Watykan postanowił ujawnić oficjalną listę najbardziej szczodrych darczyńców z całego świata. W ramach świętopietrza na rzecz kontynuowania działalności papieża Franciszka i realizacji misji Kościoła katolickiego zebrano 46,9 mln euro. Ale Polska znalazła się poza zestawieniem.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Świętopietrze to danina, jaką wierni z całego świata przekazują na rzecz Watykanu
W tym roku Kościołowi katolickiemu udało się zebrać 46,9 mln euro. Środki zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności na pomoc ubogim
Opublikowano listę najbardziej hojnych darczyńców, dzieląc ich według państw
Polska znalazła się poza zestawieniem 10 krajów. Wyprzedziły nas nawet o wiele mniej religijne Czechy
Kościół katolicki ujawnił wyniki zbiórki na prowadzenie misji papiestwa. Polska poza rankingiem
Polska – kraj, którego rząd i spora część społeczeństwa szczyci się silną pozycją Kościoła katolickiego - nie znalazł się w zestawieniu najbardziej hojnych darczyńców na prowadzenie misji przez papieża Franciszka.
16 czerwca urzędnicy Watykanu opublikowali raport po zbiórce świętopietrza w ubiegłym roku. W 2021 roku zgromadzono sumę 46,9 mln euro. W tej kwocie 29 mln euro stanowiły środki, które udało się zgromadzić diecezjom. 15,4 mln euro zaś wpłynęło od zakonów, prywatnych darczyńców oraz fundacji i innych organizacji pozarządowych.
Podium zamykają Niemcy z wynikiem 2,3 mln euro. Co ciekawe, Polskę wyprzedziły nawet o wiele mniej katolickie kraje jak Francja (1,2 mln euro), Hiszpania (0,9 mln euro), Czechy (0,6 mln euro) czy też Kanada (0,4 mln euro).
Serwis Vaticannews.va wyliczył, że wyniki świętopietrza od 2015 do 2020 spadły o 23 proc. W 2020 roku odnotowano kolejny spadek na poziomie 18 proc. względem 2019 roku. W 2021 zaś udało się zebrać o 2,8 mln euro więcej w stosunku do 2020 roku.
Zgromadzone środki, jak czytamy, wydawane są na trzy obszary misji Kościoła katolickiego. Pierwszym z nich są projekty społeczne dotyczące budowy szkół lub akcji odnoszących się do ochrony godności ludzkiej.
Drugim obszarem jest ewangelizacja i wspieranie aktywności Kościoła w krajach takich jak Sudan Południowy czy Indonezja. Trzecim obszarem jest rozszerzanie wpływów poprzez budowę nowych kościołów i tworzenie nowych parafii.