Kiedy żar leje się z nieba, szukamy wszelkich sposób na ochłodzenie się. W upalne dni ważna jest również odpowiednia dieta. Zapytaliśmy dietetyka Kamila Paprotnego o to, co należy jeść, a czego unikać podczas upałów. Ekspert od żywienia obalił też kilka mitów.
Podczas upalnych dni jemy zdecydowanie mniej, jednak i tak warto ograniczać niektóre potrawy
Nie zaleca się spożywania ciężkich i tłustych, powinniśmy unikać przede wszystkim produktów przetworzonych
Ważne, aby pić dużo wody, szczególnie wysokozmineralizowanej. Świetnie sprawdzi się również ciepła herbata i napój pomarańczowy
O tym, co należy jeść, a czego unikać podczas upałów mówił dla naTemat.pl dietetyk Kamil Paprotny
Dlaczego odpowiednia dieta jest ważna w czasie upałów?
Temperatura wpływa na to, co chce nam się jeść. To jest bardzo ważny czynnik. Jednak, jeśli będziemy jeść ciężkie potrawy, to nasze samopoczucie będzie gorsze. Bardziej kaloryczne dania czy napoje są bardziej polecane na zimę, gdy potrzebujemy się rozgrzać.
Sezon letni, który jest bogaty w produkty, które mają w sobie dużo wody - one będą na pewno lepszym wyborem. Należy wybierać szczególnie różnego rodzaju owoce i warzywa. Z jednej strony odciążają organizm od produkcji ciepła podczas trawienia. Z drugiej, będziemy czuć się lżej i będziemy bardziej nawodnieni, co jest szczególnie ważne podczas upałów.
Czego kategorycznie nie należy jeść podczas gorących dni?
Powinniśmy unikać przede wszystkim produktów przetworzonych, które mają bardzo dużo soli, a ta działa negatywnie na nasze zdrowie. Jednak czasami produkty, które mają więcej sodu, mogą być dla nas dobre - to na przykład wysokozmineralizowana woda.
Podczas upałów tracimy z naszego organizmy sód wraz z potem, dlatego musimy go uzupełniać. Zatem wody mineralne wysokozmineralizowane będą lepszym wyborem niż wody źródlane.
Podczas upałów warto omijać też fast foody, które są najczęściej smażone na głębokim tłuszczu. Są to produkty bardzo ciężkie dla naszego układu pokarmowego i one nie tylko będą nas obciążać, ale też będziemy czuć się po nich gorzej. Szczególnie kiedy jest gorąco.
Na różnych portalach możemy znaleźć informację, że podczas upałów nie należy jeść produktów zbożowych. To prawda czy mit?
Myślę, że to jest mit. Jeśli mówimy o pełnoziarnistych produktach zbożowych, to nie powinniśmy się z nimi w czasie upałów szczególnie ograniczać.
Ważnym aspektem w kontekście gorących dni są ciepłe napoje. Jak jest gorąco, to warto napić się ciepłej herbaty, aby temperatura wewnętrzna ciała była odrobinę wyższa, przez co łatwiej nam będzie znosić ciepło. Jest to praktyka, którą kultywują ludy pustynne.
Oczywiście to wszystko też zależy od osoby, bo niektórzy nie przełkną przez gardło gorącej herbaty czy kawy podczas upałów.
A co z alkoholami? Czy przysłowiowe "zimne piwko" jest dobrym pomysłem?
I tak, i nie. Jeśli byłoby to piwo bezalkoholowe,to możemy je pić. Jest to napój, który dobrze nawadnia i orzeźwia. Jednak przy wysokich temperaturach alkohol nie będzie naszym przyjacielem. Podczas gorących dni trzeba go ograniczyć do minimum.
Warto jeść wówczas pikantne potrawy?
To zależy od osoby. Pikantne przyprawy będą wpływać na dość radykalne podniesienie się temperatury wewnątrz ciała. Ostre jedzenie będzie też jednak wpływało na wydzielanie większej ilości potu i będziemy lepiej znosić upały.
Czy samo zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się podczas upalnych dni?
Zapotrzebowanie kaloryczne jest niższe w dni upalne, wyższe w niskich temperaturach. Zauważmy też, że kiedy jest gorąco, to nie chce nam się dużo jeść.
Jakie napoje najlepiej pić?
Soki owocowe potrafią napędzać apetyt, ale mogą też wpływać na nawodnienie organizmu. Tu świetnie sprawdzi się sok pomarańczowy, który bardzo dobrze nawadnia. Ale dostarcza dodatkowych kalorii. W przypadku napojów słodzonych sztucznie jest o wiele gorzej.
Lepiej ich unikać, zawarte w nich substancje mogą wspomagać odwodnienie organizmu, a w skrajnych przypadkach potęgować choroby. Warto zaznaczyć, że choroba dna moczanowa atakuje głównie latem, a spożywanie napojów słodzonych może wpływać negatywnie na jej przebieg.
Najlepiej pić wodę z cytryną, miętą i dużą ilością lodu. Do tego zimne soki, najlepiej pomarańczowe. Produkty mleczne będą również dobrze nawadniać. No i oczywiście, jeśli ktoś czuje, że może mu to pomóc, to świetnie się sprawdzi gorąca herbata.
Z upałem kojarzą się też lody, czy warto je jeść?
Zależy jakie lody. Jeśli zrobimy je sami w domu, to warto. Natomiast kupione w sklepie mają tak dużo cukru i innych substancji słodzących, że lepiej z nich zrezygnować. Jeżeli miałbym wybierać między produktami słodkimi, to zdecydowałbym się na sorbet. Zawsze jest to dodatkowa porcja wody i przy okazji mniej kalorii, dzięki czemu będziemy czuć się lżej.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.