nt_logo

Kto zanieczyścił Odrę? Policjanci otrzymują mnóstwo zgłoszeń ws. potencjalnych sprawców

Mateusz Przyborowski

15 sierpnia 2022, 11:37 · 2 minuty czytania
Do tej pory funkcjonariusze odnotowali 72 zgłoszenia dotyczące potencjalnych sprawców zanieczyszczenia Odry. "Wszystkie są weryfikowane" – przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Kto zanieczyścił Odrę? Policjanci otrzymują mnóstwo zgłoszeń ws. potencjalnych sprawców

Mateusz Przyborowski
15 sierpnia 2022, 11:37 • 1 minuta czytania
Do tej pory funkcjonariusze odnotowali 72 zgłoszenia dotyczące potencjalnych sprawców zanieczyszczenia Odry. "Wszystkie są weryfikowane" – przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Policjanci weryfikują zgłoszenia ws. Odry Fot. JAROSLAW JAKUBCZAK / POLSKA PRESS / Polska Press / East News
  • Polski rząd ogłosił, że szuka winnych skażenia Odry, przewidziana została też olbrzymia nagroda za wskazanie sprawcy katastrofy ekologicznej
  • Komendant główny policji wyznaczył milion złotych dla osoby, która pomoże służbom
  • Policjanci wciąż otrzymują mnóstwo zgłoszeń, dotyczących potencjalnych sprawców

Jak informowaliśmy w naTemat, komendant główny policji wyznaczył nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry lub posiadającej istotne informacje, które pomogą ustalić winnych.

Policja otrzymała ponad 70 zgłoszeń

Do tej pory funkcjonariusze odnotowali 72 zgłoszenia, dotyczące potencjalnych sprawców skażenia Odry. Wszystkie są weryfikowane – poinformowali policjanci na Twitterze.

"Informacje można przekazywać, dzwoniąc m.in. pod numer tel. 600940690 utworzony specjalnie w związku z prowadzonymi czynnościami i wyznaczeniem nagrody" – przekazała policja. Można również kontaktować się z każdą jednostką w kraju. "Gwarantujemy anonimowość" – zapewnili policjanci.

Skala katastrofy ekologicznej na Odrze jest gigantyczna. W czwartek fala zanieczyszczonej rzeki ze śniętymi rybami dotarła do województwa zachodniopomorskiego. W piątek w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy w związku z sytuacją na rzece. Tego samego dnia wprowadzono zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

– Ten dramat ekologiczny, który się dzieje, jest bardzo poważny. Jest ogromnym wyzwaniem dla całego państwa – mówił w sobotę podczas rządowej konferencji w Gorzowie Wielkopolskim Mateusz Morawiecki.

Próbki wyślą za granicę

Przypomnijmy, że strona polska w końcu podjęła też oficjalną współpracę z Niemcami, którzy wcześniej zarzucali przedstawicielom naszego rządu opieszałość. Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke przyznała, że "współpraca z Polską w sprawie katastrofy ekologicznej w Odrze nie sprawdziła się, a Berlin został o niej poinformowany za późno".

W niedzielę doszło jednak do pewnego przełomu. W Szczecinie spotkali się przedstawiciele polskich i niemieckich ministerstw związanych z klimatem i ochroną środowiska.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała podczas konferencji prasowej, że wśród 300 wskaźników, które brane są pod uwagę, teraz próbki wody badane są pod kątem obecności pestycydów. Prowadzone są ponadto kontrole zakładów, które działają wzdłuż rzeki.

Część próbek ma zostać wysłanych do zagranicznych laboratoriów. – Należy dokonać wspólnej eksperckiej oceny sytuacji i wymiany wyników analiz na szczeblu międzynarodowym – powiedziała Steffi Lemke.

– Nie wykluczamy wariantu wypuszczenia substancji toksycznej do rzeki. Zależy nam na szybkiej identyfikacji potencjalnego sprawcy – powiedziała minister, dodając, że skala skutków tragedii na razie jest nieznana.