Zadarska Rada Turystyczna chce ograniczyć niewłaściwie ubranych turystów w zabytkowym centrum miasta. Na razie jest to jedynie prośba o "uszanowanie lokalnych zwyczajów i tradycji kulturowej". Jeśli jednak to nie przyniesie skutku, pojawi się oficjalny zakaz, a wtedy turyści będą musieli liczyć się z mandatami.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dubrownik i Split, dwa największe miasta Chorwacji, wprowadziły kilka lat temu zakaz spacerowania w ubiorach plażowych po centrum miast
Teraz do tego grona chce dołączyć także Zadar. Prośby o "uszanowanie lokalnych zwyczajów i tradycji kulturowej" pojawiają się już na oficjalnych ulotkach promocyjnych
Zarząd Turystyki Zadaru postanowił pójść za przykładem innych chorwackich miast, takich jak Dubrownik i Split i położyć kres półnagim turystom spacerującym po zabytkowym centrum miasta. Na ulotkach promocyjnych zaczęły pojawiać się specjalne komunikaty w językach chorwackim, angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Chorwacja: zakaz noszenia strojów kąpielowych w Zadarze?
"Chociaż nie jest to obecnie oficjalnie zabronione w Zadarze, prosimy o uszanowanie lokalnych zwyczajów i tradycji kulturowej poprzez nienoszenie strojów kąpielowych, gdy nie jesteście na plaży, z jakiegokolwiek powodu, nawet jeśli tylko przez krótki czas. Dziękujemy i życzymy miłych wakacji!" – tak brzmi tekst na ulotkach, które można znaleźć w biurach turystycznych i na kilku billboardach w mieście.
– Chcemy edukować naszych turystów, że są w szczególnym obszarze, bogatym w historię i dziedzictwo, gdzie chodzenie w kąpielówkach jest niestosowne. Wierzę, że docenią zasady zachowania w tym miejscu i w przyszłości będą zwiedzać miasto w odpowiednim ubraniu – powiedział Mario Paleka, dyrektor Zarządu Turystyki Zadaru.
Chęć uporania się z turystami w strojach kąpielowych w centrum Zadaru to jednak nie wszystko. Kolejnym problemem, który miasto chce rozwiązać, jest poruszanie się rowerów i skuterów w strefie dla pieszych. Choć częściowo reguluje to prawo, nie jest ono często przestrzegane.
Wszystkie propozycje będą przedmiotem konsultacjach społecznych zainicjowanych przez miejski Wydział Administracyjny ds. Działalności Komunalnej i Ochrony Środowiska. Po zakończeniu procedury, czyli jeśli prawo wejdzie w życie, turyści za nieodpowiedni strój będą musieli liczyć się, że zostaną ukarani mandatami. Zarząd Turystyki ma jednak nadzieję, że ulotki z prośbami przyniosą skutek.
Chorwacja w strefie euro
W ubiegłym tygodniu Rada Unii Europejskiej przyjęła ostatnie trzy akty prawne wymagane do tego, aby Chorwacja mogła wejść do strefy euro. Stanie się to 1 stycznia 2023 roku. Ustalono także oficjalny kurs wymiany waluty. Został on ustalony na 7,53450 kuny za 1 euro.
Jak pisaliśmy w InnPoland.pl, od 5 września 2022 roku wszystkie punkty handlowe i usługowe będą musiały podawać ceny w dwóch walutach oraz akceptować płatności w euro i kunach. Kun będzie można używać do końca 2023 roku.
Czy przełoży się to na wzrost cen? Ceny w Chorwacji i tak rosną – ten kraj także zmaga się z inflacją. Nie ma się więc co dziwić, że za większość rzeczy zapłacimy więcej niż rok czy dwa lata temu. Z drugiej jednak strony ceny w Chorwacji są zbliżone do polskich, więc szok nam raczej nie grozi.