nt_logo

Jamala o dniu wybuchu wojny w Ukrainie. "Wszystko wydawało się nierealne"

Maja Mikołajczyk

23 września 2022, 08:40 · 2 minuty czytania
Jamala to popularna ukraińska artystka, która wygrała Eurowizję w 2016 roku. Wokalistka obecnie przebywa w Polsce, gdzie występuje w "Tańcu z gwiazdami". Jamala opowiedziała o dniu, w którym w Ukrainie wybuchła wojna.


Jamala o dniu wybuchu wojny w Ukrainie. "Wszystko wydawało się nierealne"

Maja Mikołajczyk
23 września 2022, 08:40 • 1 minuta czytania
Jamala to popularna ukraińska artystka, która wygrała Eurowizję w 2016 roku. Wokalistka obecnie przebywa w Polsce, gdzie występuje w "Tańcu z gwiazdami". Jamala opowiedziała o dniu, w którym w Ukrainie wybuchła wojna.
Jamala opowiedziała o wybuchu wojny w Ukrainie. Fot. AP/ East News
  • Jamala to ukraińska artystka, która w 2016 roku wygrała Eurowizję z piosenką "1944".
  • Wokalistka jest jedną z uczestniczek aktualnej edycji "Tańca z gwiazdami".
  • Zwyciężczyni Eurowizji opowiedziała o początku wojny w Ukrainie.

Jamala o wybuchu wojny w Ukrainie

Jamala występując w "Tańcu z gwiazdami" zbiera również pieniądze dla swojego rodzinnego kraju. Gwiazda udzieliła ostatnio wywiadu wp.pl, w którym opowiedziała m.in. o dniu wybuchu wojny.

– To był najstraszniejszy poranek w moim życiu. Mąż obudził mnie i powiedział, że Rosja nas zaatakowała. Pamiętam, że wszystko wydawało się nierealne, nie można było normalnie myśleć. Nie mieliśmy ani przygotowanej walizki, ani planu. Aż do końca nie chciałam wierzyć, że Rosja może zaatakować, jak kiedyś nazistowskie Niemcy – relacjonowała.

Jamali udało się ewakuować z Ukrainy już w pierwszych dniach wojny – już w nocy z 26 na 27 lutego udało jej się przekroczyć granicę Rumunii i zatrzymać się u swojej siostry. Jak wspominała w rozmowie z Wirtualną Polską, najtrudniejsza była dla niej rozłąka z synami.

– Bardzo trudno było mi się z nimi rozstawać. Czasami mogłam do nich przylatywać nieplanowanie, na jeden dzień, bo wydawało mi się, że tracę zdolność oddychania bez nich. Teraz przygotowuję wszystko na przeprowadzkę moich synów do Warszawy i mam nadzieję, że w najbliższym czasie będzie to zrobione – opowiadała.

Artystka zdradziła również, że pracuje nad nowym albumem. – Oczywiście największą inspiracją w tej chwili są ludzie. W przeciwieństwie do rosyjskich działań, które są bezwzględne i pozbawione zasad, codziennie pojawiają się nowe historie o dobroci, miłości, człowieczeństwie i odwadze – wyznała.

Jamala powiedziała także, że uwielbia Polskę i Polaków. – Główną atrakcją dla mnie są tu ludzie. Są, jak i zresztą w całej Polsce – wspaniali. My mamy szczęście, że dzielimy z Polakami setki kilometrów granicy, za którą biją jednogłośnie miliony dobrych serc – podsumowała.

Jamala dla naTemat

Przypomnijmy, że jakiś czas temu Jamala udzieliła również wywiadu naTemat. Z ukraińską artystką rozmawiała Klaudia Szarowska, która m.in. zapytała ukraińską artystkę o występ w "Tańcu z gwiazdami".

– Kiedy zostałam zaproszona do udziału w show, od razu zadałam sobie pytanie – jak można wykorzystać tę okazję, aby pomóc Ukrainie. Wtedy wspólnie z Polsatem wpadliśmy na pomysł uruchomienia zbiórki na rzecz dzieci dotkniętych rosyjską agresją. W tym momencie uczestnictwo w programie nabrało dla mnie zupełnie innego wymiaru – powiedziała.