nt_logo

Poruszające reakcje ze świata po śmierci Elżbiety II. Tusk pokazał wyjątkowe zdjęcie

redakcja naTemat

08 września 2022, 22:34 · 2 minuty czytania
Przywódcy z całego świata wyrażają smutek po śmierci Elżbiety II. Głos zabrali m.in. Joe Biden, Emmanuel Macron i Justin Trudeau. Powtarzają się wspomnienia o spotkaniach z brytyjską królową oraz jej wieloletnim panowaniu.


Poruszające reakcje ze świata po śmierci Elżbiety II. Tusk pokazał wyjątkowe zdjęcie

redakcja naTemat
08 września 2022, 22:34 • 1 minuta czytania
Przywódcy z całego świata wyrażają smutek po śmierci Elżbiety II. Głos zabrali m.in. Joe Biden, Emmanuel Macron i Justin Trudeau. Powtarzają się wspomnienia o spotkaniach z brytyjską królową oraz jej wieloletnim panowaniu.
Z całego świata spływają reakcje po śmierci Elżbiety II. Fot. Andrew Matthews/Press Association/East News

Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej naTemat.pl >>

– Urzekała nas swoim dowcipem, wzruszała swoją dobrocią i hojnie dzieliła się z nami swoją mądrością – przyznał prezydent USA Joe Biden w reakcji na śmierć Elżbiety II.


Amerykański przywódca przypomniał, że "królowa solidaryzowała się ze Stanami Zjednoczonymi podczas naszych najczarniejszych dni po 11 września, kiedy przejmująco przypomniała, że 'smutek jest ceną, jaką płacimy za miłość'".

Emmanuel Macron nazwał Elżbietę II "przyjaciółką Francji". – Jej Wysokość Królowa Elżbieta II ucieleśniała ciągłość i jedność narodu brytyjskiego przez ponad 70 lat. Pamiętam ją jako przyjaciółkę Francji, życzliwą królową, która wywarła trwałe wrażenie na swoim kraju w całym stuleciu – podkreślał prezydent Francji.

W poruszających słowach na śmierć monarchini zareagował również kanclerz Niemiec, który określił królową jako "wzór do naśladowania i inspirację dla milionów". Pochwalił też jej rolę w naprawie stosunków między Wielką Brytanią a Niemcami po "okropieństwach II wojny światowej". – Będzie nam brakowało jej wspaniałego humoru – dodał Olaf Scholz.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że królowa Elżbieta była "jedną z jego ulubionych osób na świecie". – Była stale obecna w naszym życiu. Jej służba dla Kanadyjczyków na zawsze pozostanie ważną częścią historii naszego kraju. Będę za nią tęsknić – stwierdził.

W związku ze śmiercią Elżbiety II zareagowali byli premierzy Wielkiej Brytanii – Theresa May i Boris Johnson. Z kolei w Polsce wyjątkowym zdjęciem podzielił się Donald Tusk, który swój post na Twitterze zawarł w jednym zdaniu. "Żegnamy dziś wielką brytyjską Królową i bardzo dzielną kobietę" – napisał.

Hołd królowej Elżbiecie II złożył także papież Franciszek. – Przyłączam się do wszystkich, którzy opłakują jej stratę w modlitwie o wieczny odpoczynek zmarłej królowej i w oddawaniu hołdu jej życiu w niezmordowanej służbie dobru narodu – wspomniał. Papież mówił też o swoich modlitwach za następcę tronu – Karola III.

Oświadczenie wydał również Barack Obama. "Podobnie jak wielu z was, Michelle i ja jesteśmy wdzięczni, że byliśmy świadkami oddanego przywództwa Jej Królewskiej Mości i jesteśmy zachwyceni jej dziedzictwem niestrudzonej, godnej służby publicznej. Nasze myśli są z jej rodziną i mieszkańcami Wielkiej Brytanii w tym trudnym czasie" – zapewnił.

Przypomnijmy, że królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat w szkockim zamku Balmoral. – Była duchem Wielkiej Brytanii i nim pozostanie – tak nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss pożegnała królową Elżbietę II w swoim oficjalnym wieczornym wystąpieniu.

Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Brytyjskie (w tym przede wszystkim szkockie) media przypomniały, że już dawno był opracowany plan na wypadek śmierci królowej na terenie Szkocji. Nosi on nazwę "Operacja Jednorożec" [Operation Unicorn], o czym więcej przeczytacie w naTemat.