nt_logo

Gwiazda "Bonda" dołącza do obsady drugiej części "Diuny". Léa Seydoux zagra kluczową rolę

Ola Gersz

22 czerwca 2022, 09:51 · 3 minuty czytania
Léa Seydoux zagra w 2. części "Diuny" Denisa Villeneuve. Francuska gwiazda, którą mogliśmy podziwiać m.in. w filmach o "Jamesie Bondzie": "Spectre" i "Nie czas umierać", zagra jedną z kluczowych ról. Co jeszcze wiemy o kontynuacji obsypanej nagrodami "Diuny"? Jej obsada wygląda coraz bardziej imponująco.


Gwiazda "Bonda" dołącza do obsady drugiej części "Diuny". Léa Seydoux zagra kluczową rolę

Ola Gersz
22 czerwca 2022, 09:51 • 1 minuta czytania
Léa Seydoux zagra w 2. części "Diuny" Denisa Villeneuve. Francuska gwiazda, którą mogliśmy podziwiać m.in. w filmach o "Jamesie Bondzie": "Spectre" i "Nie czas umierać", zagra jedną z kluczowych ról. Co jeszcze wiemy o kontynuacji obsypanej nagrodami "Diuny"? Jej obsada wygląda coraz bardziej imponująco.
Fot. Valery Hache/AFP/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Léa Seydoux zagra w 2. części "Diuny" Denisa Villeneuve
  • Francuska aktorka, gwiazda filmów o "Jamesie Bondzie": "Spectre", "Nie czas umierać" oraz "Życia Adeli" czy "Grand Budapest Hotel", zagra Lady Margot
  • Léa Seydoux dołącza do obsady "Diuny 2", w której są m.in. Timothée Chalamet, Zendaya i Rebecca Ferguson, a także nowi aktorzy: Christopher Walken, Florence Pugh i Austin Butler
  • Kiedy premiera 2. części "Diuny"?

Pierwsza część "Diuny" Denisa Villeneuve opowiada historię młodego Paula Atrydy, który wraz z rodziną opuszcza rodzinną Kaladan, by przejąć władzę nad pustynną planetą Arrakis słynącej ze złóż tzw. przyprawy. Ród Atrydów rozpoczyna rywalizację z wrogimi Harkonnenami, którzy za wszelką cenę chcą odzyskać kontrolę nad Diuną i jej cennymi zasobami. Ponadto główny bohater dowiaduje się, że drzemie w nim potężna moc. Według przepowiedni ma on być mesjaszem naginającym czas i przestrzeń (Kwisatz Haderach).

"Koniec końców 'Diuna' to smakołyk, któremu nie można się oprzeć. W filmie wszystko łączy się w spójną całość. Widać, że Villeneuve kręcił historię Paula Atrydy z myślą o fanach. W tym blockbusterze jest tak naprawdę mało z blockbustera (pomijając oczywiście efekty specjalne i budżet) i być może właśnie to czyni z dzieła widowisko porównywalne z 'Władcą Pierścieni'" – pisała Zuzanna Tomaszewicz z naTemat w recenzji "Diuny".

"Diuna" została świetnie przyjęta przez krytyków filmowych oraz widzów, choć nie obyło się bez głosów mówiących, że najnowsza ekranizacja powieści Franka Herberta "wieje nudą". Tytuł z Timothée Chalametem w roli głównej doczekał się natomiast nominacji do Oscarów 2022 w aż 10 kategoriach. Ostatecznie dzieło zdobyło 6 złotych statuetek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (m.in. za scenografię, muzykę Hansa Zimmera, efekty specjalne, dźwięk i zdjęcia). Film zarobił na świecie ponad 400 milionów dolarów.

Czytaj także: Obejrzałam "Diunę" i chcę więcej melanżu. Ten film podzieli los "Władcy Pierścieni"

Léa Seydoux w 2. części "Diuny"

Denisa Villeneuve od początku planował kontynuację, a nawet trzecią część "Diuny" – pierwszy film zawiera bowiem wydarzenia jedynie z połowy pierwszej części (Frank Herbert napisał łącznie sześć książek osadzonych w świecie "Diuny"). Zdjęcia do "Diuny 2" mają rozpocząć się w tym roku. Na razie wciąż kompletowana jest obsada.

Jak ogłosił magazyn "Variety", do obsady 2. części "Diuny" właśnie dołączyła Léa Seydoux. 36-letnia francuska aktorka, gwiazda filmów o "Jamesie Bondzie": "Spectre" i "Nie czas umierać" oraz "Życia Adeli", "Grand Budapest Hotel" czy "Crimes of the Future", zagra Lady Margot.

Kim jest nowa bohaterka "Diuny"? Lady Margot to kluczowa sojuszniczka Paula Atrydy (Timothée Chalamet) w jego walce z rodem Harkonnenów. W powieściach Franka Herberta pojawia się już wcześniej, gdy ostrzega matkę Paula, Lady Jessicę (Rebecca Ferguson), przed zdradą, która czeka ich na Arrakis. Ta scena nie pojawiła się w filmie Villeneuve, ale jako członkini zakonu Bene Gesserit, Lady Margot ma do odegrania ważną rolę w drugiej połowie opowieści. Rola jej męża, hrabiego Fenringa, nie została jeszcze obsadzona.

2. część "Diuny: obsada

Kogo zobaczymy w 2. części "Diuny"? Na ekran powrócą: Timothée Chalamet, Zendaya (Chani) i Rebecca Ferguson, a także Josh Brolin ( Gurney Halleck), Javier Bardem (Stilgar), Stellan Skarsgård (Baron Vladimir Harkonnen) oraz Dave Bautista (Bestia Rabban Harkonnen).

Léa Seydoux nie będzie jednak jedyną nową twarzą w filmie Denisa Villeneuve. Do obsady, która prezentuje się coraz bardziej imponująco, dołączą: Christopher Walken (imperator Szaddam IV), Florence Pugh (córka imperatora, księżniczka Irulan) oraz gwiazda "Elvisa" Austin Butler (Feyd-Rautha, bratanek Vladimira Harkonnena).

Scenariusz sequela piszą Denis Villeneuve oraz Jon Spaihts. Villeneuve, Mary Parent, Cale Boyter i Tanya Lapointe będą producentami filmu, a Josh Grode, David Valdes, Herbert W. Gains, Brian Herbert, Byron Merritt, Kim Herbert, Thomas Tull, Spaihts, Richard P. Rubinstein i John Harrison – producentami wykonawczymi.

Przypomnijmy, że według doniesień kontynuacja "Diuny" ma być tym razem przedstawiona z perspektywy Chani, czyli bohaterki granej przez Zendayę. Premiera planowana jest 20 października 2023.

Czytaj także: https://natemat.pl/365343,rezyser-blade-runner-2049-i-diuny-oto-denis-villeneuve-sylwetka