Zjednoczona Prawica w ostatnich sondażach nadal jest na pierwszym miejscu podium, ale i tak traci poparcie. Ekipa Jarosława Kaczyńskiego odnotowała spadek zaufania nawet w rządowym CBOS-ie. Zyskuje za to Koalicja Obywatelska.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ostatnie sondaże poparcia politycznego pokazują spadek poparcia dla PiS wraz z koalicjantami, a jego wzrost dla KO
Nie inaczej jest w państwowym badaniu CBOS, gdzie sojusz Jarosława Kaczyńskiego notuje spadki
Na jakie poparcie mogą liczyć główne partie polityczne według tego badania? Chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę (czyli PiS i koalicjanci) wyraziło w tym sondażu31 proc. To o 2 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu z przełomu czerwca i lipca.
Koalicja Obywatelska notuje wzrost poparcia
Na drugim miejscu na podium jest oczywiście Koalicja Obywatelska z poparciem 21 proc., która zyskała aż 3 proc. poparcia. Podium zamyka Polska 2050Szymona Hołowni, którą poparłoby 10 proc. respondentów CBOS (wzrost o 2 pkt proc.).
Dalej jest Konfederacja Wolność i Niepodległość (KORWiN, Ruch Narodowy, Braun). Na tę formację chce głosować 7 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.).
Lewica ma słaby wynik. Chce na nią zagłosować tylko 4 proc. pytanych (spadek o 1 pkt proc.). PSL-Koalicja Polska może w tym sondażu liczyć na tylko 2 proc. głosów (spadek o 1 punkt). 1 proc. dostało Porozumienie Jarosława Gowina (w poprzednim sondażu 0 procent.). Tyle samo pytanych wskazało partię Kukiz'15.
Druga jest Koalicja Obywatelska i to ona ma największe powody do radości, ponieważ Pollster sprawdził, jakie poparcie miałaby, gdyby ugrupowania tworzące koalicję stanęły do wyborów osobno i razem. W pierwszej konfiguracji PO może zebrać 26,73 proc., a z Zielonymi i Nowoczesną 29,9 proc.
Podium zamyka partia Szymona Hołowni. W tym zestawieniu Polska 2050 poprawia swoje notowania i może cieszyć się z 12,25 proc. poparcia. Lewica również może zyskać na wspólnym starcie. Połączone listy SLD, Razem, Wiosna mogą liczyć na poparcie nawet 9,36 proc. badanych. W parlamencie znalazłaby się także Koalicja Polska-PSL z 6,2-proc. poparciem oraz Konfederacja (5,6 proc.)
W planach są też oficjalne otwarcia inwestycji, które będzie można pokazać potem w kampanii wyborczej, a wybory są przecież niedługo. I tak – 17 września ma odbyć się oficjalne oddanie kanału przez Mierzeję Wiślaną, a także oficjalnie ma dojść do otwarcia korytarza Baltic Pipe, dzięki któremu mamy uniezależnić się od rosyjskiego gazu.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.