
Koniec roku to czas list, podsumowań i rankingów. Również w naTemat postanowiliśmy przypomnieć Wam, które teksty i wpisy blogerów czytaliście najchętniej. Choć okrągły rok stuknie nam dopiero 22 lutego, to i tak jest z czego wybierać.
Miesięcznik "Press" opublikował ranking blogów modowych. Dziesięć blogów oceniło sześciu kompetentnych jurorów. Cieszyło drugie miejsce, publikującego także w naTemat Macaroni Tomato. Dziwiło natomiast dopiero ósme miejsce, chyba najbardziej czytanego w polskim internecie bloga modowego, czyli Make Life Easier Kasi Tusk.
Historią tego dilera samochodowego przez kilka dni żyła spora część internetu. Trudno się dziwić. Wystarczyło jedno postanowienie urzędniczki, by 1,9 mln zł, które należało się przedsiębiorcy z tytułu zwrotu VAT, zostało zatrzymane w Urzędzie Skarbowym. Wyroku nie można zaskarżyć, ani się od niego odwołać. - Nie mam pojęcia, dlaczego o tym zdecydowała - zapewnia prezes Zbigniew Stonoga. W desperacji wywiesił na budynku swojej firmy baner, którego zdjęcie zrobiło furorę w internecie.
To kolejna niechlubna historia, która wstrząsnęła Polską. Niestety nie wstrząsnęła jej sprawczynią. Nowa fryzura, modne okulary, kozaki na obcasie i mocno podkreślone czerwoną szminką usta - oto nowy wizerunek Katarzyny Waśniewskiej. Matka zmarłej tragicznie Madzi z pogrążonej w żałobie, zapłakanej dziewczyny w czarnym swetrze zmieniła się w zadbaną celebrytkę. Jeśli ktoś myślał, że napiętnowana przez Polaków rodzina zaszyje się gdzieś i będzie prowadzić spokojne życie na uboczu, najwyraźniej się pomylił.
Nie popisał się wtedy Janusz Korwin-Mikke, oj nie popisał. Na swoim blogu przy okazji Igrzysk i Olimpijskich, i Paraolimpijskich w niedopuszczalnych słowach wypowiadał się o niepełnosprawnych sportowcach. W swoim felietonie przekonywał, że "inwalidzi" nie powinni organizować zawodów sportowych, bo zmagania niepełnosprawnych nie mają nic wspólnego ze sportem. "Równie dobrze można by organizować zawody w szachy dla debili" - pisał.
Szok, chociaż innego rodzaju, wywołała także informacja o śmierci Magdy Prokopowicz, prezes fundacji Rak'n'Roll. Magda Prokopowicz przez pewien czas była także blogerką naTemat. To dzięki niej wielu Polaków dowiedziało się, jak ciężka jest walka z rakiem. Dzięki niej wielu chorych odzyskało nadzieje na powrót do zdrowia. Magdalena Prokopowicz pokazała, że chorzy na raka mogą być rodzicami i cieszyć się życiem - tak samo jak wszyscy inni. Swoją walkę niestety przegrała. Miała 35 lat.
Sasha Grey. Aktorka porno, feministka, bizneswoman, artystka. Gdyby Andy Warhol żył, tylko jej twarzą chciałby ozdabiać swoje pop-artowe sitodruki – pisaliśmy. Jej wizyta w Polsce zelektryzowała nie tylko jej fanów i internautów, ale także mieszkańców Radomia, gdzie miał powstać jej pomnik. Filmy Sashy nie są też grzecznymi harlequinami a la Emmanulle. To prawdziwy hard core, w dużej mierze oparty o sceny sadystyczno-masochiostyczne, bazujące na relacji władzy i podległości.
To jeden z tekstów w czołówce dotyczących skandalu związanego z wyciekiem zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej. W tym tekście pisaliśmy jednak nie o samych zdjęciach, a o działaniach polskich służb w ich sprawie. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od kilku tygodni wiedziała, że na rosyjskim forum internetowym zamieszczono drastyczne zdjęcia ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Interweniowała, ale zdjęcia wisiały w najlepsze, aż w końcu dotarli do nich także polscy internauci. Czy to kompromitacja ABW, a służby mogły zapobiec rozpowszechnianiu w sieci zdjęć ciała prezydenta Kaczyńskiego i innych ofiar?
Niemałą furorę wśród naszych czytelników zrobił także wywiad z młodym biznesmenem Piotrem Kaszubskim. 20-latek jest właścicielem kliniki medycyny estetycznej i planuje kolejne. Poza tym gra w reklamach, prowadzi biznes, występuje w teledyskach. I jest żywym przykładem na amerykański sen "od pucybuta do milionera". W czasach kryzysu i po polsku.
Afera Amber Gold to jeden z największych skandali ostatnich lat. Trudno się dziwić. Poszkodowani przez parabank jeszcze długo nie odzyskają straconych pieniędzy. O twórcy Amber Gold pisaliśmy kilka miesięcy temu, jeszcze zanim rozpętał się cały skandal. Wtedy Marcin P. występował jeszcze pod całym nazwiskiem. Mało kto wiedział, że jeszcze w 2008 roku nazywał się Stefański i odpowiadał przed sądem za przywłaszczenie ponad 170 tysięcy złotych. Został skazany na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Jak się sprawa (nie)skończyła, wszyscy wiemy.
Zdjęcia ofiar ze Smoleńska kilka miesięcy temu zszokowały opinię publiczną. I choć żadne z polskich mediów ich nie opublikowało, to kto chciał niestety i tak je zobaczył. Dziesiątki linków pojawiały się w komentarzach do tekstów, były udostępniane na Facebooku. Prof. Czapiński w rozmowie z naTemat mówił wtedy, że na ciała patrzyliśmy jak na film grozy. Oczywiście nie byłoby naTemat, gdyby nie grupa kilkuset naszych blogerów. Poniżej przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najchętniej czytanych wpisów.
