Polaków zapytano, ilu posłów powinien liczyć polski Sejm. Jak wynika z danych, przeważająca większość uważa, że aktualna liczba przedstawicieli ludu jest o 2/3 za wysoka.
Polaków zapytano w sondażu o to, ilu posłów powinno zasiadać w Sejmie
Jak wynika z opinii badanych, aż 82 proc. uważa, że liczba posłów jest zbyt wysoka, a tylko 15 proc. uważa, iż powinna zostać na aktualnym poziomie
Zdaniem respondentów, w Sejmie powinno być do rozdanie jedynie 150 mandatów
W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Super Expressu, zapytano Polaków: "Ilu Twoim zdaniem powinno być posłów w Sejmie (obecnie jest 460)?".
"Posłów, bezsprzecznie, jest za dużo"
Reprezentatywna grupa zdecydowała jednoznacznie, że 150 reprezentantów by wystarczyło. Tak odpowiedziało aż 63 proc. respondentów. 19 proc. zdecydowało, że liczba powinna być większa niż 150, ale niższa niż aktualna - 460 przedstawicieli. Jedynie 15 proc. uznało, że aktualna liczba jest wystarczająca, a reszta respondentów uważa, że posłów jest za mało. Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster 21-22 czerwca.
Polacy nie poważają polityków
Nie pierwszy raz pojawiają się badania, których wyniki mają negatywny wydźwięk dla polityków. W maju ukazał się inny sondaż, w którym Polacy mogli wypowiedzieć się na temat najbardziej poważanych zawodów.
SW Research przestawiło wyniki, z których jasno wynikało, że politycy, a konkretnie działacze partii politycznych, to obok influencerów, najmniej poważana grupa zawodowa.
Na drugim biegunie, czyli zwodów, które cieszą się największym szacunkiem respondentów byli strażacy, przedstawiciele ochrony zdrowia (ratownik medyczny, lekarz i pielęgniarka), a także naukowcy (profesorowie), górnicy i informatycy.
Parlamenty po sąsiedzku
A jak wygląda sprawa liczebności parlamentów u naszych sąsiadów? Ponieważ systemy rządzenia państwami nieco różnią się od siebie w szczegółach, a także w liczbie mieszkańców, trudno porównywać je 1:1, ale przyjmując pewne założenia, można z ciekawością spojrzeć na liczbę reprezentantów.
Niespełna dziesięciomilionowe Czechy w izbie niższej mają 200 reprezentantów. Łącznie w parlamencie zasiada 281 przedstawicieli.
Nieco bardziej skomplikowany system panuje u naszych zachodnich sąsiadów, bo tam liczba przedstawicieli nie jest zawsze taka sama, ale niemiecki Bundestag w tej kadencji liczy 630 posłów, którzy reprezentują liczący ponad 83 miliony ludzi kraj.
Jednoizbowy parlament ma ponad 44-milionowa Ukraina. Jej Rada Najwyższa, czyli odpowiednik naszego Sejmu i Senatu, ma w tym momencie 450 reprezentantów. Również jednoizbowa jest Rada Narodowa niespełna 5,5-milionowej Słowacji, która liczy 150 przedstawicieli.
Także jednoizbowy jest Sejm Republiki Litewskiej. 2,8 miliona obywateli reprezentuje tam 141 parlamentarzystów.