Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro Fot. Piotr Molecki/East News
Reklama.

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

O to, czego Zbigniew Ziobro życzy Mateuszowi Morawieckiemu, zapytali szefa MS dziennikarze podczas poniedziałkowej konferencji.

- Przede wszystkim życzę zdrowia i mądrości, która jest potrzebna wobec wielkich wyzwań, które stoją dzisiaj przed Polską - odpowiedział na tak postawione pytanie.

Czego Ziobro życzył Morawieckiemu?

- W tym momencie mam nadzieję, że poza tym zdrowiem, mądrością, w ramach dobrych decyzji pan premier powierzy Solidarnej Polsce wielki proces inwestycyjny rozbudowy polskiej energetyki węglowej - dodał Ziobro.

Podkreślił zarazem, że "Solidarna Polska miała rację w sporze o to, czy należy realizować politykę Unii Europejskiej odejścia od węgla, czy należy stawiać na bezpieczeństwo energetyczne Polski, na tani prąd pochodzący z polskich zasobów, z polskiego węgla".

Dodajmy, że zwykle Ziobro słynie z ataków na Morawieckiego, chociaż jest jego koalicjantem w rządzie.

I tak na przykład w ostatnich dniach ministrowi Ziobrze nie spodobały się słowa Morawieckiego, które padły w piątek podczas spotkania z Klubami Gazety Polskiej w Spale. Szef rządu PiS tłumaczył zgromadzonym, co oznacza spełnienie przyjętych w KPO kamieni milowych. Dodał, że tylko 1 proc. z nich dotyczy wymiaru sprawiedliwości.

Premier stwierdził nawet, że nie chciałby "umierać za wymiar sprawiedliwości". Ziobro postanowił wykorzystać to stwierdzenie Morawieckiego, żeby dosadnie podsumować działania szefa rządu, którego jest członkiem.

"Wraz z odejściem Beaty Szydło skończyło się zielone światło dla zmian w sądownictwie. Czy polityka ustępstw wzmocniła Polskę?" – zapytał na Twitterze prokurator generalny.

"Dziś sądownictwo, jutro likwidacja polskiej energetyki węglowej, pojutrze samochody diesla i benzynowe, a dalej? Ustępstwa rodzą tylko wilczy apetyt UE" – dodał lider Solidarnej Polski.

Polityk SP wyeksponował słowa premiera zamieszczając zrzut ekranu z posta portalu wPolityce.pl, ale nie zamieścił całości, przez co zmienił kontekst. Na górze wpisu zacytowano całą wypowiedź Morawieckiego, który mówi o utrzymaniu suwerenności Polski, co przeczyłoby tezom Ziobry.

O jaką dokładnie wypowiedź Morawieckiego chodziło?

Przypomnijmy, że w piątek Mateusz Morawiecki został zapytany, czy tzw. kamienie milowe konieczne do zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy w jakikolwiek sposób mogą zagrozić suwerenności Polski. Premier stanowczo zaprzeczył oraz podkreślił, że środki z KPO są potrzebne właśnie do zabezpieczenia suwerenności.

Szef polskiego rządu przekonywał członków klubu "Gazety Polskiej", że 99 proc. tych warunków "jest absolutnie w interesie Polski" oraz dodał, że 1 proc. z nich dotyczy wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj także: