Kanclerz Austrii szczerze o członkostwie Ukrainy w UE. "Szybka akcesja nierealistyczna"
Michał Koprowski
06 czerwca 2022, 17:03·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 06 czerwca 2022, 17:03
Kanclerz Austrii Karl Nehammer twierdzi, że odpowiednie będzie zastosowanie "kroków pośrednich", które poprzedzą całkowite przystąpienie takich państw jak Ukraina lub Mołdawia do Unii Europejskiej. – W takiej fazie szybkie i pełne przystąpienie do Unii nie jest najważniejszą kwestią – stwierdził Nehammer.
Karl Nehammer zabrał głos ws. akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej
Kanclerz Austrii opowiedział się za wprowadzeniem "kroków pośrednich", które przygotują potencjalnych członków do europejskich standardów
"Ten rodzaj 'europejskiej poczekalni' dałby tym krajom czas na zbliżenie się do standardów UE" – podaje portal ORF
"Kroki pośrednie" Ukrainy do Unii Europejskiej
– Łączy nas ten sam cel: wszyscy chcemy niezależnej i odnoszącej sukcesy gospodarcze Ukrainy. Ukraina walczy obecnie o swoje polityczne i terytorialne przetrwanie, a wszystkie nasze wysiłki mają teraz na celu przede wszystkim zakończenie rosyjskiej agresji. W takiej fazie szybkie i pełne przystąpienie do Unii nie jest najważniejszą kwestią – stwierdził Karl Nehammer.
Austriacki kanclerz oznajmił, że debacie o akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej "nie powinny towarzyszyć emocje" oraz wskazał, że z jego perspektywy "szybka akcesja Ukrainy nie jest realistyczna".
– Powinniśmy stworzyć europejski obszar przygotowawczy, który pozwoli Ukrainie krok po kroku zacieśniać współpracę z UE i coraz lepiej dostosowywać się do standardów europejskich. Nam, Austriakom, zajęło to dziesięciolecia, zanim zostaliśmy członkiem UE w 1995 roku – zaznaczył szef austriackiego rządu.
Nehammer twierdzi ponadto, że podczas debaty nad członkostwem Ukrainy nie poświęca się należytej uwagi możliwościom praktycznym, wynikającym z bliższych relacji z Unią Europejską, które mogłyby ją wzmocnić gospodarczo. – Dlatego popieram interesujący pomysł prezydenta FrancjiEmmanuela Macrona, aby stworzyć Europejską Wspólnotę Polityczną – oznajmił.
– Bliska, stopniowa współpraca między UE a Ukrainą byłaby możliwa szczególnie w takich obszarach, jak handel, energetyka, oraz polityka klimatyczna, transport, nauka i edukacja, bezpieczeństwo żywnościowe, a także wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa – wyliczył kanclerz Austrii.
"Międzynarodowa opinia publiczna skoncentrowała się na Ukrainie"
Inwazja Rosji na Ukrainęwywołała wzmożone unijne zainteresowanie Bałkanami Zachodnimi. Niektóre z tamtejszych państw od dawna aspirują do Unii, są na etapie kandydowania lub negocjacji.
Ostatnie wsparcie dla Serbii, Kosowa, Albanii, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry może mieć na celu uspokojenie tych państw, że pomimo konfliktu w Ukrainie, Unia Europejska o nich nie zapomniała.
– Międzynarodowa opinia publiczna skoncentrowała się na Ukrainie, a Bałkanom nie poświęca się tyle uwagi. Unia Europejska musi zwrócić na to uwagę. Nie chcę, żeby kraje Bałkanów Zachodnich odczuły, że zapomnieliśmy o tym, iż kandydują one do UE – podkreślił Karl Nehammer.