nt_logo

Kim jest Paweł Szramka? Kariera polityczna posła, który zostawił Kukiza

Wioleta Wasylów

04 października 2022, 14:56 · 10 minut czytania
Paweł Szramka, pomimo młodego wieku, ma już duże doświadczenie w działalności poselskiej, która w jego przypadku jest dość intensywna. Aktywny jest także na polu lokalnym. Ma za sobą długą drogę polityczną, którą zaczął z ugrupowaniem Kukiz'15. Kim jest więc Paweł Szramka? I jak wygląda polityczna kariera obecnie niezrzeszonego posła, który dogryza PiS-owi nie tylko na sali sejmowej, ale także za pomocą memów?


Kim jest Paweł Szramka? Kariera polityczna posła, który zostawił Kukiza

Wioleta Wasylów
04 października 2022, 14:56 • 1 minuta czytania
Paweł Szramka, pomimo młodego wieku, ma już duże doświadczenie w działalności poselskiej, która w jego przypadku jest dość intensywna. Aktywny jest także na polu lokalnym. Ma za sobą długą drogę polityczną, którą zaczął z ugrupowaniem Kukiz'15. Kim jest więc Paweł Szramka? I jak wygląda polityczna kariera obecnie niezrzeszonego posła, który dogryza PiS-owi nie tylko na sali sejmowej, ale także za pomocą memów?
Jak wygląda kariera polityczna Pawła Szramki? Fot. JACEK DOMINSKI / REPORTER

Kim jest Paweł Szramka? Pochodzenie, wykształcenie, życie prywatne

Paweł Szramka jest młodym posłem, ma bowiem tylko 33 lata. Urodził się 18 czerwca 1989 r. w Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim. Z wykształcenia jest specjalistą ds. logistyki.


Licencjat z logistyki w biznesie zdobył w 2012 r. w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, zaś tytuł magistra na kierunku zarządzanie procesem logistycznym: w 2015 r. w bydgoskim oddziale toruńskiego WSB. Tego samego roku ukończył też podyplomowe studia menedżerskie na tej samej uczelni.

Prywatnie od września 2020 r. jest żonaty z modelką Justyną Kartaszyńską. Polityk najpierw podzielił się tą wiadomością w swoich mediach społecznościowych, gdzie jest bardzo aktywny (i przy okazji chętnie komentuje sytuację polityczną za pomocą żartów i memów).

Jak mówił później w rozmowie z naTemat, swoją żonę poznał w Sejmie, kiedy ta pracowała w biurze poselskim ówczesnego wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z Kukiz'15. – Nie była politykiem, pracowała w biurze. Jak czasem zachodziłem do gabinetu, widziałem tę piękną, inteligentną, istotę, która skradła moje serce. I tak już zostało – wspominał.

Działalność społeczna, zawodowa i polityczna Szramki

Szramka jest zawodowym żołnierzem ze stopniem starszego szeregowego, otrzymanym w 4 Pułku Chemicznym w Brodnicy. Często angażował się też w życie społeczne i brał udział w różnych akcjach. Jako wolontariusz pomagał przy "Szlachetnej Paczce".

W Stowarzyszeniu Turystyki Pieszo-Rowerowej "Jaśkowa droga" propagował ideę rozbudowy sieci ścieżek rowerowych oraz zwiększania bezpieczeństwa na ulicach. W 2015 r. zapoczątkował akcję "Stop dla straży miejskiej w Brodnicy", która miała na celu doprowadzić do zlikwidowania tamtejszej straży miejskiej, co się jednak nie udało.

Ponadto Szramka dołączył do ruchu promującego wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych Zmieleni.pl, którym lokalnie koordynował, a potem przystąpił do Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW.

W maju tego roku wydana została też książka jego autorstwa pt. "Mówca", w której doradza jak występować publicznie. Jak twierdził, zyskał w tej materii duże doświadczenie, kiedy "został rzucony na głęboką wodę, gdy w wieku zaledwie 26 lat został posłem".

Jednak zanim do tego doszło, rok wcześniej, a więc w 2014 roku, bez powodzenia startował z list swojego Komitetu Wyborczego Wyborców "Brodniczanie Decydują" w wyborach samorządowych. Uzyskane 133 głosy nie wystarczyły do dostania się do Rady Miasta Brodnicy.

Szczęście uśmiechnęło się do niego w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, gdzie pojawił się na liście kandydatów Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz'15 (powstałego w tamtym roku) w okręgu toruńskim, i otrzymał 13 552 głosy. Po dostaniu się do Sejmu został sekretarzem klubu parlamentarnego ugrupowania Pawła Kukiza.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku, pomimo 15 157 głosów (również z list KWW Kukiz'15) w okręgu bydgoskim, nie udało mu się powtórzyć sukcesu z krajowego podwórka.

Był jednak w stanie zdobyć po raz drugi mandat poselski kilka miesięcy później w wyborach parlamentarnych. Po zawarciu przez Kukiz'15 porozumienia z Polskim Stronnictwem Ludowym w ramach Koalicji Polskiej wystartował z list PSL w okręgu toruńskim i dostał tam 14 404 głosy.

W grudniu 2020 r. posłowie Kukiz'15 zostali wydaleni z klubu parlamentarnego Koalicja Polska, m.in. z powodu faktu, że poparli uchwałę PiS zakładającą zawetowanie budżetu Unii Europejskiej. Z kolei w lutym kolejnego roku Szramka wstąpił do nowopowstałego koła poselskiego Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia.

Już na koniec kwietnia postanowił wraz z Andrzejem Sośnierzem i Agnieszką Ścigaj powołać nowe koło poselskie Polskie Sprawy, tylko po to, by opuścić je w czerwcu 2022 r. Zdecydował się na to, kiedy PS oficjalnie zaczęło współpracę z PiS.

Z podobnych powodów odszedł z Kukiz'15. – Wchodząc do tego koła, miałem nadzieję, że będziemy potrafili wrócić do standardów prezentowanych wcześniej, że wprowadzimy postulaty. Po czasie zauważyłem, że opiera się to na możliwości ugrania ich przez współpracę z PiS. Nie wierzę, że PiS będzie w stanie wprowadzić proobywatelskie postulaty, kiedy cała ich postawa to odwrotność tego, o co walczyliśmy – mówił naTemat w 2021 r.

Aktywność poselska posła niezrzeszonego

Szramka stosunkowo rzadko występował podczas posiedzeń Sejmu - jedynie 57 razy. Brał też udział "tylko" w 94,78 proc. głosowań (6319 z 6667). Zanim został niezrzeszonym posłem, głosował w 91,1 proc. przypadków zgodnie z linią klubu.

Jednak poza tym jest bardzo aktywny. Złożył aż 624 interpelacje i 113 zapytań, którym nadano bieg – m.in. ws.: podwyżek dla pracowników wojska; dopłat do ogrzewania w 2022 r.; rozkładu PKP dla woj. łódzkiego i woj. kujawsko-pomorskiego; czy zanieczyszczeń po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy.

Szramka należy do kilku komisji i podkomisji związanych z wojskiem i obronnością, a więc do: Komisji Obrony Narodowej i Podkomisji stałych: ds. struktury Sił Zbrojnych RP; ds. polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Jest też wiceprzewodniczącym Podkomisji stałej ds. społecznych w wojsku.

Dodatkowo zasiada w: Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Podkomisji stałej do spraw turystyki; Podkomisji stałej do spraw sportu dzieci i młodzieży. Od listopada 2019 do stycznia 2020 był też w Komisji Infrastruktury.

Co zaskakujące, nie ma go w żadnej grupie bilateralnej. Znajdziemy go jednak w wielu Parlamentarnych Zespołach: ds. Legalizacji Marihuany; ds. Obrony Praw Kierowców (wiceprzewodniczący); ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym; ds. Reformy Służb Specjalnych (przewodniczący); ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną; na rzecz Rozwoju i Promocji Polskiego Handlu (wiceprzewodniczący).

Jest ponadto w Parlamentarnych Zespołach: ds. Opieki Okołoporodowej; ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych; ds. Rzemiosła i Przedsiębiorczości; ds. Wsparcia Strzelectwa Sportowego; ds. Wspierania Pszczelarstwa oraz w Parlamentarnych Zespołach: Przyjaciół Zwierząt; Sportowym; i Strażaków. Do tego jest członkiem... Delegacji Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej.

Kontrowersje wokół odwołania Szramki ze stanowiska wiceprzewodniczącego ważnej komisji.

Podczas IX kadencji Sejmu do lutego 2022 r. Szramka pełnił rolę wiceszefa Komisji Obrony Narodowej, jednak wtedy został nieoczekiwanie odwołany. Wniosek w tej sprawie złożył Piotr Kaleta z PiS, a posłowie partii rządzącej, którzy zasiadają w komisji, szybko przegłosowali odwołanie.

Były poseł Kukiz'15 podkreślał w swoim wpisie na Facebooku, że "tej decyzji nie uzasadniono". "Nikt nic nie wie, ale rozkaz poszedł z góry, dlatego przeważająca w komisji reprezentacja PiS przegłosowała zmianę" – napisał.

Zarzucił partii rządzącej, że próbowała go przekupić stanowiskiem. "Finał głosowania mógł być inny. Nie tak dawno poinformowano mnie, iż mogę dalej pełnić funkcję zastępcy przewodniczącego, jeśli 'zmienię swoje postępowanie'. Mówiąc w skrócie, chodziło o przekonanie mnie, abym głosował zgodnie z partią rządzącą, podczas gdy będą mieli problemy z uzyskaniem większości" – tłumaczył Szramka.

– Oczywiście odmówiłem. Tylko się uśmiechnąłem i powiedziałem, że nie mamy o czym rozmawiać. Nie będę głosował pod dyktando kogokolwiek – stwierdził potem w rozmowie z Wirtualną Polską.

Tymczasem Kaleta zaprzeczał oskarżeniom o próby przekupstwa. – To nieprawdziwa teoria – oznajmił polityk PiS.

Poglądy Pawła Szramki

Sporo na temat poglądów polityków można się dowiedzieć, patrząc na zespoły parlamentarne i komisje, do których należą. Szramka podkreślał, że ważne dla niego są kwestie związane z wojskiem i obronnością.

– Jako żołnierz z korpusu szeregowych widzę od zaplecza, w jakim stanie jest nasza armia, i dostrzegam wiele elementów, które można usprawnić, aby zwiększyć siłę obronności naszego państwa – twierdził już w 2015 r.

W 2018 r. w rozmowie z naTemat sugerował, że nakłady na wojsko i żołnierzy są zbyt małe. – Znam żołnierzy, którzy od dwóch lat nie otrzymali nowego munduru, podobnie jak butów, dlatego "mundurówkę" wydają na zakup elementów munduru polowego – zdradził.

W ankiecie z 2019 r. na stronie MamPrawoWiedziec.pl wskazywał, że według niego Wojska Obrony Terytorialnej nie powinny być likwidowane, ale też nie powinno się powracać do systemu obowiązkowych przeszkoleń wojskowych.

Szramka jest też zwolennikiem wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, zmian systemu wyborczego, "aby każdy obywatel miał takie same możliwości startu do Sejmu", odstąpienia od finansowania partii politycznych z państwowych pieniędzy i zagwarantowania mieszkańcom prawa do inicjatywy uchwałodawczej.

Kolejnymi ważnymi punktami w działalności Szramki, zgodnie z wypełnianymi przez niego ankietami, są walka z wykluczeniem transportowym oraz działania na rzecz poprawy stanu dróg i rozwoju transportu publicznego.

Ocenił też, że priorytetem wśród usług publicznych jest również reforma systemu ochrony zdrowia "sprawiająca, że ludzie płacący składki zdrowotne nie będą musieli wydawać dodatkowych pieniędzy, lecząc się prywatnie" i ułatwiająca "dostęp do specjalistycznych szpitali. Uważa też, że szpitale państwowe powinny mieć możliwość wykonywania usług medycznych na komercyjnych zasadach.

W temacie klimatu i ochrony środowiska sądzi, że cele klimatyczne przedstawione przez Unię Europejską są odpowiednie i trzeba starać się je realizować. W 2019 r. podczas debaty pt. "2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?" w Toruniu mówił, że do szkół powinno się wprowadzić przedmiot ekologia, a na zieloną energię powinny być ulgi podatkowe.

– Musimy odchodzić od węgla. Trzeba to zrobić jak najszybciej, ale należy to robić racjonalnie – stwierdził wówczas. W kwestii odnawialnych źródeł energii wskazywał, że przepisy dotyczące działania farm wiatrowych mogłyby zostać rozluźnione, przy czym powinno się uzgadniać rozmieszczanie wiatraków z lokalnymi mieszkańcami.

W ankiecie zaznaczał, że będzie zajmował się w Sejmie także polityką prorodzinną i sprawami przedsiębiorców. Według niego realizowanie polityki zdrowotnej, społecznej czy rozwoju nie powinno wiązać z się z podnoszeniem podatków. Uważa, że powinno być więcej ulg, np. dla rodzin z dziećmi.

W różnych innych kwestiach optuje np. za zwiększeniem roli samorządów i ich zasobów finansowych, rozdzieleniem funkcji Ministra Sprawiedliwości od Prokuratora Generalnego, czy za tym, by legalne stosowanie marihuany było możliwe wyłącznie w celach leczniczych.

Poseł Szramka nie kryje niezadowolenia z większości działań podejmowanych przez rządzących i często ich krytykuje w mediach, jak i na sali sejmowej. Sam głosował m.in. przeciwko kandydaturze Adama Glapińskiego na prezesa NBP, podwyżkom dla polityków czy lex TVN.

Jednocześnie jednak niektóre jego poglądy częściowo pokrywają się z tymi wygłaszanymi przez PiS. Sądzi np., że w UE są konieczne szybkie reformy na poziomie traktatów (przy czym popiera wprowadzenie ogólnounijnych referendów), a Polska nie powinna wchodzić do strefy euro.

Były poseł Kukiz'15 zaznaczył też w ankiecie w 2018 r., że wg niego w Polsce nie dochodzi do dyskryminowania osób homoseksualnych i nie ma potrzeby wprowadzania związków partnerskich (odrzucał też możliwość adoptowania przez pary homoseksualne dzieci). Przy czym dwa lata później w rozmowie z echodnia.eu, zapytany o propozycję wprowadzenia referendum ws. związków partnerskich, odparł:

"Zawsze jest tak, że referendum jest najlepszą formą zapytania społeczeństwa o daną kwestię. Nie decyduje garstka polityków, tylko całe społeczeństwo. Sądzę, że to jest dobry pomysł, ale to referendum musiałoby być bardzo dobrze przygotowane. Trzeba byłoby zapewnić każdemu obywatelowi dostęp do wiedzy, o co chodzi z wprowadzeniem w Polsce związków partnerskich".

Natomiast w wywiadzie dla Interii w tym roku, na pytanie o to, czy popiera pomysł legalizacji przerwywania ciąży do 12 tygodnia życia, oznajmił: "Myślę, że przede wszystkim kobiety powinny wypowiadać się przy tych projektach (...). Ja zawsze byłem zwolennikiem kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał do niedawna".

Natomiast w przypadku finansowania in vitro z publicznych pieniędzy, obowiązku szczepienia i możliwości zniesienia klauzuli sumienia dla lekarzy, wskazywał w ankiecie z 2019 r., że są to zbyt złożone kwestie, by wyraźnie wskazać na odpowiedź "tak" lub "nie".

Biuro poselskie

Główne biuro poselskie Pawła Szramki znajduje się w Brodnicy przy ul. Nad Drwęcą 15. Można tam zadzwonić pod nr tel. 570 622 333 lub napisać na adres e-mail: biuro@pawelszramka.pl. Drugie biuro posła jest we Włocławku na Placu Wolności 1 (nr tel. 500 104 108; e-mail: biuro@pawelszramka.pl).