nt_logo

15 lat temu jej przebój śpiewała cała Polska. Ta artystka napisała hity Sanah

Ola Gersz

27 września 2022, 09:49 · 3 minuty czytania
Sanah to obecnie jedna z największych gwiazd muzycznych w Polsce. 25-latka pisze teksty do własnych utworów, ale pomagają jej w tym również inni. Nie każdy wie, że współautorką przebojów Sanah jest Magdalena Wójcik z zespołu Goya. Przed laty "Smak słów" śpiewała cała Polska.


15 lat temu jej przebój śpiewała cała Polska. Ta artystka napisała hity Sanah

Ola Gersz
27 września 2022, 09:49 • 1 minuta czytania
Sanah to obecnie jedna z największych gwiazd muzycznych w Polsce. 25-latka pisze teksty do własnych utworów, ale pomagają jej w tym również inni. Nie każdy wie, że współautorką przebojów Sanah jest Magdalena Wójcik z zespołu Goya. Przed laty "Smak słów" śpiewała cała Polska.
Sanah jest obecnie najpopularniejsza wokalistką w Polsce Fot. Karol Makurat/REPORTER

25-letnia Sanah, czyli Zuzanna Jurczak podbija polską scenę muzyczną. Rozkochała w swojej twórczości całą Polskę i od ponad dwóch lat jej muzyka robi furorę. Niemal wszystko, co nagra, staje się hitem radiowych rozgłośni i serwisów streamingowych.


Tak było w przypadku wszystkich trzech jej albumów: "Królowa dram", "Irenka" i "Uczta" oraz singli: "Szampan", "Melodia", "No sory", "Ale jazz!" z Vito Bambino, "Cześć, jak się masz" z Sobelem czy "Szary świat" z Kwiatem Jabłoni. Młoda gwiazda ma już na koncie szereg muzycznych wyróżnień: dwa Fryderyki, cztery nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Wiktora czy dwa Bestsellery Empiku.

"Kapelusze, rękawiczki, perły. Falbany, kokardy i koronki. Złamane serce i zamiłowanie do słowa "matula". Oto Sanah w wielkim skrócie – wokalistka, która podbiła Polskę w epoce rozwydrzonego TikToka, sportowych sneakersow i młodzieżowego slangu. Przybyła do nas z przeszłości? Niewykluczone. Niektórzy mówią wprost: polska muzyka dzieli się na tę przed Sanah i po Sanah" – pisaliśmy o Sanah w naTemat.

Teksty Sanah napisała Magdalena Wójcik z zespołu Goya

Jurczak nie tylko śpiewa, ale pisze teksty, komponuje, gra na skrzypcach i fortepianie. Jednak nie każdy wie, że – jak bywa w przypadku większości artystów – za sukcesem Sanah stoją też inni kompozytorzy i tekściarze. Wśród nich jest znane nazwisko: Magdalena Wójcik, o czym pisała Interia Muzyka.

Wójcik jest wokalistką powstałego w 1995 roku zespołu Goya, w skład którego wchodzą również: Rafał Gorączkowski, Grzegorz Jędrach, Łukasz Dudewicz i Rafał Klimczuk. Dziesięć lat później grupa wylansowała dwa wielkie hity, które wciąż grane są przez stacje radiowe: "Smak słów" i "Mój". Już rok później przebojem został kolejny singiel Goyi, czyli "Tylko mnie kochaj" z komedii romantycznej pod tym samym tytułem.

Magdalena Wójcik pisze słowa nie tylko do własnych piosenek – współpracowała własnie z Sanah. Jest współautorką tekstów do utworów z dwóch pierwszych albumów Sanah, w tym do "Ale jazz!" czy "Ten stan".

– Napisałam z Zuzią teksty na dwie pierwsze płyty, w tej chwili ona już sama pracuje nad swoimi tekstami. To jest naturalna kolej rzeczy, bo ona się totalnie rozwija, jest niezwykle zdolną osobą i bardzo mocno jej kibicuję. Nie ukrywam, że to była dla mnie ogromna przyjemność, bo zaczęłyśmy pracować, gdy Zuzia nie była jeszcze tak popularna, to były jej początki i nie było wiadomo, co z tego wyniknie – mówiła w rozmowie z Interią Muzyka.

Wójcik o Sanah: "mega zdolna osoba"

Wójcik podkreśliła, że od razu zauważyła w Sanah potencjał. – (...) Ja od początku wiedziałam, że to jest mega zdolna osoba, młoda artystka, bardzo świadoma tego, co chce uzyskać. Ona od początku miała pomysł na siebie, więc ja po prostu wniknęłam w ten jej świat trochę magiczny, trochę "pojechany". To była fantastyczna praca, którą bardzo sobie cenię. Mamy podobną wrażliwość, podobne patrzenie na muzykę, na teksty i nawet urodziłyśmy się w tym samym dniu i miesiącu – podkreśliła wokalistka grupy Goya.

Artystka zaznaczyła, że "cieszy się, bo zawsze chciała to robić i wiedziała, że ta nasza (Goyi – red.) twórczość mi nie do końca wystarcza". Magdalena Wójcik współpracowała m.in. z Brylską, Ewa Farną i Urszulą, napisała również tekst do utworu "Magia jest w nas" Sary James, jeszcze zanim nastolatka zrobiła furorę w amerykańskim "Mam talent".

– Miałam olbrzymią przyjemność napisana tekstu do polskiej wersji reklamy Coca-coli 'Magia jest w nas', którą Sara śpiewa, więc też mam jakiś malutki wkład w jej wykonanie utworu. Oczywiście kibicuję jej, zaszła bardzo daleko i życzę jej, aby to się przełożyło na międzynarodową karierę – powiedziała Interia Muzyka o Sarze.