Rosjanie odgrażają się, że użyją w Ukrainie broni jądrowej. Jednak Kreml musi się liczyć z tym, że diametralnie zmieniłoby to przebieg tego konfliktu. Jasno wyraził to w środę wysoki urzędnik NATO.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rosyjska doktryna nuklearna z 2020 roku zakłada użycie broni jądrowej, tylko jeśli broń masowego rażenia zostanie użyta przeciwko Federacji Rosyjskiej
To jednak nie zmienia faktu, że od wybuchu wojny w Ukrainie z Kremla co jakiś czas płyną groźby, że Moskwa mogłaby się do tego posunąć
Tego obawia się Zachód oraz NATO. Sojusz Północnoatlantycki w nieoficjalnym komunikacie, przekazał jednak taki atak miałby "bezprecedensowe konsekwencje" dla Rosji
Jak donosi agencja Reuters, która rozmawiała z wysokim urzędnikiem NATO, rosyjskie uderzenie jądrowe zmieniłoby przebieg konfliktu i prawie na pewno wywołałoby "fizyczną odpowiedź" ze strony sojuszników Ukrainy i potencjalnie ze strony NATO.
NATO ostrzega Rosję przed użyciem broni jądrowej
Urzędnik ostrzegł także, że każde użycie broni jądrowej przez Moskwę miałoby "bezprecedensowe konsekwencje" dla Rosji.
– To "prawie na pewno wyciągnęłoby fizyczną odpowiedź od wielu sojuszników, a potencjalnie samego NATO" – powiedział agencji oficjel. Dodał również, że Moskwa używa swoich gróźb nuklearnych głównie po to, aby odstraszyć NATO i inne kraje od bezpośredniego włączenia się w tę wojnę.
– Zgodnie z definicją, broń jądrowa jest urządzeniem wybuchowym, którego celem jest wywołanie niekontrolowanej reakcji łańcuchowej na skutek rozpadu ciężkich izotopów uranu U235 lub plutonu Pu239 – tłumaczył.
– Mówimy o klasycznej broni jądrowej takiej jak ładunki użyte w 1945 roku w Hiroszimie (bomba uranowa) i Nagasaki (plutonowa) – dodał. Jest jednak drugi, o wiele groźniejszy rodzaj broni jądrowej i jest nią broń termonuklearna (Rosja ma ją w swoim arsenale).
– Czyli inaczej broń wodorowa, oparta na fuzji jądrowej izotopów wodoru (deuter, tryt). Umożliwia uzyskanie energii wybuchu o rzędy wielkości większej niż klasyczne bomby atomowe – przekazał. Należy przy tym zaznaczyć, że broń jądrowa broni jądrowej nierówna. Wszystko bowiem zależy od rodzaju ładunku jądrowego, jego mocy i miejsca detonacji.
Zachód przeprowadzi wspólne ćwiczenia nuklearne
Dodajmy także, że rosyjska doktryna nuklearna z 2020 roku zakłada użycie broni jądrowej, tylko jeśli broń masowego rażenia zostanie użyta przeciwko Federacji Rosyjskiej i jej sojusznikom, otrzymane zostaną wiarygodne informacje o wystrzeleniu rakiet balistycznych w kierunku Rosję i jej sojuszników, a także w przypadku "agresji na Federację Rosyjską z użyciem broni konwencjonalnej, gdy zagrożone jest samo istnienie państwa".
Ale z powodu gróźb Rosji szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że państwa Zachodu przeprowadzą w przyszłym tygodniu wspólne ćwiczenia nuklearne. Oczywiście tak na wszelki wypadek.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.