nt_logo

Lira, dolary czy euro? Podpowiadamy, jakie pieniądze zabrać do Turcji

Diana Wawrzusiszyn

15 czerwca 2022, 15:01 · 4 minuty czytania
Jedną z podstawowych kwestii, którą należy załatwić przed wyjazdem zagranicznym jest wymiana waluty. W przypadku Turcji jest to o tyle istotne, bo możemy tam płacić aż w trzech walutach - euro, dolarach i tureckiej lirze. Dowiedź się więcej o tym, jakie pieniądze należy zabrać ze sobą do Turcji.


Lira, dolary czy euro? Podpowiadamy, jakie pieniądze zabrać do Turcji

Diana Wawrzusiszyn
15 czerwca 2022, 15:01 • 1 minuta czytania
Jedną z podstawowych kwestii, którą należy załatwić przed wyjazdem zagranicznym jest wymiana waluty. W przypadku Turcji jest to o tyle istotne, bo możemy tam płacić aż w trzech walutach - euro, dolarach i tureckiej lirze. Dowiedź się więcej o tym, jakie pieniądze należy zabrać ze sobą do Turcji.
Lira Turecka. Fot. 123rf.com

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Turcja to popularny kierunek wakacyjnych wycieczek wśród turystów z Europy
  • Wielu z nich zastanawia się, jaką walutą można tam płacić.
  • Warto wiedzieć, że obowiązującą walutą w Turcji jest lira turecka. Jednak płatności przyjmowane są również w dolarach amerykańskich, euro, a czasami w funtach.

Jaka waluta obowiązuje w Turcji?

Obowiązującą walutą w Turcji jest lira turecka. Została wprowadzona dopiero w 2005 roku po przeprowadzeniu demonetyzacji. Obecnie oznaczana jest w skrócie jako LRY. Lira dzieli się na 100 podjednostek zwanych kuruszami. Waluta ta obowiązuje nie tylko w Turcji, ale też na Cyprze Północnym. 

Lira jest o wiele słabsza od złotego. Jej wartość w ostatnich latach sukcesywnie spada, obecnie waha się na poziomie 0,26-0,29 złotych. Jednak w Turcji można też płacić w dwóch innych walutach - euro lub w dolarach amerykańskich. Wynika to z faktu, że Turcja jest nastawiona na turystykę i jest to pewne ułatwienie dla podróżnych, ale także dla lokalnych sprzedawców i przedsiębiorców. W kurortach ceny są podane w euro, dolarach, a czasem nawet i funtach. W obcej walucie zapłacimy też na lotnisku, w większości supermarketów czy aptekach.

Jaką walutę zabrać ze sobą na wyjazd do Turcji? 

Jeśli planujemy podróż do Turcji, przede wszystkim powinniśmy zweryfikować, którą walutą będzie płaciło się, nie tylko najwygodniej, ale i będzie to opłacalne. Jeśli planujemy zwiedzać tureckie miasta "na własną rękę", to warto mieć nieco więcej lokalnej waluty. Liry najkorzystniej kupić jeszcze w Polsce. Spory kłopot stanowi fakt, że liry tureckie nie są zbyt popularną walutą w polskich kantorach, dlatego warto wcześniej zadzwonić do danej placówki i upewnić się, że waluta jest dostępna. 

Jeśli jedziemy na wyjazd typu all inclusive do jednego z tureckich kurortów to możemy zabrać ze sobą nieco mniej lokalnej waluty. Na pewno trzeba nastawić się, że za komunikację miejską lub zakupy na bazarku zwykle trzeba będzie zapłacić w lirach.

Euro i dolary w Turcji: ważne informacje 

W większości turystycznych miejsc istnieje możliwość płatności w dolarach lub euro. Co więcej, w tych bardziej prestiżowych kurortach możemy spotkać się z odmową przyjęcia płatności w lirach. Stambuł jest przygotowany na euro czy dolary i w wielu punktach umożliwia ich używanie. Jednak wszystko zależy od miasta, do którego się wybieramy, dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z obowiązującymi standardami, co do płatności daną walutą np. na forach czy grupach na Facebooku.

Czytaj także: Czy Turcja jest w UE? Wyjaśniamy, dlaczego proces akcesyjny Turcji trwa od tak wielu lat

W przypadku dolarów amerykańskich należy pamiętać, że akceptowane są tu tylko serie powyżej 2000 roku. Starsze banknoty nie są przyjmowane. Należy o tym pamiętać i zwracać uwagę, czy sprzedawca nie wydaje nam reszty w postaci starszych banknotów. 

Z kolei, zabierając ze sobą euro należy pamiętać, że banknot o nominale 500 euro nie jest honorowany w Turcji, dlatego warto mieć pieniądze o niższym nominale. 

Jakie są ceny produktów spożywczych w Turcji?

Ze względu na wysoką inflację w Turcji, ceny nawet podstawowych produktów spożywczych zmieniają się jak w kalejdoskopie. Według oficjalnego raportu Tureckiego Instytuty Statystycznego w maju inflacja wyniosła 73,50 proc. rok do roku. Inflacja w Turcji gwałtownie rośnie od 2020 roku, a siła nabywcza liry drastycznie spada. Ostatni raz tak szybkie tempo wzrostu cen w Turcji obserwowano pod koniec XX wieku, gdy oficjalny wskaźnik CPI rósł o ponad 100 proc. w skali roku.

Inflacja wpływa na wysokość cen, przez co za te same towary zapłacimy nawet kilka razy więcej lir niż w poprzednich latach. Z racji dynamicznych zmian cen trudno dokładnie wyliczyć, ile kosztuje obecnie konkretny produkt, dlatego przygotowaliśmy orientacyjne ceny na podstawie relacji osób, które mieszkają w Turcji.

  • Chleb kosztuje 8 lir*, czyli ok. 2 zł. Jeszcze na kilka miesięcy wcześniej**zapłacilibyśmy za niego 2-3 liry (50-70 gr).
  • Teraz najtańsze masło kosztuje 17 lir (4,40 zł), kiedyś kosztowało 9 lir (2,3 zł).
  • Mleko kosztuje ok. 10 lir, (2,6 zł) a kosztowało niecałe 3 liry (70 gr).
  • Za kilogram mięsa należy zapłacić nawet 200 lir (51,8 zł), wcześniej kosztowało ok. 70 lir (18,1 gr).
  • Kebab kosztuje obecnie 68 lir (17,6 zł), rok temu cena wynosiła 34 liry (8,8 zł).

Znacząco zdrożały również używki. Cena alkoholu czy papierosów poszybowały w górę o ok. 50 proc.

  • Jeszcze rok temu paczka papierosów zapłacilibyśmy 14 lir (3,6 zł), obecnie kosztują 27 lir (7 zł)
  • Piwo, które niegdyś kosztowało 12 lir (3,1 zł) , dziś w pubie przekracza cenę 50 lir (13 zł)

Droższa jest również komunikacja miejska. Bilet na autobus w Alanyi, który jeszcze 3 lata temu kosztował 1,5 lir, dziś jest w cenie 9 lir.

Czytaj także: https://natemat.pl/417013,ekstremalnie-wysoka-inflacja-w-turcji-ceny-wzrosly-o-ponad-70-proc

Inflacja w Turcji

Turcja już od jakiegoś czasu boryka się z bardzo słabą walutą. Po drastycznym obniżeniu stóp procentowych, lira w relacji do dolara jest najsłabsza w historii. Prezydent Turcji Erdogan należy bowiem do wąskiego grona osób, które uważają, że obniżkami stóp procentowych można zdusić inflację. Większość światowych banków podwyższa stopy, zamiast je obniżać.

Według danych, w Turcji najbardziej zdrożał transport – aż o 107,6 proc. Na drugim miejscu znalazła się żywność i napoje bezalkoholowe (91,63 proc.), dalej meble i wyposażenie mieszkania (82,08 proc.). W górę poszły też ceny usług hotelarskich, liczone w lirach podniosły się o 76,83 proc. Najwolniej rosły ceny komunikacji miejskiej, odzieży, obuwia i edukacji. W Turcji maj był dwunastym miesiącem z rzędu rosnącej inflacji CPI w Turcji. Rok temu turecka inflacja wyniosła 16,59 proc. rok do roku. 

*ceny mogą się różnić w poszczególnych częściach Turcji. Podane ceny nie są detaliczne.

** ceny z pierwszych dwóch kwartałów 2022 roku lub z 2021 roku,

Czytaj także: https://natemat.pl/418438,czy-turcja-jest-w-unii-europejskiej