nt_logo

Kaczyński uderza w Dudę za weta sprzed pięciu lat. "Tej chorobie trzeba zaradzić"

Mateusz Przyborowski

08 sierpnia 2022, 10:32 · 3 minuty czytania
W najnowszym wywiadzie dla "Sieci" Jarosław Kaczyński po raz kolejny skrytykował polski wymiar sprawiedliwości. Prezes PiS zapowiedział m.in. powrót do reformy sądownictwa i uderzył w Donalda Tuska. Oberwało się także... Andrzejowi Dudzie.


Kaczyński uderza w Dudę za weta sprzed pięciu lat. "Tej chorobie trzeba zaradzić"

Mateusz Przyborowski
08 sierpnia 2022, 10:32 • 1 minuta czytania
W najnowszym wywiadzie dla "Sieci" Jarosław Kaczyński po raz kolejny skrytykował polski wymiar sprawiedliwości. Prezes PiS zapowiedział m.in. powrót do reformy sądownictwa i uderzył w Donalda Tuska. Oberwało się także... Andrzejowi Dudzie.
Prezesowi PiS wciąż nie podoba się to, jak działa wymiar sprawiedliwości Fot. Mateusz Jagielski/East News
  • Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu dla "Sieci", w którym stwierdził, że Donald Tusk działa na "obce zamówienie", czyli niemieckie
  • Oberwało się także prezydentowi Andrzejowi Dudzie – prezes PiS wypomniał mu weta sprzed pięciu lat
  • – To jest ciężka choroba polskiego państwa – tak lider partii rządzącej ocenia polskie sądownictwo

Jarosławowi Kaczyńskiemu, mimo że jego partia rządzi w kraju od blisko siedmiu lat, nie podoba się kształt wymiaru sprawiedliwości. Zdarza mu się także publicznie krytykować orzecznictwo sądów.

Tak było na przykład w połowie czerwca – po tym, jak Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że jego bliski współpracownik Kazimierz Kujda złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

– Miałem okazję zapoznać się z tymi materiałami. Mam tutaj inne zdanie. Orzecznictwo sądów polskich jest przeze mnie od wielu lat bardzo zdecydowanie i jednoznacznie krytykowane – skomentował tamten wyrok Kaczyński.

Kaczyński krytykuje polski wymiar sprawiedliwości

W niedzielę wieczorem na portalu wpolityce.pl związanym z prawicowym tygodnikiem "Sieci" opublikowano kolejny fragment wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS zapowiedział m.in. powrót do reformy sądownictwa, uderzył w Donalda Tuska, ale także w Andrzeja Dudę.

– To jest ciężka choroba polskiego państwa (sądownictwo – red.). Tej chorobie trzeba zaradzić. Coraz bardziej jest oczywiste, że tu nie ma sensu zważać na Unię Europejską, bo ona i tak ma inny plan – stwierdził prezes PiS.

Michał Karnowski dopytywał także o "możliwość ruchu", podczas gdy Komisja Europejska "pilotuje kariery zanarchizowanych sędziów, odrzucających lojalność wobec państwa polskiego".

– Musimy wrócić do tego tematu (reformy sądownictwa – red.), musimy podjąć ten wysiłek, bo każdy chyba już widzi, że celem tych interwencji nie była ochrona praworządności europejskiej, ale rozmontowanie praworządności w Polsce – oświadczył były wicepremier.

Jego zdaniem UE "nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski", więc polski rząd "nie ma powodów brać pod uwagę jej zastrzeżeń". Jak dodał, praworządność w Polsce łamana jest "przez rozgrzanych politycznie sędziów", którzy "łamią polskie ustawy i polską konstytucję".

Prezes PiS uderza w Dudę za weta ws. sądownictwa

W wywiadzie Kaczyński nawiązał też do prezydenckich wet z 2017 roku. – Bylibyśmy dziś w zupełnie innej sytuacji, sprawa byłaby zakończona, gdyby nie te weta. Przetargi z Unią też by pewnie potem były, ale z zupełnie innych pozycji – stwierdził.

I dodał, iż "sędziom trzeba przypomnieć", że "mają obowiązek przestrzegania polskich ustaw". – A jedynym miejscem do oceny ich zgodności z konstytucją jest Trybunał Konstytucyjny – oświadczył lider partii rządzącej.

Podkreślił też, że główną ideą zapowiadanej reformy ma być "projekt spłaszczenia struktury sądów autorstwa pani Anny Dalkowskiej (byłej wiceminister sprawiedliwości, obecne sędzi NSA i członkini prezydium KRS – red.)".

Jego zdaniem Donald Tusk został "przysłany" i działa na "obce zamówienie", a jednym z jego zadań jest wprowadzenie euro w Polsce. Dodał, że Niemcy walczą "o realizację konstrukcji niemiecko-rosyjskiej, która dałaby im pełnię władzy w Europie z jakimś niewielkim tylko udziałem francuskim". – Jeśli chodzi o rabunek, złodziejstwo, nieudolność, to oni byli mistrzami – powiedział o poprzedniej władzy.