Tusk zaniepokojony rządowym dokumentem ws. KPO. Ocenił nieścisłości kluczowego programu
Michał Koprowski
20 czerwca 2022, 21:24·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 czerwca 2022, 21:24
W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, że dokument ws. KPO, który został zaakceptowany przez rząd, różni się od zatwierdzonego przez Komisję Europejską. "Jeśli jest prawdą, że członkowie polskiego rządu zaakceptowali Krajowy Plan Odbudowy, nie znając treści tego planu, to ja zaczynam być bardzo zaniepokojony" – oznajmił Donald Tusk podczas konferencji prasowej.
14 czerwca podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro przekonywał, że dokumenty polskiego rządu i Komisji Europejskiej ws. Krajowego Planu Odbudowy nie są identyczne
Dzień wcześniej Mateusz Morawiecki oznajmił, że wszystkie "wskaźniki, cele i 'kamienie milowe' zostały przyjęte przez całą Radę Ministrów"
Do niespójności ws. KPO odniósł się lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk
W poniedziałek podczas konferencji prasowej lider PO został zapytany o nieścisłości związane z treścią polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Stwierdził, że jeśli te informacje okażą się prawdziwe to "zaczyna być bardzo zaniepokojony". Donald Tusk uważa, że KPO nie był konsultowany z opozycją, samorządem terytorialnym ani organizacjami społecznymi.
– Jeśli jest prawdą, że członkowie polskiego rządu zaakceptowali Krajowy Plan Odbudowy, w tym tak zwane kamienie milowe, nie znając treści tego planu, jeżeli rzeczywiście jest tak, że premier nie ustala tak fundamentalnego dokumentu, to ja zaczynam być bardzo zaniepokojony – powiedział.
– Ale teraz, kiedy dowiadujemy się, że członkowie rządu czują się oszukani, choć nie będę płakał nad losem pana Ziobry, ale jeśli ten rząd nie jest nawet w stanie w Radzie Ministrów ustalić, co tak naprawdę jest w tym planie, to ja się zaczynam bać o bardzo konkretne kwestie – dodał.
KPO i "kamienie milowe" nie były konsultowane z Solidarną Polską?
14 czerwca Zbigniew Ziobro przedstawił dziennikarzom dwa dokumenty dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Minister Sprawiedliwości twierdzi, że dokument, który został przyjęty przez polski rząd, różni się od zatwierdzonego przez Komisję Europejską.
Mateusz Morawieckizostał zapytany, czy kwestie związane z KPO oraz "kamieniami milowymi" były konsultowane z Solidarną Polską. – Wszystkie wskaźniki, cele i "kamienie milowe", zostały przyjęte 30 kwietnia 2021 roku przez całą Radę Ministrów - wszyscy, którzy wtedy zapoznali się z dokumentem, doskonale wiedzą, co w nim jest – odparł szef rządu.
Ziobro doszedł do wniosku, że nieporozumienie można rozwiązać przy pomocy zakładu. – Pan premier wyraził inne zdanie, dlatego mam propozycję w konwencji honorowej, by zechciał przyjąć zakład. A stawką tego zakładu niech będzie polski dobry alkohol, znakomity, śliwowica łącka. Promujmy nasze produkty krajowe – powiedział podczas konferencji.
– Ale gdyby okazało się, że pan premier nie ma racji, to też jestem gotów wypić za błędy, ale tym razem nie swoje i porozmawiać, co z tym dalej zrobić – oznajmił szef resortu sprawiedliwości.