Nowy sondaż Kantara pokazuje niepokojącą tendencję dla Prawa i Sprawiedliwości. Poparcie dla formacji rządzącej spadło poniżej psychologicznej bariery 30 proc. To w połączeniu z wynikami opozycji sprawia, że gdyby w wyborach padły podobne wyniki, PiS prawdopodobnie pożegnałby się z większością sejmową.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Gdyby w wyborach parlamentarnych padł podobny rezultat, co w nowym sondażu Kantara, PiS nie miałby żadnej zdolności koalicyjnej
To już kolejne badanie, w którym Konfederacja znajduje się pod progiem wyborczym
Do Sejmu poza PiS wchodzą jeszcze tylko Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Lewica
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu, na Prawo i Sprawiedliwość głosowałoby 29 proc. respondentów. Druga w sondażu Kantara Koalicja Obywatelska uzyskuje 23 proc. poparcia.
Trzecia na podium jest Polska 2050 Szymona Hołowni z 10 proc. wskazań ankietowanych, a czwarta - Lewica z 8 proc. poparcia. I to już wszystkie formacje, które znalazłyby sie w parlamencie. Poniżej progu wyborczego jest Konfederacja i Polskie Stronnictwo Ludowe. Obie formacje uzyskały po 4 proc. głosów.
Kukiz'15 uzyskało dwa procent wskazań badanych, Porozumienie Jarosława Gowina - 1 proc., a poparcie dla AgroUnii wyniosło poniżej 1 proc. głosów.
W porównaniu do maja poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy oraz Konfederacji nie zmieniło się. O jeden punkt procentowy wzrosło poparcie dla Polski 2050, PSL-Koalicji Polskiej.
Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, Kukiz'15, Porozumienia oraz AgroUnii jest za to niższe o jeden punkt procentowy. Warto zwrócić uwagę, że 19 proc. ankietowanych jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.
Sondaże w czerwcu: jakie poparcie ma PiS?
Poparcie dla PiS jest za to dużo niższe niż w innych sondażach z ostatnich dni, które mimo to także nie są dobre dla partii Jarosława Kaczyńskiego mimo że formacja wciąż prowadzi w każdym badaniu opinii publicznej.
Sejmowa arytmetyka może okazać się bezlitosna dla Zjednoczonej Prawicy, jeśli założymy, że do Sejmu nie dostanie się Konfederacja. A takie wnioski płyną również z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Na Zjednoczoną Prawicę chce oddać swój głos 37,1 proc. badanych. W porównaniu do poprzedniego sondażu to niewielki spadek - o 0,7 pkt proc.
Na drugim miejscu jest główna siła opozycyjna - Koalicja Obywatelska z poparciem 25,5 proc. Trzecie miejsce na podium zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą oddanie głosu deklaruje 10,2 proc. badanych.
Czwarta jest Lewica z poparciem 8,3 proc. respondentów. Tu z kolei nastąpił spadek o prawie 2 punkty proc. (1,9 pkt proc.). Do Sejmu z 5-procentowym poparciem dostałaby się jeszcze lista PSL-Koalicja Polska. W parlamencie zabrakło za to miejsca dla Konfederacji.
Podobną tendencję dla PiS wskazują także inne sondaże, o których informowaliśmy w naTemat w ostatnich dniach:
Jedynie w sondażu rządowego ośrodka CBOSPiS miałoby szanse z wynikiem ponad 32 proc. na ponowne objęcie rządów w Polsce. Za Zjednoczoną Prawicą znalazła się Koalicja Obywatelska. Główną formację opozycyjną popiera 16,6 proc. biorących udział w badaniu rządowego ośrodka. Również straciła parę punktów poparcia, ale nie jest to tak duży spadek - wyniósł 2,7 p.p. Do Sejmu dostałaby się jeszcze tylko Polska 2050 z poparciem poniżej 12 proc.