nadarzyć przy okazji wizyty szefa PiS w Sochaczewie. Mimo obecności polityka w tym mieście, do konfrontacji nie doszło. Mieszkańcy są zdesperowani, dziś ruszają ich protesty.


Kaczyński w Sochaczewie nie wyszedł do tych mieszkańców. Dziś rusza ich wielki protest

Dorota Kuźnik
10 czerwca 2022, 10:38 • 1 minuta czytania
Mieszkańcy gmin objętych planami budowy CPK liczyli na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Okazja do tego miała się nadarzyć przy okazji wizyty szefa PiS w Sochaczewie. Mimo obecności polityka w tym mieście, do konfrontacji nie doszło. Mieszkańcy są zdesperowani, dziś ruszają ich protesty.
Karina Krystosiak/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Na piątek (10.06) zaplanowano protesty przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego
  • Mieszkańcy gmin, przez które ma przebiegać infrastruktura związana z CPK, sprzeciwiają się planom
  • Z przeciwnikami planów budowy, podczas wizyty w Sochaczewie, nie spotkał się Jarosław Kaczyński

Wychodzą na ulice

Protestować zamierzają mieszkańcy wszystkich gmin, przez które ma przechodzić infrastruktura Centralnego Portu Komunikacyjnego. Także z dala od CPK. W podrzeszowskiej Jasionce mobilizacja trwa od wielu tygodni:

- Dosyć już tego! Dość milczenia władzy. Dość życia w ciągłej stresie. To dotyczy każdego z nas. Pamiętajmy, że wszystkie 4 warianty niszczenia Jasionki są w grze i mogą się jeszcze zmienić na etapie planowania i decyzji środowiskowej. Nie dopuśćmy do tego. Jeśli zależy nam na spokoju i ochronie naszego dobytku przyjdźmy jak najliczniej. Śląsk pokazał, że sprzeciw społeczny ma sens. Będziemy wzywać władze województwa do ingerencji a jak to nie pomoże pójdziemy do nich - pisze w wydarzeniu Michał Skiba, jeden z inicjatorów podkarpackiej manifestacji.

Protesty mają odbyć się w całej Polsce, ale najwięcej dotkniętych skutkami budowy gmin jest w województwie mazowieckim.

Czytaj Także: Ludzie pukają się w głowę na myśl o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, ale ekspert na chłodno wyjaśnia, czemu to ma sens

W powiecie żyrardowskim zaplanowano na dziś (10.06) między godziną 16:30 a 18:30. Jak podaje portal rejonu Skierniewic, Żyrardowa i Rawy Mazowieckiej eglos.pl, manifestacje mają się odbyć w gminie Teresin, gdzie protestujący spotkają się o godz. 17. O tej samej porze mieszkańcy gminy Wiskitki mają blokować okolicę węzła nad A2. Z kolei mieszkańcy Jaktorowa zaplanowali blokadę drogi w Starych Budach. Do akcji szykuje się też Żyrardów.

- Nie dajcie się wprowadzić w błąd! Mamy prawo protestować - piszą na grupach facebookowych mieszkańcy, którzy zagrzewają się nawzajem do protestów. Jak zapowiada policja, utrudniony ma być przejazd drogami S-8, DK-50 i W-719, ale służby mają wytyczyć objazd, którym pojadą kierowcy.

Kaczyński nie spotkał się z mieszkańcami

Mieszkańcy gmin, przez które ma przebiegać infrastruktura CPK, chcieli spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim. Okazja ku temu pojawiła się z Sochaczewie, gdzie PiS zorganizował wiec, w ramach objazdu po Polsce. Choć mieszkańcy czekali na prezesa partii, ten do nich nie wyszedł. To spotkało się z nieprzyjemną reakcją, o czym pisaliśmy tutaj:

Czytaj także: Nieprzyjemne powitanie prezesa PiS w Sochaczewie. Polacy skandowali "będziesz siedział"

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w odległości niespełna 40 kilometrów od Warszawy i ma być węzłem przesiadkowym między stolicą a Łodzią. Kluczowym elementem ma być mega lotnisko, które łącznie będzie obsługiwało 40 milionów pasażerów.

Jak tłumaczą protestujący, budowa infrastruktury pod CPK, w tym Kolei Dużych Prędkości zamieni ich życie w koszmar, a także zdegraduje przyrodę. Łącznie protesty mają objąć kilkanaście miejscowości w całej Polsce.

Czytaj także: https://natemat.pl/418273,kaczynski-w-sochaczewie-tak-szykowanie-sie-na-spotkanie-z-prezesem-wideo