Polski Związek Kolarski przekazał przykre informacje o śmierci Grzegorza Jaroszewskiego. Dwukrotny medalista Mistrzostw Świata zmarł w wieku 67 lat. W mediach udostępniono informacje o planowanej ceremonii pogrzebowej. Rodzina zamiast kwiatów, prosi o datki na hospicjum w Żyrardowie.
Reklama.
Reklama.
W ciągu ostatniej doby największe tytuły prasowe informują o śmierci Grzegorza Jaroszewskiego. Polski kolarz przez całe lata nie miał sobie równych
Nie są znane przyczyny śmierci uwielbianego sportowca. Jego pochówek odbędzie się 29 sierpnia
Gwiazda sportu była dwukrotnym medalistą Mistrzostw Świata oraz wielokrotnym mistrzem Polski
Nie żyje Grzegorz Jaroszewski. Kolarz zmarł w wieku 67 lat
"Polski Związek Kolarski z głębokim żalem informuje, iż w dniu 22 sierpnia 2022 roku w wieku 67 lat zmarł Grzegorz Jaroszewski" – brzmi początek oficjalnego oświadczenia, opublikowanego w sieci przez PZK.
Ostatnie lata Grzegorz Jaroszewski spędził z dala od blasku fleszy. Jego największe osiągnięcia kolarskie przypadają na okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, choć nawet teraz jego śmierć jest niepowetowaną stratą dla środowiska.
Świadczy o tym między innymi pomnik w Alei Sław Kolarstwa w Sobótce, którym uhonorowano go jeszcze w 2016 roku.
Co więcej, choć ostatni raz brał udział w krajowych i międzynarodowych zawodach w 1988 roku, wciąż określa się go mianem "legendy" oraz "najwybitniejszego w swojej dziedzinie".
Jaroszewski był 10-krotnym mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym i dwukrotnym medalistą Mistrzostw Świata. Po raz pierwszy tytuł zdobył w 1977 roku, a po raz ostatni utrzymał go w 1987 roku. W tym czasie nikt nie był w stanie podważyć jego pozycji. W 1980 roku zdobył zaś brązy medal na MŚ, a w 1981 przywiózł do kraju srebro.
"Zamiast kwiatów, zbiórka na hospicjum"
"8-krotny zwycięzca w klasyfikacji najlepszych przełajowców Dziennika Ludowego i PZKol (1977-1980, 1982-1985). Zdobywca Pucharu Niemiec "open" (1986 Berlin)" – możemy przeczytać w komunikacie Polskiego Związku Kolarskiego.
Szereg zasług 67-letniego gwiazdora sprawił, że w 1981 roku zajął 8. miejsce w plebiscycie na najlepszego Sportowca Polski, prowadzonego przez "Przegląd Sportowy".
Jaroszewski zakończył karierę po transformacji ustrojowej, jednak nie przestał pasjonować się kolarstwem. W 1996 roku powołał do życia Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów, które działa do dziś.
Sportowca żegnają także internauci. "To legenda polskiego kolarstwa przełajowego", "Dziękujemy za wszystkie emocje", "Żegnaj legendo", "Spoczywaj w pokoju" – czytamy w mediach społecznościowych.
O planowanych uroczystościach pogrzebowych poinformowało opinię publiczną Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów. Msza święta w intencji zmarłego odbędzie się 29 sierpnia w parafii Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie.
Jaroszewski zaś zostanie pochowany na cmentarzu parafii św. Karola Boromeusza w Żyrardowie. "Zgodnie z wolą rodziny, zamiast kwiatów, na pogrzebie będzie przeprowadzona zbiórka na budowę Hospicjum w Żyrardowie" – czytamy.