Austria sugerowała "pośrednie kroki" Ukrainy do UE. Komisja Europejska już wydała opinię
Michał Koprowski
17 czerwca 2022, 15:57·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 17 czerwca 2022, 15:57
– Jeśli chodzi o ewentualny status kandydata do UE, to chciałbym powiedzieć, że istnieją jasne i ustalone kryteria, które muszą być przestrzegane bez żadnych "ale" – stwierdził kanclerz Austrii Karl Nehammer. Tymczasem Komisja Europejska już wydała opinię ws. Ukrainy w Unii Europejskiej.
Kanclerz Austrii twierdzi, że nadanie statusu państwa-kandydata będzie swego rodzaju faworyzowaniem Ukrainy
– Nie może być mowy o podwójnych standardach, a nawet o pierwszej i drugiej klasie kandydatów do członkostwa – powiedział Karl Nehammer podczas rozmowy z WELT
W piątek Komisja Europejska wydała rekomendacje w sprawie statusu Ukrainy
Kanclerz Austrii o Ukrainie w UE
Karl Nehammer twierdzi, że "te same standardy" powinny zostać zachowane dla wszystkich wnioskodawców. Kanclerz Austriizwraca uwagę na państwa z Bałkanów Zachodnich.
– Jeśli chodzi o ewentualny status kandydata do UE, to chciałbym powiedzieć, że istnieją jasne i ustalone kryteria, które muszą być przestrzegane bez żadnych "ale". Nie może być mowy o podwójnych standardach, a nawet o pierwszej i drugiej klasie kandydatów do członkostwa – powiedział Nehammer.
– W związku z tym nie do pomyślenia byłoby dla mnie przyznanie Ukrainie statusu kandydata i jednoczesne wykluczenie z programu takich krajów jak Bośnia i Hercegowina – dodał austriacki kanclerz. Podkreślił również słuszność "pośrednich kroków" Ukrainy na drodze do Unii Europejskiej.
– Nie wolno nam również rozbudzać fałszywych oczekiwań w Ukrainie, ponieważ procedura rozszerzenia jest złożona i długotrwała. Dlatego powinniśmy pilnie pomyśleć o pośrednich krokach w procesie akcesyjnym, na przykład w postaci Europejskiego Obszaru Przygotowawczego – stwierdził.
Karl Nehammer wyraził także poparcie dla pomysłu Emmanuela Macrona o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, ale podkreślił, że Ukrainajest "częścią rodziny europejskiej".
– Dlatego Austria, jako kraj neutralny militarnie, w miarę możliwości wspiera Ukrainę przeciwko rosyjskiej wojnie napastniczej, jak również wszelkie wysiłki zmierzające do zakończenia działań wojennych – podkreślił.
Komisja Europejska wydała rekomendacje ws. statusu Ukrainy do Unii Europejskiej
Informację o pozytywnej opinii ws. statusu kandydata Ukrainy przekazała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas wystąpienia w Brukseli. "Ukraińcy są gotowi umrzeć za europejską perspektywę. Chcemy, aby żyli z nami europejskim marzeniem" – skomentowała za pośrednictwem Twittera.
Pozytywną opinię ws. członkostwa uzyskała także Mołdawia. "Rekomendujemy również przyznanie Mołdawii statusu kandydata, przy założeniu, że kraj ten przeprowadzi reformy. Mołdawia jest na prawdziwie proreformatorskiej, antykorupcyjnej i europejskiej ścieżce. Przed nami jeszcze długa droga. Ale wierzymy, że ma potencjał, aby sprostać kryteriom" – przekazała Ursula von der Leyen.
"Gruzja musi teraz zjednoczyć się politycznie, aby wytyczyć jasną drogę do reform strukturalnych i UE. Rekomendujemy więc przyznanie perspektywy europejskiej, ale powrót i ocenę, czy spełnia ona szereg warunków przed przyznaniem jej statusu kandydata" – dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej.