Coraz więcej młodych Polaków rezygnuje z zajęć religii. Tylko w Łodzi prawie 80 proc. uczniów szkół średnich nie chodzi na lekcje katechezy. Znacznie wzrósł natomiast odsetek zapisanych na etykę. Zdaniem wiceprezydent Łodzi ta sytuacja może mieć związek z wizerunkiem Kościoła.
Reklama.
Reklama.
Rośnie liczba uczniów, którzy rezygnują z religii
Od przyszłego roku szkolnego uczniowie będą musieli dokonać wyboru, czy chcą chodzić na lekcje religii, czy etyki
Ogromny wzrost liczby tych, którzy nie chcą chodzić na religię odnotowano w Łodzi
Religia lub etyka
Od tego roku szkolnego uczniowie muszą dokonać wyboru między lekcjami religii a etyki. To decyzja ministra Przemysława Czarnka, który zaznaczył, że Ministerstwo Edukacji i Nauki chce zlikwidować dotychczasowe zasady, czyli wybór między jednym z trzech wariantów – uczęszczaniem na lekcje religii, etyki lub rezygnacją z tych zajęć.
Zdaniem Czarnka zmiany są konieczne, żeby młodzież w szkole miała zajęcia o systemach wartości.
– Ktoś, kto nie będzie chciał chodzić na religię, bo religia nigdy nie była, nie jest i nie będzie obowiązkowa w szkołach, będzie uczęszczał na etykę – podkreślał w lipcu 2021 roku minister edukacji.
Uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii
Mając wybór między zajęciami religii a etyki, uczniowie w całej Polsce coraz chętniej rezygnują z lekcji katechezy. Dziennikarka łódzkiej "Gazety Wyborczej" Justyna Mysior-Pajęcka opisuje, że prawie 80 proc. uczniów szkół średnichw Łodzi nie chodzi na lekcje religii. Rośnie też liczba osób, które rezygnują z tych zajęć w szkołach podstawowych.
– Już w ubiegłym roku informowaliśmy, że jest drastyczny spadek. Wtedy na religię uczęszczało 56 proc. uczniów. Obecnie jest to około 50 proc. – zaznacza wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka cytowana przez "Gazetę Wyborczą".
Według badań CBOS w ciągu dwunastu lat odsetek uczniów chodzących na zajęcia religii w całej Polsce zmniejszył się o 39 pkt proc. W 2010 r. uczestnictwo w religii deklarowało 93 proc. uczniów, w 2016 r. - 75 proc., dwa lata później - o pięć punktów procentowych mniej. W 2022 roku, według ostatniego badania CBOS "Polski pejzaż religijny - z dalekiego planu" – na religię chodzi 54 proc. uczniów szkół średnich.
Łódź w czołówce
Już w poprzednim roku Łódź znalazła się w czołówce miast, w których nastolatkowie zrezygnowali z tych zajęć. "Z 63,7 tys. uczniów w łódzkich szkołach lekcje religii wybrało nieco ponad 32 tys., z czego tylko 5,1 tys. w szkołach średnich" – pisze GW.
Zdaniem wiceprezydent Łodzi niechęć uczniów do tych zajęć wiąże się z wizerunkiem Kościoła, który został nadszarpnięty przez liczne afery.
Jednocześnie dane pokazują, że uczniowie z łódzkich szkół coraz chętniej chodzą na zajęcia z etyki. W ubiegłym roku decydowało się na nią 2,2 tys. uczniów, w tym roku prawie 3,8 tys. Jest to wzrost aż o 72 proc. rok do roku.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Nie analizujemy, z jakiego powodu uczniowie rezygnują. Możemy tylko domniemywać, że jest to ogólna sytuacja postrzegania Kościoła, skoro dzieje się to cyklicznie.