W wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,6 w skali Richtera nie żyje 46 osób, zaś 700 jest rannych. Część osób wciąż jest uwięziona w zawalonych budynkach. Do katastrofy doszło w prowincji Jawa Zachodnia na terenie Indonezji.
Reklama.
Reklama.
W Jawie Zachodniej - najgęściej zaludnionej z indonezyjskich prowincji - doszło do trzęsienia ziemi
Wedle wstępnych ustaleń zginęło w nich co najmniej 46 osób, zaś kolejnych 700 jest rannych
Nie wiadomo jeszcze, czy byli wśród nich również turyści
Co najmniej 46 osób zmarło w wyniku obrażeń odniesionych podczas trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,6 w skali Richtera, które uderzyłpo w poniedziałek prowincję Jawa Zachodnia w Indonezji. To najludniejszy region położonego na około 17 tys. wysp. Gęstość zaludnienia uprzemysłowionej prowincji wynosi 1000 osób na km2.
Wedle narodowej agencji do zapobiegania skutkom katastrof naturalnych, kolejne 700 jest rannych. Część ofiar wciąż jest uwięziona w gruzowiskach zawalonych w wyniku trzęsienia ziemi budynków.
Najbardziej dotknięty katastrofą jest dystrykt Cianjur (i miasto o tej samej nazwie) położony wzdłuż drogi łączącej stolicę kraju Dżakartę z Bandungiem - stolicą Jawy Zachodniej. Wedle danych agencji badawczej United States Geological Survey (USGS) do wstrząsu sejsmicznego doszło na głębokości 10 kilometrów.
Trzęsienie ziemi w Indonezji - wśród poszkodowanych prawdopodobnie dzieci
Wiadomo, że wśród ofiar są dzieci, jako że w wyniku trzęsienia ziemi zawaliły się cztery szkoły - w tym budynki należące do szkoły z internetem. Poza tym zniszczeniu uległy 52 domy mieszkalne (niektóre częściowo). Wstrząsy uszkodziły też meczet i szpital. Na niektórych obszarach brakuje prądu ze względu na zerwane linie energetyczne.
Wedle ustaleń Reutersa, obecnie nie występuje ryzyko tsunami. Setkom ofiar trzęsienia ziemi udzielana jest pomoc na przyszpitalnym parkingu. Nie brakuje też osób koczujących na ulicach - część z nich boi się powtórnego wstrząsu i nie chce przebywać pod dachem.
Rocznie na świecie dochodzi do około 500 wstrząsów o magnitudzie w przedziale 5,5 - 6,1 (w skali Richtera). Tego typu wstrząsy są zaliczane do tzw. wstrząsów średnich - są powszechnie odczuwane przez ludzi znajdujących się na dotkniętych przez nie terenach i prowadzą do "pomniejszych" uszkodzeń budynków.
Ostatnie duże trzęsienie ziemi w Europie
Rzecz jasna liczba ofiar i strat materialnych zależy przede wszystkim od wieku i stanu budynków i ich zagęszczenia - w trzęsieniu ziemi z 2016 we Włoszech, którego epicentrum znajdowało się w regionie Lacjum zginęło łącznie 299 osób (magnituda wynosiła 6 w skali Richtera). Ostatnie porównywalne trzęsienie ziemi nawiedziło Włochy w zeszłym roku, było jednak słabsze i przyniosło małe zniszczenia.
Z kolei trzęsienie ziemi z 2004 roku o magnitudzie 9,1 w tym samym regionie (Azji Południowo-Wschodniej) spowodowało śmierć 226 osób znajdujących się w 14 krajach - z czego połowa ofiar przebywała wówczas w Indonezji.
W ciągu dwóch godzin po dzisiejszym trzęsieniu ziemy w Jawie Zachodniej zanotowano już 25 tzw. trzęsień wtórnych. Władze regionu ostrzegają przed ryzykiem osuwania się ziemi, które zwiększa się szczególnie w przypadku ulewnych deszczy. Zagrożenie jest realne, jako że na obszarze Indonezji trwa właśnie pora deszczowa przypadająca od paźniernika do marca/kwietnia.
Indonezja jest położona na tzw. pacyficznym pierścieniu ognia - najbardziej aktywnym sejsmicznie obszarze na ziemi. Corocznie dochodzi w nim do niemal 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi i około 81 proc. z tych najpotężniejszych, zdarzających się zaledwie kilka razy do roku, lub rzadziej (te powyżej magnitudy 9 w skali Richtera - jak w 2004 roku).