Po ciepłym początku tygodnia należy przygotować się opady, zachmurzenia i spadek temperatur. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada duże zmiany w pogodzie. Kraj za sprawą wyżu zdominują gęste mgły. Prognoza na Wszystkich Świętych na szczęście nie zapowiada pogodowych rewolucji.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W poniedziałek rano zaskoczyć nas mogła mglista aura. Choć do godzin popołudniowych mgły zdążą opaść, zjawisko powróci pod wieczór. Z dnia na dzień widzialność będzie spadać.
W związku z występowaniem gęstych mgieł ograniczających widoczność od 50 do 200 metrów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Alerty obowiązują do końca wtorku.
W poniedziałek zaś najcieplej będzie na zachodzie i południowym zachodzie, gdzie termometry wykażą nawet do 21 stopni Celsjusza.
Przyjemną aurę możemy odnotować także w centrum kraju, gdzie odczujemy do 18 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie przewiduje się maksymalnie 12 stopni ciepła.
Podobna aura będzie towarzyszyć nam 1 listopada. Pogoda na Wszystkich Świętych zapowiada się początkowo nie najlepiej. Poranek będzie pochmurny i mglisty, jednak w trakcie dnia dostrzeżemy przejaśnienia.
Przelotne i bardzo słabe opady deszczu mogą wystąpić jedynie na północno-zachodnich krańcach kraju. Maksymalna temperatura wyniesie nawet do 20 stopni Celsjusza. Wiatr zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek będzie słaby.
Prognoza pogody na pierwszy tydzień listopada. Idzie duża zmiana
Pogodę w najbliższym tygodniu będzie kształtował wyż, w wyniku którego już w środę dojdzie do gwałtownego ochłodzenia. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie od 12 do 16 stopni Celsjusza. Na szczęście w nocy wciąż nie będziemy odnotowywać przymrozków.
Od środy doświadczy nas także umiarkowany, a niekiedy porywisty wiatr. Jeszcze chłodniej będzie w czwartek, a już w piątek temperatura nie przekroczy progu 10 stopni Celsjusza.
Drastyczne ochłodzenie nie będzie chwilową anomalią, a stałą tendencją. W ciągu nadchodzącego tygodnia temperatura może spaść nawet do zera. Ostatnie 10 dni miesiąca również upłynie pod znakiem temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza.
To jednak nie koniec pogodowych zmian. Wszystko wskazuje na to, że już pod koniec listopada zaskoczy nas pierwszy śnieg, a także śnieg z deszczem. Opady te jednak będą krótkotrwałe.
Przejście z jesieni w zimę także może nas szybko zaskoczyć. Jak pisaliśmy w naTemat, synoptycy informują o wirze polarnym nad półkulą północną, który będzie miał duży wpływ na pogodę w grudniu.
"Według przewidywań tegoroczny grudzień może być wyjątkowo chłodny i mroźny"– czytamy.