nt_logo

Zełenski tym razem nagrał się po polsku. Zamieścił krótkie wideo

Łukasz Grzegorczyk

15 sierpnia 2022, 18:56 · 2 minuty czytania
Wołodymyr Zełenski złożył Polakom życzenia w dniu Święta Wojska Polskiego. Prezydent Ukrainy opublikował specjalne nagranie, w którym wypowiedział się w języku polskim.


Zełenski tym razem nagrał się po polsku. Zamieścił krótkie wideo

Łukasz Grzegorczyk
15 sierpnia 2022, 18:56 • 1 minuta czytania
Wołodymyr Zełenski złożył Polakom życzenia w dniu Święta Wojska Polskiego. Prezydent Ukrainy opublikował specjalne nagranie, w którym wypowiedział się w języku polskim.
Wołodymyr Zełenski złożył Polakom życzenia 15 sierpnia. Fot. Facebook / Володимир Зеленський
  • 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego
  • O ważnej dla Polaków dacie pamiętał Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy postanowił nagrać wideo w języku polskim
  • Zełenski zwrócił uwagę na umocnione relacje między Polską a Ukrainą

– Drodzy przyjaciele, sojusznicy i bracia. To zaszczyt dla przywódcy każdego państwa, móc w ten sposób zwracać się do Polaków. I jestem dumny z tego, że taki apel brzmi najbardziej zasadnie właśnie od państwa ukraińskiego – zaczął Wołodymyr Zełenski w krótkim wideo, które opublikowano 15 sierpnia w mediach społecznościowych.

Prezydent Ukrainy tym razem mówił po polsku. Zwrócił się do Polaków z okazji święta narodowego i podkreślał, jak nasze narody osiągnęły "największe porozumienie w historii". Chodziło mu o sprawę wolności.

– Tylko razem możemy bronić niepodległości naszych państw dla przyszłych pokoleń i naprawdę jesteśmy razem jako przyjaciele, sojusznicy i bracia. Walczymy razem i z pewnością będziemy wspólnie świętować nasze i wasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość, w bitwie, która trwa właśnie teraz w naszym życiu – kontynuował Zełenski.

Na koniec prezydent Ukrainy podziękował Polakom za historyczne wsparcie. – Serdecznie gratuluję z okazji Święta Wojska Polskiego i z całego serca życzę jednego: jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polsce, chwała Ukrainie – dodał.

Prezydent Duda o agresji Rosji na Ukrainę

Warto zaznaczyć, że do sytuacji w Ukrainie odniósł się Andrzej Duda, który 15 sierpnia wygłosił przemówienie podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. – Agresja, której skali trudno się było spodziewać. Nie mam żadnych wątpliwości, że absolutnie przerosła ona to, czego niektórzy się spodziewali, a dla niektórych była w ogóle totalnym zaskoczeniem – zaznaczał w odniesieniu do działań Rosji.

Prezydent zwracał uwagę, że jako Polacy jesteśmy nie tylko obserwatorami tej sytuacji. – Jesteśmy tego uczestnikami poprzez naszą pomoc, którą świadczymy Ukrainie i Ukraińcom, poprzez służbę naszych żołnierzy przez cały okres tego konfliktu – wymieniał.

– (...) Wiem, że wiele wątpliwości zrodziło się w sercach, kiedy przekazywaliśmy nasze liniowe uzbrojenie do dyspozycji żołnierzy ukraińskich – naszych sojuszników. Ale dawaliśmy im je po to, by mogli i mieli czym bronić nie tylko swojego kraju – dodawał prezydent Duda.

Przypomnijmy, że Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła 28 lipca w pierwszym czytaniu prezydencki projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie. Polacy będą mieli podobne prawa i przywileje jak Ukraińcy w Polsce. Ustawa została ostatecznie uchwalona.

To gest wdzięczności od Wołodymyra Zełenskiego, który dziękował Polakom, nawiązując do polskiej ustawy zapewniającej Ukraińcom ważne prawa i przywileje, kiedy przyjeżdżali do Polski od początku wojny. – To wielki gest, do którego zdolny jest tylko wielki przyjaciel Ukrainy. I ten krok nie pozostanie jednostronny – zapowiadał.