nt_logo

Nie żyje Jean-Luc Godard. Słynny francuski reżyser miał 91 lat

Zuzanna Tomaszewicz

13 września 2022, 14:01 · 2 minuty czytania
Francuskie media donoszą, że nie żyje Jean-Luc Godard, słynny reżyser nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i przedstawiciel francuskiej Nowej Fali. Twórca miał 91 lat.


Nie żyje Jean-Luc Godard. Słynny francuski reżyser miał 91 lat

Zuzanna Tomaszewicz
13 września 2022, 14:01 • 1 minuta czytania
Francuskie media donoszą, że nie żyje Jean-Luc Godard, słynny reżyser nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i przedstawiciel francuskiej Nowej Fali. Twórca miał 91 lat.
Nie żyje legenda kina - Jean-Luc Godard. Fot. Mary Evans / AF Archive / Graham Whitby Boot.
  • Nie żyje jeden z najbardziej wpływowych reżyserów XX wieku - Jean-Luc Godard. Francuski artysta i przedstawiciel Nowej Fali miał 91 lat. Zmarł w posiadłości w Szwajcarii.
  • Do najważniejszych dzieł Godarda należą "Do utraty tchu", "Alphaville" i "Pogarda".
  • Twórczość francuskiego artysty uchodziła swego czasu za obrazoburczą. Godard wprowadzał do filmów nowe techniki narracji, montażu i oświetlenia.
  • Dziełami Jean-Luca inspirują się tacy reżyserzy jak Quentin Tarantino i Martin Scorsese.

Jean-Luc Godard nie żyje

Francuska gazeta "Libération" poinformowała dziś o śmierci Jeana-Luca Godarda, francuskiego reżysera, który swoją twórczością zrewolucjonizował kino. Paryski artysta wymieniany jest obok François Truffauta i Claude'a Chabrola jako jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu artystycznego w kinie zwanego Nową Falą (Nouvelle Vague).

Twórczość Godarda od końca lat 50. ubiegłego wieku do końca lat 60. określano mianem obrazoburczej, bowiem podważała tradycjonalne reguły, jakimi rządziło się dotąd kino. Francuz uważał Hollywood za "dojną krowę". Sam chciał, by jego filmy nie tylko bawiły, ale zmuszały też widza do głębszej refleksji.

Aby to osiągnąć, Godard tworzył złożone postaci, a ich emocje, przemyślenia i niepokoje odzwierciedlał za pomocą innowacyjnych technik filmowych, w tym rewolucyjnego montażu, oświetlenia i zabawy dźwiękiem.

To dzięki niemu popularny we współczesnych filmach (takich reżyserów jak Jim Jarmusch, Martin Scorsese i Quentin Tarantino) stały się m.in. tzw. jump cut, czyli "cięcie montażowe zaburzające ciągłość czasoprzestrzenną prezentowanej akcji i wywołujące wrażenie przeskoku", i brechtowski dystans (technika przełamująca wszelkie bariery między publicznością a postaciami filmowymi).

Za najważniejsze dzieła Jeana-Luca Godarda uchodzą "400 batów", "Do utraty tchu", "Pogarda", "Szalony Piotruś", "Żyć własnym życiem", "Męski żeński: 15 scen z życia", "Alphaville", "Amatorski gang", "Chinka" i "Zdrowaś Mario".

Na swoim kocie francuski twórca ma kilka nagród Międzynarodowego Festiwalu Filmowowego w Berlinie i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, honorową statuetkę Oscara i dwie nagrody Festiwalu Filmow'ego w Cannes - nagrodę jury dla "Pożegnania z językiem" (2013) za "najlepszy film", a także Złotą Palmę za "Jean-Luc Godard. Imaginacje" (2018).

Przypomnijmy, że Jean-Luc Godard urodził się 3 grudnia 1930 roku w Paryżu i pochodził z zamożnej rodziny – jego ojciec był szwajcarskim lekarzem, a matka córką Juliena Monoda, założyciela Banque Paribas. Od młodości interesował się kinem i myślą marksistowską, której wpływ widoczny jest w jego dziełach. Zaczynał jako krytyk filmowy, a dopiero później sam chwycił za kamerę.

Godarda uznaje się za jednego z najbardziej wpływowych filmowców XX wieku. Był dwukrotnie żonaty - najpierw wziął ślub z awangardową aktorką Anną Kariną, a później z aktorką i powieściopisarką Anne Wiazemsky. Zmarł 13 września w swojej posiadłości w Rolle w Szwajcarii.