Marine Le Pen
Marine Le Pen poinformowała, że nie powróci już na stanowisko szefowej Zjednoczenia Narodowego Fot. PASCAL GUYOT / AFP / East News
Reklama.

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi Le Pen przekazała przewodnictwo w Zjednoczeniu Narodowym 26-letniemu Jordanowi Bardelli. Teraz poinformowała, że nie wróci na stanowisko
  • Jej decyzja ma związek z wyborami parlamentarnymi we Francji. Nie pozostawiają one złudzeń: nie ma bezwzględnej większości dla ugrupowania Emmanuela Macrona
  • Zaskoczeniem jest także wynik skrajnej prawicy
  • Przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji Marine Le Pen przekazała przewodnictwo w Zjednoczeniu Narodowym 26-letniemu Jordanowi Bardelli. W poniedziałek z kolei poinformowała, że nie powróci już na stanowisko szefowej.

    Le Pen odchodzi ze stanowiska

    Jak tłumaczyła, chce skupić się teraz na kierowaniu kołem poselskim ugrupowania w Zgromadzeniu Narodowym, czyli niższej izbie parlamentu Francji. Jej decyzja ma oczywiście związek z wyborami parlamentarnymi. A oficjalne wyniki nie pozostawiają złudzeń: nie ma bezwzględnej większości dla ugrupowania Emmanuela Macrona.

    Centroprawicowa koalicja szefa Pałacu Elizejskiego zdobyła 245 na 577 mandatów. Drugie miejsce zajęła lewicowa koalicja Nupes – uzyskała 131 miejsc w parlamencie. Ugrupowanie konkurentki Macrona z wyborów prezydenckich, czyli skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zdobyło 89 mandatów, natomiast Republikanie – 61.

    Emmanuel Macron jest prezydentem mniejszości, a reforma emerytalna jest pogrzebana – stwierdziła w poniedziałek Le Pen. Jak dodała, forsowana od pięciu lat przez prezydenta i kwestionowana przez społeczeństwo reforma emerytalna nie wejdzie w życie we Francji z powodu braku poparcia politycznego.

    Le Pen przyznała też, że jest zaskoczona "aż tak dobrym wynikiem" swojej partii. Zjednoczenie Narodowe zdobyło o 81 mandatów więcej niż w poprzednich wyborach w 2017 roku, kiedy to uzyskało ich osiem. Jest to również najlepszy wynik wyborczy tej partii w historii.

    Macron będzie miał duży problem?

    – To dalekie od tego, na co liczyliśmy – tak wyniki wyborów skomentował Gabriel Attal, bliski współpracownik Emmanuela Macrona. Taki podział głosów w Zgromadzeniu Narodowym sprawił, że również we francuskich mediach aż roi się od komentarzy.

    "Le Figaro" pisze na przykład o "Francji niezarządzalnej". Prawicowy dziennik dodaje, że "nie pomogła, grubymi nićmi szyta, wizyta w Kijowie", a także komentuje pojawienie się nowego "języczka u wagi", którym stanie się Partia Republikańska. Dotychczas w opozycji, teraz Republikanie mogą stać się jedyną szansą na rządzenie w państwie przez centroprawicową "Razem", z której wywodzi się Macron.

    Pierwszy projekt ustawy, który deputowani Zjednoczenia Narodowego zamierzają złożyć w nowym parlamencie, ma dotyczyć walki z islamizmem.

    Czytaj także: