Szef NATO Jens Stoltenberg odpowiedział na szereg prowokacji w wydaniu Władimira Putina. Państwa Zachodu przeprowadzą wspólne ćwiczenia nuklearne. Trwają także rozmowy w sprawie zwołania pilnego szczytu ministrów obrony państw Sojuszu. – NATO stoi przy Ukrainie tak długo, jak będzie to potrzebne – powiedział.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od kilku tygodni Rosja ponownie budzi lęki przed użyciem broni jądrowej wobec Ukrainy lub innych terytoriów Sojuszu Północnoatlantyckiego
Wreszcie przyszła odpowiedź ze strony szefa NATO. – Wojna jądrowa to wojna, której nie można rozpętać – powiedział
W przyszłym tygodniu zaś ruszą szkolenia nuklearne. Ich celem będzie skuteczne odstraszanie Władimira Putina
NATO organizuje ćwiczenia nuklearne
W przyszłym tygodniu ruszą coroczne ćwiczenia odstraszania nuklearnego. Jak ustalili dziennikarze Financial Times, w "Steadfast Noon" udział weźmie aż 14 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.
"Steadfast Noon" obejmuje loty szkoleniowe z myśliwcami o podwójnych zdolnościach, a także konwencjonalnymi odrzutowcami, wspieranymi przez samoloty obserwacyjne.
– To rutynowe szkolenie, które odbywa się co roku, aby nasze odstraszanie było bezpieczne i skuteczne – wyjaśnił Jens Stoltenberg. Szef NATO podkreślił także, że groźby użycia broni jądrowej ze strony Władimira Putina "są niebezpieczne i nieodpowiedzialne".
Przedstawiciel Sojuszu poinformował o stałym i ścisłym monitorowaniu rosyjskich sił nuklearnych. – Nie widzieliśmy żadnych zmian w rosyjskiej postawie nuklearnej, ale pozostajemy czujni – uspokoił.
Szef NATO odpowiada Putinowi. "Sojusz stoi przy Ukrainie"
– Jakikolwiek atak na infrastrukturę krytyczną państw NATO napotka zjednoczoną i zdeterminowaną odpowiedź – stwierdził, po czym dodał: – NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream.
W ostatnich dniach z powodu agresywnej polityki Władimira Putina narosły obawy, czy Zachód będzie kontynuować kierowanie pomocy dla Kijowa. Jak jednak podkreślił Stoltenberg, w tej kwestii nic się nie zmieni.
– Putin rozpoczął tę wojnę i powinien ją zakończyć, wycofując rosyjskie wojska z terenu Ukrainy – powiedział. Szef NATO wspomniał także o Alaksandrze Łukaszence, który w ostatnich dniach oficjalnie przyłączył się do wojny.
Czy Rosja użyje broni atomowej?
– Prezydent Łukaszenka powinien również zatrzymać zaangażowanie Białorusi w ten nielegalny konflikt – zaapelował. Jak informowaliśmy, głos w sprawie użycia broni atomowej zabrał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. – Rosja może użyć broni jądrowej jedynie w celu obrony – ogłosił.
W rozmowie z naTemat o ryzyku użycia broni jądrowej przez Kreml mówił także były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. – Moim zdaniem nie ma woli w Rosji na rozpoczęcie wojny jądrowej. Rosjanie muszą mieć świadomość, że będzie odwet – ocenił.